یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱

طرح یکشنبه‌های علوی اجرا می‌شود/ برگزاری جشنواره دوسالانه کتاب غدیر

غدیر

مدیرعامل بنیاد غدیر گفت: امسال باتوجه به شیوع کرونا امکان اجرای برنامه‌های بسیاری وجود ندارد اما برنامه‌های دیگری از جمله همایش‌ها و جشنواره‌ها مانند جشنواره دوسالانه کتاب غدیر را جایگزین کردیم.

قدس آنلاین: نشست خبری برنامه‌های دهه امامت و ولایت با حضور حسین ظریف منش مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر در محل این بنیاد برگزار شد.

در این نشست ظریف منش عید غدیر را بزرگترین حادثه در تاریخ اسلام بعد از بعثت پیامبر (ص) دانست و گفت: در طول تاریخ به این عید نگاه‌های مختلفی شده واقعه‌ای که در آن جانشین پیامبر (ص) مشخص شد و ایشان تکلیف جانشین پس از خود را آنجا معین کردند.

غدیر حقیقتی است که در زندگی بشر جاری است

وی با بیان این که غدیر یوم الله است، گفت: نگاه‌های مختلفی به واقعه غدیر وجود دارد. غدیر یوم‌الله و حقیقتی است که در زندگی بشر جاری است و می‌تواند سرمایه‌ای برای چگونگی زندگی انسان‌ها، مناسبات آنها و انتخاب حاکمان باشد. از این رو نگاه به قدیر همواره مورد غضب دشمنان است و آنها همه تلاششان را برای فراموشی غدیر انجام می‌دهند.

غدیر راه تبعیت را به ما نشان می‌دهد و تبعیت از ولایت راه درست زندگی به ما می‌دهد

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر با بیان اینکه غدیر آمده است بگوید که ما چگونه تبعیت کنیم، گفت: عید غدیر روز سرور اهل بیت (ع) و شادی است و این روز الهی را باید جشن گرفت اما نباید فراموش کرد که در غدیر راه تبعیت را به ما نشان می‌دهد و تبعیت از ولایت راه درست زندگی به ما می‌دهد.

با غدیر است که ویژگی‌های یک مدیر اسلامی بیان می‌شود

ظریف‌منش در تشریح موضوع غدیر ادامه داد: پیام غدیر سیاست و دخالت مردم در سرنوشت خودشان را به ما می‌دهد، همچنین غدیر یعنی عدالت، آزادی و با غدیر است که ویژگی‌های یک مدیر اسلامی بیان می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد غدیر گفت: این بنیاد به عنوان یک نهاد مردمی وظیفه برنامه‌ریزی برای غدیر و تبیین ابعاد مختلف آن را برعهده دارد ما هم در موضوع توصیف غدیر و هم در تبیین فلسفه غدیر و ترویج پیام آن برنامه‌ریزی داریم.

انقلاب اسلامی امتداد واقعه غدیر است

ظریف منش با اشاره به اینکه استمرار انقلاب اسلامی در گرو ولایت‌مداری است، گفت: مهم‌ترین پیام غدیر به ما این است که به ولایت افتخار کنیم و امام علی را معیار و شاخص زندگی قرار دهیم. به گفته رهبر معظم انقلاب اگر مفهوم غدیر را بشناسیم دیگر راه را گم نمی‌کنیم، همچنین انقلاب اسلامی امتداد واقعه غدیر است.

برگزاری برنامه‌های دهه امامت و ولایت در چهار محور

وی از طراحی برنامه‌های دهه امامت و ولایت در چهار محور اصلی خبر داد و گفت: ضرورت تبیین ویژگی‌های حکمرانی اسلامی، تبیین فلسفه غدیر، تبیین ویژگی‌ها و آموزه‌های حکمرانی امام علی (ع) و ترویج نهج‌البلاغه به عنوان یک اثر ماندگار حیات‌بخش در رأس امور، محور اصلی برنامه‌های ما در ایام دهه ولایت است.

