چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵

افت ۲۶۷۹ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات بورس و فرابورس از ۳۱ هزار میلیارد تومان گذر کرد

مدیر بورس اوراق بهادار خراسان رضوی و خراسان شمالی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از نوسان فراوان با کاهش ۲۶۷۹ واحد روبه‌رو شد، در حالی که ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۳۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان رسید.

قدس آنلاین؛ بورس اوراق بهادار تهران گرچه امروز با نوسان شاخص کل همراه بود، به گونه‌ای که از ابتدای بازار با افت و خیز و بعد از آن نوسان مجدد و در نهایت با کاهش  ۲هزار و ۶۷۹ واحد به پایان رسید و در نقطه یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۹۸۷ واحد ایستاد.

در عین حال ارزش معاملات امروز دو بازار بورس و فرابورس به رقم بسیار مهم ۳۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان رسید.

بر اساس گفته مقامات بورس معمولا ۱۰ درصد از ارزش معاملات پول جدید است که وارد بازار می‌شود، بنابر این امروز بیش از ۳ هزار و ۱۲۹ میلیارد تومان پول جدید وارد دو بازار بورس و فرابورس ایران شده است که اکنون نوبت شرکت‌ها برای جمع‌آوری نقدینگی تازه‌وارد به بازار و تزریق به خط تولیدشان است.

امروز شاخص کل بورس با معیار هم وزن با افزایش ۳ هزار و ۳۰۳ واحد به رقم ۴۲۳ هزار و ۱۸۹ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۸۲۲ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۱۴.۵ میلیارد ورق سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب ۲.۳ میلیون فقره معامله و به ارزش ۱۵ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۵ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیرم امروز ظرف ۴ ساعت و نیم فعالیت بازار بورس و فرابورس بیش از ۳۱.۲ هزار میلیارد تومان معامله صورت گرفته است.

امروز برخی شاخص‌های بورس قرمز و برخی سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی فقط ۰.۱۸ درصد کاهش یافتند اما شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت سهام با معیار هم‌وزن هر کدام ۰.۷۹ درصد رشد کردند.

امروز همچنین شاخص آزاد شناور ۰.۷ درصد کاهش یافت، شاخص آزاد شناور ۰.۵۸درصد افت کرد، اما شاخص بازار دوم بورس ۰.۳۴درصد رشد کرد و با توجه به اینکه معاملات کلان و عمده در بازار دوم صورت می‌گیرد و نیز با عنایت به ارزش معاملات بورس و فرابورس می‌توان نتیجه گرفت شرکت‌ها و افراد حقوقی و نیز افراد حقیقی حرفه‌ای با توجه به ارزنده بودن بسیاری از سهام موجود بازار و همچنین رکود در بازارهای موازی مانند طلا و ارز به سمت خرید سهام ارزنده روی آورده‌اند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز شاخص‌های هلدینگ تاپیکو و مخابرات ایران و نیز بانک پارسیان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در سوی دیگر نمادهای بانک ملت،‌گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

امروز نمادهای پر بیننده در بورس شامل شستا، بانک تجارت، ایران‌خودرو، پالایش نفت اصفهان، گسترش و سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو،‌فولاد مبارکه و پالایش نفت تهران بوده‌اند.

در بازار فرابورس ایران هم امروز در پایان معاملات شاخص کل با ۹۶ واحد افزایش به رقم ۱۸ هزار و ۴۶۵ واحد رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۳.۸ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۹۷۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۵ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در فرابورس به ترتیب شامل صنعتی مینو، سرمایه‌گذاری مالی سپهر،‌ ذوب‌آهن، بانک دی، پتروشیمی تندگویان، بیمه کوثر و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بوده‌اند.

نمادهای پر تراکنش در فرابورس ایران شامل سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوندگستر، بانک دی، دامداری تلیسه نمونه، دامپروری ملاردشیر، توزیع غذای دنا آفرین فدک و پتروشیمی ارومیه بوده‌اند.

به گزارش فارس، روز گذشته هفدهمین ارز اولیه فرابورس ایران با ارز سهام چوب خزر کاسپین، ارائه شد که در این ارز اولیه ۴ میلیون و ۴۸۱ هزار نفر شرکت کردند.

همچنین ملی مس ایران که در روز دوشنبه این هفته مجمع برگزار کرد تا افزایش سرمایه بدهد، در نهایت با افزایش حدود ۹۷ درصد سرمایه‌اش با همان میزان به تعداد سهامداران خود اضافه کرد، به هر حال همان گونه که کارشناسان اعلام کرده‌اند اصلاحات بازار در سه ماه گذشته باعث بسیاری از سهام موجود بازار ارزنده شده و اکنون وقت خرید سهام توسط افراد حرفه‌ای است، اما در عین حال سهامداران حقیقی این نکته را توجه کنند که همیشه سرمایه‌گذاری در بورس از محل پس‌انداز و با تحلیل و مشاوره و مطالعه باید صورت گیرد و به هیچ وجه رفتار هیجانی به خرج ندهند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.