سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶

رئیس جمهور بلاروس: بلاروس سقوط کند روسیه بعدی خواهد بود

لوکاشنکو

رئیس جمهور بلاروس روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای هشدار داد در صورتی که این کشور سقوط کند روسیه بعدی خواهد بود.

به گزارش قدس آنلاین، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز سه‌شنبه هشدار داد ممکن است پس از بلاروس، روسیه با تنش‌های سیاسی مواجه شود.

وی که با رسانه‌های روسی مصاحبه می‌کرد، گفت: «بهتر است شما هشیار بمانید، برخی رویدادهای سیاسی ممکن است در کشور شما اتفاق بیفتد و ممکن است که هیچ دلیلی برای آن وجود نداشته باشد. شما می‌دانید که ما و سران روسیه به چه نتیجه‌گیری رسیدیم؟ اگر هم اکنون بلاروس سقوط کند روسیه بعدی خواهد بود.»

لوکاشنکو اضافه کرد: «اگر شما فکر می‌کنید که کشور ثروتمندی نظیر روسیه می‌تواند آن را مدیریت کند اشتباه می‌کنید. من با رؤسای جمهور زیادی از جمله دوست ارشدم، برادر بزرگترم (ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهور روسیه) صحبت کردم و به وی هشدار دادم. هیچ راهی برای مقاومت در برابر آن وجود ندارد.»

وی در پاسخ به این سوال که چه چیزی در زندگی‌اش بسیار مهم است، گفت: «چیزی که می‌تواند من را در این شرایط حفظ کند این است که اگر لوکاشنکو سقوط کند تمام سیستم سقوط خواهد کرد و بلاروس نیز فرو خواهد پاشید.»

لوکاشنکو تاکید کرد: «احتمالا من یک روز کناره‌گیری خواهم کرد اما به آنها اجازه نخواهم داد آنچه ما با این مردم و این نسل‌ها ایجاد کردیم را نابود کنند.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «شاید من کمی طولانی‌تر [در سِمت ریاست‌جمهوری] مانده‌ام اما تنها کسی هستم که هم‌اکنون می‌تواند از این کشور (بلاروس) محافظت کند.»

الکساندر لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ تاکنون رئیس‌جمهور بلاروس بوده است. اخیراً نیز وی در نهم اوت (۱۹ مردادماه) در انتخاباتی جنجالی با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید.

این در حالی است که بعد از اعلام پیروزی لوکاشنکو، اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف بلاروس برپا شد. اعتراضاتی که طبق شواهد به خشونت کشیده شده و به گفته مقامات محلی سه کشته بر جا گذاشت.

«اسوتلانا تیخانوسکایا»، مخالف و رقیب اصلی لوکاشنکو، این انتخابات را متقلبانه خوانده و خواستار بازشماری آرا شده‌ است.

تیخانوسکایا بعد از شکست در انتخابات به کشور لیتوانی گریخت و در آنجا ضمن اتهام زنی درباره تقلب در انتخابات، در حال رایزنی و دیدار با مقام‌های آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی علیه لوکاشنکو است.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.