چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳

فرماندار شهرستان کلات:

۱۲ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کلات در آتش سوخت

آتش سوزی

فرماندار شهرستان کلات گفت: صبح امروز ۱۲ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان کلات در آتش سوخت.

به گزارش قدس آنلاین، مهدی ناصری عنوان کرد: از ساعت ۵ بامداد ۳۱ تیرماه گزارشی مبنی بر آتش‌سوزی در ارتفاعات آبگرم اراضی هندل‌آباد دهستان پساکوه بخش زاوین واقع در مرز شهرستان‌های کلات و مشهد اعلام شد.

وی ادامه داد: چون منطقه صعب‌العبور بوده و امکان تردد خودرو وجود ندارد به همین دلیل سریعاً ۶ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان با دو دستگاه خودرو و یک دستگاه موتورسیکلت به همراه پرسنل پاسگاه انتظامی امیرآباد و تعداد محدودی از اهالی روستای آبگرم به محل اعزام شدند.

فرماندار شهرستان کلات مطرح کرد: براساس آنچه گزارش شده، متأسفانه حدود ۱۲ هکتار از اراضی که عمدتاً پوشش بوته‌ای و علفی بودند و همچنین حدود ۵۰ اصله درخت ارس طعمه حریق شدند.

وی اظهار کرد: با تلاش‌های فراوان مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی، مأموران پاسگاه امیرآباد و تعدادی از نیروهای محلی آتش پس از ۷ ساعت و در حدود ساعت ۱۲ ظهر امروز اطفا شد.

ناصری گفت: اگر چه هنوز علت وقوع حریق و میزان خسارت وارده مشخص نیست و در دست بررسی است، اما پیش‌بینی می‌شود که رعایت نکردن مراقبت‌های زیست‌ محیطی و اقدامات غیر مسئولانه برخی افراد موجب این آتش‌سوزی شده باشد.

وی اظهار کرد: اگر چه افراد محلی در برخی مناطق برای خاموش کردن آتش همکاری بسیار خوبی دارند، اما در وقوع آتش‌سوزی امروز با وجود انتظاری که داشتیم همکاری خوبی صورت نگرفت.

فرماندار شهرستان کلات از وقوع یک آتش‌سوزی دیگری که هفته پیش نیز به وقوع پیوست و حدود ۱۵ هکتار از اراضی بافت جنگل پسته خواجه طعمه حریق شد، خبر داد و افزود: با توجه به اینکه امکان تردد خودرو در این منطقه وجود نداشت، ضرورت دارد نسبت به اعزام تیم پیشتاز برای حریق اقدام کنیم.

وی تأکید کرد: اگر چه یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان تجهیزات حداقلی دارند، اما با توجه به وسعت و گستردگی شهرستان این تجهیزات و امکانات کافی نیست، باید برای تجهیزات و امکانات یگان پیشتاز اقدامات لازم صورت گیرد.

ناصری گفت: اگر چه دهیاری‌ها به آتش کوب‌ تجهیز شدند و آموزش‌هایی را نیز فرا گرفتهاند، اما نیاز است که تجهیزات بیشتر و به روزتری در اختیارشان قرار گیرد.

وی حوزه اجرایی منابع طبیعی شهرستان کلات را ۴۱۴ هزار هکتار اعلام نمود و از همشهریانی که به کلات می‌آیند خواست؛ اگر در مناطق گردشگری و ارتفاعات حضور یافتند ضمن رعایت مراقبت‌های زیست‌ محیطی، اقدامات مسئولانه در برخورد با طبیعت را رعایت کنند.

فرماندار شهرستان کلات عنوان کرد: چون نزولات آسمانی در سال جاری موجب افزایش پوشش گیاهی شده به همین علت بستر لازم برای آتش‌سوزی‌های گسترده بسیار زیاد شده که می‌طلبد مراقبتهای لازم توسط شهروندان صورت گیرد.

وی تصریح کرد: درختان ارس هر سال فقط یک سانتیمتر رشد می‌کنند، اما به دلیل برخی سهل‌انگاری‌ها امروز ۵۰ اصله درخت طعمه حریق شدند، این درختان میراث گذشتگان و تأمین کننده اکسیژن شهرستان کلات و مشهد هستند که باید بسیار از آن‌ها مراقبت شود.

ناصری گفت: ده‌ها سال از عمر این درختان می‌گذرد و این فاجعه‌ای بود که امروز در شهرستان به وقوع پیوست، چندین سال باید صبر کنیم که مجدد ۵۰ نهال ارس دیگر در این منطقه جایگزین شوند، عمر برخی از این درختان بیش از نیم‌ قرن بوده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.