یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱

معاون مطبوعاتی: نشست‌های خبری مجازی برگزار شود

محمد خدادی

صبح امروز یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹ نشست خبری «هجدهمین انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات»، با حضور  محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماری از اهالی رسانه در سالن نشست‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی برگزار شد.

قدس آنلاین: خدادی در ابتدای این نشست گفت: همه این ۱۶۳ کاندیدا برای من یک نفر هستند و رفاقت ما مثال زدنی است. طبیعی است رقابت هم باید صورت بگیرد تا رشد نیز حاصل شود. تعالی رسانه انتقال صداهای مختلف در جامعه است و قدرت اصلی ما قدرت هم افزایی و همدلی بر بستر فضای جامعه است و همین فضا را در انتخابات نیز خواهیم داشت.

وی ادامه داد: بنده نیز آمادگی رسیدگی به هر پیشنهاد و نقدی را دارم و تلاش برای اقداماتی انجام می دهیم که به نفع رسانه است.سال گذشتا روزهای بسیار سختی در وضعیت کاغذ داشتیم و تا امروز سعی کردیم مشکلی نباشد. حتی در شرایط کرونا نهایت تلاشمان را کردیم و یکی از آنها قرار دادن اسم رسانه در لیست مشاغل پر خطر بود. یارانه ها را هر ماه پرداخت کردیم و این روند با حمایت دولت انجام شد.

معاون مطبوعاتی ارشاد اظهارداشت: نیاز داریم این فضا تقویت شود و از فضای کمی بیرون آمده و به سمت فضای کیفی برویم. تقاضایی از دستگاه های مختلف که خبرنگاران را دعوت می کنند، این است که مراسم را مجازی برگزار کنند تا همکاران رسانه‌ای ما از گزند کرونا در امان باشند.

وی درباره برگزاری انتخابات در دور دوم نیز گفت: اگر دو ردوم برود همه شرکت می‌کنند و ویژگی معاون مطبوعاتی باز بودن آن است و من نیز هر روز در دسترس هستم و اینجا خانه همکاران است و من مستاجرم و هیچ وقت هیچ دری به روی مدیر مسئولی بسته نیست. فلسفه حضور ما در معاونت مطبوعاتی این است که اگر نتواند در داخل خانواده خودش مسائل را حل کند پس چطور می تواند مشکلات کشور را حل کند؟ اگر سوتفاهمی وجود آمد لازم نیست هیچکس سکوت کند و اولین وظیفه من پاسخگویی به آنها است و باید شک را به یقین تبدیل کنم.

معاونت مطبوعاتی وظیفه اولش ایجاد فضای همدلی بر بستر مهارت برای حرکت رو به جلو برای نیاز واقعی مردم است و هر کدام از دوستان که علاقه مند بودند می توانند در روز رای گیری اینجا حاضر باشند. وظیفه اول معاونت مطبوعاتی شفافیت است و معنایی ندارد اطلاعاتی داشته باشم که نخواهم در اختیار شما قرار دهم. دو وظیفه داریم هر حرکتی که انجام می‌دهیم یا درست است یا نه و بسیاری از حرکت ها با توصیه افراد رسانه ای حل شده است.نماینده فعلی در هیئت نظارت حضور دارد. اما نماینده واقعی مدیران مسئول معاونت مطبوعاتی است و اگر من نتوانم با رفتارم نماینده واقعی باشم در مسئولیتم دچار مشکل هستم.

خدادی ادامه داد: فضای رسانه ای باید نقد سازنده داشته باشد و در شرایط کشور ما در جنگ اقتصادی هستیم. در هر جنگی قدرت اصلی مقابله با جنگ همبستگی است که در کشور وجود دارد منتهی نگاهمان باید اسلامی باشد.هر کدام از دوستان بیایند چه اصلاح طلب و چه اصول گرا باشد فرقی ندارد و مطمئن باشید همه این افراد حامی رسانه هستند. یکی از بسته های اصلی در رابطه با کرونا اطلاع رسانی هدفمند است.

وی با بیان اینکه اگر معاونت مطبوعاتی از کاندیدایی حمایت کند تخلف کرده است و حتما برخورد حقوقی و قانونی با آن فرد می شود. هر مستندی قطعاً منتج به اقدامی خواهد شد، گفت: من در فضایی وارد کشور شدم که بحران کاغذ بود و اما با این مشکل  کنار آمدیم و حل شد. در بحث یارانه شفاف است و می‌دانید شیوه نامه یارانه در سال گذشته لیست و تجمیع شد و از بین تشکل‌ها نماینده‌هایی جلسه‌هایی برگزار کردند و شیوه‌هایی را به نتیجه رساندند. باز هم شیوه نامه را امسال تکمیل می‌کنیم.

وی اظهارداشت: ما اصلاح را حین حرکت انجام می دهیم و آمادگی اش را داریم. فراموش نکنیم در سال ۹۷ نزدیک به ۱۰۰ میلیارد یارانه و سال گذشته ۵۰ میلیارد داشتیم. انتقادهایی که مطرح می شود قابل بررسی است و زبانمان برای توضیح و گفت و گو بسته نیست و گویا است.

وی درباره وضعیت خبرنگاران آزاد نیز توضیح داد: همین الان ۵ هزار خبرنگار آزاد عضو صندوق هنرمندان هستند و اغلب شان بیمه هستند و با این حال عده‌ای می‌گویند ما بیمه نیستیم! همین الان ۴۰۴۰ مدیر مسئول داریم که ۲۸ هزار نفر برای اینترنت ثبت نام کردند. در سال ۹۷، ۴۰ میلیون تن و سال ۹۸، ۲۰ میلیون تن کاغذ به کشور وارد شد. حداقلش این بود که کسی نیامد به ما بگوید به خاطر کمبود کاغذ رسانه ام را تعطیل کردیم. وقتی ۲۸ هزار نفر مدعی خبرنگاری آزاد هستند واقعا رسیدگی به اینها دشوار است.خودمان باید به همدیگر کمک کنیم.

بنابراین گزارش، هجدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، ۲۰ آبان‌ماه جاری و مطابق دو دوره گذشته به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

در حال بروز رسانی/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.