امکان اجرای برنامه‌های میدانی زیادی به دلیل شیوع کرونا وجود ندارد

مدیرعامل بنیاد غدیر در خصوص برنامه‌های اجرایی در این ایام گفت: گرامیداشت دهه ولایت و جشن شادی به همراه برنامه‌های فرهنگ‌ساز و معرفت‌افزا، همچنین تبیین مناسک و آداب غدیر از جمله برنامه‌هایی است که در این ایام اجرا می‌شود، همچنین جشن‌های میدانی، ایستگاه‌های صلواتی، برپایی جشن در مساجد و بسیاری برنامه‌های دیگر هم طراحی شده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری آنها وجود ندارد.

برگزاری مسابقات متعدد کتابخوانی و توزیع بسته‌های معیشتی و اطعام

وی ادامه داد: برگزاری مسابقات متعدد کتابخوانی با موضوع غدیر، نهج‌البلاغه و فضائل امیرالمومنین و برنامه‌هایی نظیر احسان علوی که با همکاری سازمان بسیج اجرا می‌شود از دیگر برنامه های ما است که در این طرح بنا داریم یک و نیم میلیون بسته مواد غذایی و ۵ میلیون اطعام انجام دهیم. زیرا یکی از موضوعات توصیه شده برای روز عید غدیر موضوع اطعام است که در این زمینه طرح هر خانه یک غذا را راه‌اندازی کردیم و طی آن هر خانواده‌ای که می‌تواند اندازه یک غذا دیگران را اطعام کند.

برپایی جشنواره‌ها و پویش‌های مختلف

ظریف منش از برپایی جشنواره فرهنگی، پرورشی خبر داد و گفت: این جشنواره با همکاری معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود، همچنین پویش‌های مختلفی با عناوین «فقط به عشق علی»، «من غدیریم»، «لبیک یا رسول الله»، «رزق علوی، نذر علوی، احسان علوی» و... از دیگر برنامه‌های ما است، همچنین در این راستا صنوف هم پای کار آمدند و تخفیفات ویژه‌ای را در این ایام برای عموم مردم اعمال کرده‌اند.

وی از برگزاری همایش بانوان پیشگامان دفاع از حریم ولایت خبر داد و گفت: این همایش توسط کمیته بانوان ستاد بزرگداشت غدیر برگزار می‌شود، البته پیش همایش در همین ایام برگزار و خود همایش در صورت توقف شیوع ویروس کرونا از اواخر سال برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همایش مدیریت و فرماندهی در فرهنگ علوی، همایش حکمرانی علوی، همایش فقرزدایی در سیره امام علی (ع)، نخستین همایش علمی نهج‌البلاغه و زمان‌شناسی، همایش ولایت، محور اتحاد اسلام و بسیاری همایش‌های دیگر این ایام در استان‌های مختلف برگزار می‌شود.

اجرای طرح یکشنبه‌های علوی

وی از اجرای طرح یکشنبه‌های علوی خبر داد و گفت: این طرح که از چند ماه قبل اعلام شده برای روزهای یکشنبه است، زیرا در این روز دعا و زیارت خاصی برای امام علی علیه‌السلام وجود دارد و این طرح فعلاً در مدارس و برخی دانشگاه‌ها اجرا شده و امیدواریم در همه کشور فراگیر شود.

برگزاری جشنواره دوسالانه کتاب غدیر

ظریف منش از برگزاری جشنواره دوسالانه کتاب غدیر خبر داد و گفت: این جشنواره با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته جاری فراخوانش اعلام می‌شود و همزمان با سالروز میلاد امام علی علیه‌السلام آیین اختتامیه برگزار و نفرات برتر آن معرفی می‌شوند.

تجلیل از جهادگران حوزه سلامت

مدیرعامل بنیاد غدیر از تقدیر از جهادگران حوزه سلامت در ایام دهه ولایت و امامت خبرداد و گفت: این برنامه با حضور گروه‌هایی از بانوان در بیمارستان‌های مختلف برگزار و طی آن با تقدیم هدایایی از مجاهدت کادر سلامت کشور تقدیر به عمل می‌آید.

وی در پایان درخصوص برنامه‌های غدیر در خارج از مرزها گفت: این برنامه‌ها باهمکاری وزارت خارجه، جامعة‌المصطفی، سازمان فرهنگ و ارتباطات و... تا سال گذشته اجرا می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا در برخی کشورها لغو و در برخی کشورها هم به صورت مجازی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.