یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲

یادداشت/

«ترامپوتراپی» بدون روتوش!

سید جلال فیاضی

سید جلال فیاضی

پژواک فریادهای «نمی‌توانم نفس بکشم» جرج فلوید زیر چکمه پلیس خشن آمریکایی، اکنون به جنبش فراگیر ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

قدس آنلاین: اما نژادپرستی در آمریکا و اروپا دیرینه‌ای چندصدساله دارد، به‌طوری‌که جنایت مینیاپولیس را می‌توان استمرار خشونت‌های تاریخی آمریکا و اروپا علیه رنگین پوستان و سایر ملت‌ها دانست؛ از کشتار سرخپوستان پس از کشف آمریکا و در قرون ۱۷ تا ۱۹ میلادی تا قتل عام هندی‌ها در دوران استعمار انگلیس و کشتار فلسطینی‌ها در سال‌های پس از تجاوز صهیونیست‌ها- تحت حمایت اروپا و آمریکا- به سرزمین‌ فلسطین تا شکنجه و کشتار وحشیانه مردم ویتنام توسط سربازان آمریکایی در جنگ ویتنام و کشتار افغان‌ها و عراقی‌ها در تجاوز به افغانستان و عراق تا پاناما و آفریقا و سرانجام مینیاپولیس و بوفالوو...

پس از واگذاری کاخ سفید توسط سیستم انتخاباتی آمریکا – با وجود رأی دوم ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶- به کلینیک «ترامپوتراپی» آمریکای بدون روتوش با وضوح بیشتری به نمایش گذاشته شده است. ترامپ با «دکترین خروج» آمریکا را از پیمان‌های بین‌المللی یکی از پس از دیگری خارج کرد و در آخرین گام کاخ سفید را از سازمان بهداشت جهانی نیز  جدا کرد تا نشان دهد سلامت جامعه جهانی نیز در قاموس حاکمان آمریکاجایی ندارد.

دراین میان با ثبت عملکرد ضعیف کاخ‌ سفید در مهار کرونا- که به تعبیر نوام چامسکی حاصل منطق سرمایه‌داری، دکترین نئولیبرال و ماهیت رهبری سیاسی است- روند انزوا وافول کاخ سفید در رهبری جهانی شتاب بیشتری گرفته است.

اکنون کاخ سفید به جای عذرخواهی از رفتار وحشیانه و غیرانسانی پلیس با سیاه پوستان، با تهدید به اعزام ارتش برای سرکوب بیشتر تظاهرات ضد نژاد پرستی خط و نشان می‌کشد. در حالی که رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا دخالت ارتش را خطرناک دانسته و وزیر سابق دفاع ترامپ این اقدام را تفرقه انگیز توصیف کرده است. حتی وزیر فعلی دفاع هم با دخالت ارتش مخالفت کرده است، به‌طوری‌که انتظار می‌رود نام مارک اسپر به فهرست طولانی اخراجی‌های کاخ سفید در دوران ترامپ اضافه شود.

به نظر می رسد دوران قدرت بلامنازع آمریکا در جهان با سرعت زیادی رو به پایان است و کاخ سفید دیگر هرگز نخواهد توانست موانع و سنگلاخ‌های جدی در برابر سیاست‌های یکجانبه گرایانه را برطرف کند.

تغییر نام خیابان جلو کاخ سفید به «جان سیاه پوستان برای ما مهم است» توسط شهردار واشنگتن نیز تأثیری در مهار شعله‌های جنبش ضد نژاد پرستی - که اکنون علاوه بر رنگین پوستان، سفیدپوستان به جان آمده از تبعیض را نیز به صحنه آورده است- نخواهد داشت و شعله‌های جنبش مینیاپولیس حتی اگر با سرکوب خونین و خشونت بار به طور موقت مهار شود، دوباره زبانه خواهد کشید.

به اعتقاد برخی صاحبنظران گسترش جنبش ضد نژاد پرستی شاید بتواند بسترهای فروپاشی ایالات متحده آمریکا -نظیر آنچه در اتحاد جماهیر شوروی سابق رخ داد- رافراهم آورد.

پس از انزوای کاخ سفید در کلینیک «ترامپوتراپی» فروپاشی آمریکا رویداد دور از انتظاری نیست.

آیا نام «دونالد ترامپ» همچون «میخائیل گورباچف» به عنوان آخرین رئیس جمهور «ایالات متحده آمریکا» ثبت خواهد شد؟

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.