سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی تشریح کرد

اقدامات معاونت اماکن متبرکه حرم رضوی به مناسبت دهه پایانی ماه صفر

محمد توکلی - اماکن آستان قدس

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی در تشریح اقدامات این معاونت از فراخوان خدام حرم حضرت رضا(ع) ویژه دهه پایانی ماه صفر تا بازگشایی بخشی از مسیر مضجع منور این امام رئوف خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، محمد توکلی به بیان اقدامات معاونت اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در دهه پایانی ماه صفر پرداخت و گفت: عملیات خدمت‌رسانی به زائران در ماه صفر، نسبت به ماه محرم بسیار حجیم‌تر و گسترده‌تر است از همین رو برای ارائه خدمات با کیفیت به زائران، از خدام حرم مطهر رضوی برای حضور کشیک خدمتی فوق العاده دعوت به عمل آمده است.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن فصل سرما و برودت‌ هوا، مراسم‌های عزاداری که در صحن جامع رضوی برگزار می‌شد به رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر منتقل شد و هر شب با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این مراسم با رعایت مسائل بهداشتی برگزار می‌شود.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی افزود: همچنین هیئات مذهبی که از شورای هیئات استان مجوز دریافت کرده‌اند با مراجعه به دفتر هیئات در حرم مطهر، مجوز عزاداری دریافت و می‌توانند در سطح اماکن متبرکه حرم مطهر به سینه‌زنی و عزاداری بپردازند.

 

از بازگشایی رواق‌ها تا زیارت از نزدیک مضجع منور

وی اضافه کرد: با توجه به دغدغه تولیت آستان قدس رضوی نسبت به نزدیک شدن فصل سرما، طی رایزنی‌های صورت گرفته با ستاد ملی مبارزه با کرونا و طی تفاهم‌نامه دوجانبه به شرط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، مجوز بازگشایی رواق امام خمینی(ره)، رواق دارالهدایه، رواق دارالحکمه و شبستان‌های مسجد گوهرشاد صادر شد و اکنون این رواق‌ها برای ارائه خدمات به زائران باز است.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی از بازگشایی بخشی از مسیر مضجع منور حضرت رضا(ع) خبر داد و گفت: زائران و مجاوران می‌توانند با رعایت فاصله اجتماعی از مسیر صحن آزادی به رواق دارالسعاده و از مسیر مسجد گوهرشاد به بالاسر حضرت، مشرف شده و از فضایی نزدیک‌ امام مهربانی‌ها را زیارت کنند.

توکلی خاطر نشان کرد: برای این منظور مسیری برای تردد زائران نرده‌گذاری شده و زائران با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نظارت خدام به سمت ضریح مطهر هدایت می‌شوند.

توکلی بازگشایی روضه منوره را با تایید وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در این بازگشایی به‌صورت دقیق اجرایی می‌شود.

توکلی در ادامه به نصب دستگاه‌های ضدعفونی در ورودی‌های حرم مطهر و ورودی‌های رواق اشاره کرد و افزود: در مسیرهای ورودی به سمت روضه منوره خادمین سلامت با محلول‌های ضدعفونی کننده و ماسک در خدمت زائران هستند و دستگاه‌های هواساز به طور شبانه‌روزی فعال هستند.

 

اجرای مراسم خطبه‌خوانی و شام غریبان حضرت رضا(ع)

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی، در ادامه با اشاره به اجرای مراسم سوگواری ویژه شهادت امام رضا(ع) تصریح کرد: به دلیل شیوع بیماری کرونا این مراسم همانند مراسم خطبه خوانی شب عاشورا به صورت محدود با حضور ۸۰ نفر از خدمه و خدام در صحن انقلاب حرم مطهر  بعد از نماز مغرب و عشا برگزار خواهد شد.

توکلی برگزاری مراسم شام غریبان شب شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) را از دیگر برنامه‌های این ایام عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ناشی از شیوع بیماری کرونا این برنامه نیز به صورت محدود و با حضور ۴۰۰ نفر از خدمه ۶ کشیک برگزار می‌شود که ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی مناسب، به رعایت ضوابط بهداشتی نیز توجه ویژه خواهد شد.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.