شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶

جلد دوم کتاب «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» به چاپ رسید

چاپ کتاب

همدان - معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان گفت: جلد دوم کتاب «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» تألیف محمدعلی نوریون از مجموعه دانشنامه استان همدان به چاپ رسید.

به گزارش قدس آنلاین ، تیمور آقامحمدی معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان صبح شنبه درجمع خبرنگاران اظهار کرد: کتاب «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» مجموعه‌ای ۴ جلدی و حاصل تحقیق‌های میدانی گسترده است ،که هدف تدوین این اثر، جمع آوری اصطلاحات، امثال، کنایات و لطایفی است که در گویش همدانی به کار می رفته و بیانگر بخشی از فرهنگ، عقاید، سنن و هنجارهای اجتماعی مردم این سرزمین کهن است.

آقامحمدی با اشاره به اینکه تا کنون اثر مکتوبی از زبان گفتاری مردم این شهر در سده پیشین، علی رغم وجود ادیبان، دانشمندان و مورخان بزرگ در استان همدان بر جای نمانده است افزود: این اثر و آثار مشابه آن در سایر گویش‌ها، می‌تواند در آینده به صورت فرهنگی جامع درآید.

وی با بیان اینکه متأسفانه از گویش اصیل همدانی در سطح شهر همدان چندان اثری باقی نمانده گفت: مهمترین عامل زوال گویش همدانی مهاجرت ترک‌ها، لرها، کردها و … به استان همدان و غلبه بافت جمعیت مهاجر بر همدانی‌ها است که گویش مردم این دیار را تحت تأثیر قرار داده است.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری همدان با بیان اینکه «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» در چهار جلد پیش بینی شده تصریح کرد: جلد اول این مجموعه در برگیرنده حروف از «الف» تا «ت» است که در زمستان ۱۳۹۵ به چاپ رسید و در تلاشیم تا جلد سوم این مجموعه را نیز تا اواخر سال ۱۳۹۹ به چاپ برسانیم.

آقا محمدی «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» جلد دوم را در برگیرنده حروف «ج» تا «ش» اعلام کرد و افزود: این مجلد به همت پژوهشگر پرتلاش همدانی «محمدعلی نوریون» در ۷۶۱ صفحه، قطع رحلی و در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه روانه بازار کتاب شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.