پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷

گروسی: زمان دسترسی به ۲ مکان مورد نظر آژانس در ایران را افشا نمی‌کنیم

رافائل گروسی

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ذکر زمان دسترسی به ۲ مکان مورد نظر آژانس در ایران خودداری کرد اما تاکید کرد که این دسترسی به‌زودی میسر خواهد شد.

قدس آنلاین: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به وین به دنبال  روز مذاکره با مقامات سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران که به بیانیه‌ای مشترک انجامید، در پاسخ به سوال خبرنگاری که از زمان دسترسی آژانس به این مکان‌ها سوال کرده بود تصریح کرد که زمان دسترسی از آن دست اطلاعاتی است که آژانس عموما آنها را افشا نمی‌کند اما این دسترسی در آینده بسیار نزدیک میسر خواهد شد.

خبرنگاری درباره این سوال کرد که آژانس از چه طریقی این دسترسی حاصل شد و گروسی پاسخ داد که در این خصوص هیچ ترفند خارق‌العاده‌ای وجود نداشته است و دست‌یابی به این دسترسی‌ها نتیجه گفت‌وگوی سیستماتیک بوده است.

وی گفت که آژانس از مدتی قبل در حال آماده کردن مقدمات بوده و برای این منظور بازرس ارشد آژانس نیز [برای گفت‌وگو] به ایران اعزام شده بود اما دو طرف به این نتیجه رسیدند که نیاز به گفت‌وگو در عالی‌ترین سطح وجود دارد.

خبرنگار دیگری از گروسی درباره احتمال نیاز آژانس به دسترسی به مکان‌های دیگری در ایران سوال کرد و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نمی‌خواهم گمانه‌زنی کنم اما چنین چیزی قابل تصور است. اگر ما اطلاعاتی داشته باشیم که ما را مجاب کند که سوالاتی را بپرسیم یا تقاضای دسترسی بدهیم، این کار را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر گفت که دسترسی‌ها به شکل درست به آژانس داده خواهد شد و آژانس در چارچوب دستورالعمل‌های توافق‌شده آنچه را که لازم است انجام خواهد داد.

گروسی درباره واکنش کشورهای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دسترسی‌های آژانس هم گفت که نمی‌تواند از جانب آنها سخن بگوید اما فکر می‌کند که این موضوع مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.