چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

وضعیت مشهد قرمز است/ عدم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی

بازار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه وضعیت مشهد، تربت جام، تایباد و خواف، قرمز و دیگر شهرستان‌های استان زرد است گفت: درخواست ما از مردم این است که دستور العمل های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش قدس آنلاین، مهدی قلیان اول  بیان کرد: بیماری کویید ۱۹ در استان خراسان رضوی و جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچون سایر قسمت‌های کشور با افزایش بیماران سرپایی و بستری همراه بوده است. این امر با توجه به کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی که بعد از عید فطر و روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد که مردم کمتر اصول بهداشتی را رعایت کردند، اتفاق افتاد و باعث شد تا ما شاهد آمار افزایشی باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کاهش و افزایش این بیماری نباید ما را خوشحال و یا ناراحت کند، گفت: ولی روند این بیماری باید کند باشد، اگر آمار افزایشی باشد، سیستم بهداشت و درمان جوابگوی تعداد بیماران نخواهد بود.

قلیان بیان کرد: ما سعی داریم تا با آموزش رفتار سالم بگوییم که ماسک زدن در مجامع عمومی مانند، اتوبوس، مترو، بازار و پاساژهای سربسته، هیئات مذهبی، مساجد و حرم مطهر یک امر ضروری است. خود را در مقابل سلامت شهروندان مسئول بدانیم و زدن ماسک را مانند یک فریضه امر به معروف درنظر بگیریم و به افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، برای استفاده تذکر دهیم.

وی از افزایش تعداد مبتلایان مثبت بستری طی دو هفته گذشته خبر داد و گفت: روزانه از ۵۰۰ تست سرپایی صورت گرفته، متٲسفانه ۲۰۰ مورد آن مثبت است. اگر مردم بخواهند به همین روالی که در سطح شهر شاهد هستیم، ادامه دهند مطمئناً این وضعیت بدتر خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: مردم تا جایی که می‌توانند از خانه خارج نشوند، در اماکن مقدس حتماً از ماسک و وسایل شخصی استفاده کنند و به محض بازگشت به خانه دست‌های خود را با آب و صابون بشویند، این شیوه بهترین راه است و از الکل و ژل برای مواقع اضطراری که آب و صابون در اختیار ندارند، استفاده کنند. تا جایی‌که امکان دارد در مکان‌های شلوغ ظاهر نشویم و اگر ظاهر می‌شویم، حتماً فاصله یک متر و ۲۰ و یک متر و ۵۰ را با دیگران حفظ نمائیم.

قلیان اظهار کرد: در حرم مطهر فرش‌ها به صورت شطرنجی و با فاصله چیده شده و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شده، لذا هنگام تشرف از بر هم زدن فاصله اجتماعی خودداری کنیم. این بیماری داروی مشخص و قطعی ندارد، بنابراین راه درمان و پیشگیری فقط و فقط رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله خود با دیگران است.

وی، تعداد افراد بستری را به طور میانگین روزانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ اعلام کرد و گفت: مشهد در وضعیت قرمز و اکثر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد به سر می‌برند. شهرستان‌های تربت جام، تایباد و خواف در وضعیت قرمز و شهرستان‌های درگز، طرقبه و شاندیز سفید هستند. همه این وضعیت‌ها به رفتار مردم و آمار بستری در دو هفته اخیر باز می‌گردد، لذا شهروندان باید توجه داشته باشند تا شرایط را بدتر نکنند.

منبع: مهر
انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.