سه‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱

سه راز محبوبیت مردمی در کلام امام حسن عسکری(ع)

حجت‌الاسلام سید احسان دهسار، استاد حوزه علمیه قم

میلاد امام حسن  عسکری

قدس آنلاین: محبوبیت؛ تقویت عزت نفس، دوست داشتن و محبوب واقع شدن یکی از نیازهای مهم ذات انسان است که در طول زندگی همواره در تکاپو برای رسیدن به آن است و در صورت برآورده شدن این نیاز، میزان رضایت فرد از زندگی و عزت نفس او افزایش خواهد یافت.

سه راز محبوبیت مردمی

شاه کلید محبوب شدن در بین مردم، کسب رضایت خداوند و ایجاد رابطه صحیح با خدای خود است؛ همان گونه که امام علی(ع) می‌فرمایند: «مَن أَصلَحَ فِیما بَینَهُ وَ بَینَ اللّه أَصلَحَ اللّه فِیما بَینَهُ وَ بَینَ النّاس؛ یعنی هر که رابطه خود و خدا را شایسته کند، خداوند رابطه او و مردم را شایسته می‌سازد. عمل به احادیث اهل بیت(ع) یکی از سریع‌ترین راههای ایجاد رابطه شایسته با خداست که منجر به محبوبیت در بین مردم خواهد شد. چنان‌چه عمل به این حدیث ارزشمند باعث تحقق رضایت الهی و محبوبیت در بین مردم خواهد شد. امام حسن عسکری(ع) سه راز محبوبیت را این گونه بیان می‌فرمایند: « مَنْ کانَ الْوَرَعُ سَجّیَتَهُ، وَ الْکَرَمُ طَبیعَتَهُ، وَ الْحِلْمُ خُلَّتَهُ، کَثُرَ صدیقُهُ وَ الثَّناءُ عَلَیْهِ؛ یعنی هر فرد ورع و احتیاط در روش زندگیش، و بزرگواری و سخاوت عادت برنامه‌اش و صبر و بردباری از اخلاق او باشد، دوستانش زیاد و تعریف کنندگانش بسیار خواهند شد».

ورع و احتیاط در کل زندگی؛ محبوبیتی شگرف

ورع به معنای مراقبت بر اعمال و رفتار خود یکی از روش های محبوبیت است. به این معنا که فرد در تمامی مراحل زندگی حواسش باشد که کارهایش برای رضای خدا بوده از مخالفت و گناه در مقابل خداوند دوری کند و هر حرفی را نزند یا هر کاری را مرتکب نشود. وقتی انسان مراقب تمامی اعمال خود بوده و خدا را همیشه شاهد بر اعمالش ببیند و از گناه و نافرمانی دوری کند و فقط به وظیفه اش عمل کند محبوبیت شگرفی به دست خواهد آورد. چنان که امام علی(ع) می فرماید: «مَنْ أَرَادَ عِزّاً بِلاَ عَشِیرَةٍ وَ هَیْبَةً مِنْ غَیْرِ سُلْطَانٍ وَ غِنًی مِنْ غَیْرِ مَالٍ وَ طَاعَةً مِنْ غَیْرِ بَذْلٍ فَلْیَتَحَوَّلْ مِنْ ذُلِّ مَعْصِیَةِ اَللَّهِ إِلَی عِزِّ طَاعَتِهِ فَإِنَّهُ یَجِدُ ذَلِکَ کُلَّهُ؛ یعنی هرگاه خواستی عزّت بدون داشتن فامیل، و شکوه بدون سلطنت را به دست بیاوری، پس از ذلّتِ نافرمانی خدا به سوی عزتِ اطاعتِ او خارج شو. که با این کار تمام آن‌ها را بدست خواهی آورد.»

سخاوت و بخشندگی؛ کلید وارد شدن به قلب مردم

انسان تشنه محبت و کار نیک است و کسانی که اهل کار نیک باشند مورد احترام و محبت جامعه‌ قرار خواهند گرفت. خداوند متعال مهر و محبت افراد با ایمانی را که کار خیر انجام می‌دهند و اهل سخاوت و بخشندگی هستند را در دل مردم قرار خواهد داد. چنان‌که قرآن می فرماید: «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا؛ همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب می‌گرداند.»

صبر و بردباری؛ مانع بلاها

یکی از ویژگی های افراد دارای شخصیت سالم صبر و بردباری آن‌ها است. افراد صبور معمولا انسانهای عاقل و دوراندیشی هستند که کارهایشان را با عجله و بدون فکر انجام نداده و معمولا بر اساس منطق و تعقل عمل می‌کنند. این صبر اگر به عنوان رویه و عادتی جاری در زندگی فرد باشد باعث رسیدن او به هدفش خواهد شد. صبر کردن و با درایت و تعقل تصمیم گرفتن انسان را از آفات و بلاها نجات می‌دهد چنان که امام علی(ع) فرمودند: «الْحِلْمُ حِجَابٌ مِنَ الْآفَاتِ؛ یعنی بردباری، مانعی در برابر آفت‌ها است.» انسان صبوری که بردباری را سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهد معمولا از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است.

بنابراین انسان برای جلب محبت مردم و محبوب شدن باید اول رابطه‌اش را با خدای خود خوب کند و یکی از راههای ایجاد ارتباط خوب با خداوند عمل به احادیث ائمه(ع) است. نهادینه کردن این سه خلصت؛ ورع، سخاوت، صبر در زندگی باعث محبوبیت در بین مردم خواهد شد و به یقین انسان دارای این ویژگی‌ها از زندگی به مراتب زیباتری برخوردار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.