سه‌شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳

ربیعی:

اروپایی‌ها بجای ابراز نگرانی به تعهداتشان برگردند/ برجام که هیچ درباره مسائل فنی با آژانس هم نیازی به مذاکره نمی‌بینیم

آرش خلیل‌خانه

ربیعی

علی ربیعی در واکنش به اظهارات و تهدیدهای مقامات تروئیکای اروپایی عضو برجام در خصوص جدی بودن پیامدهای نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، با تاکید بر این موضوع که اجرای توافق یک‌طرفه ممکن نیست، گفت: دنیای عجیبی است که اروپایی ها درحالی که از اجرای تعهدات خودشان ناتوان هستند به طرفی که به او ظلم شده فشار می‎آورند.

قدس آنلاین: سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود که به صورت برخط و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه که گفته بود تبعات نقض تعهدات برجامی از سوی ایران سنگین خواهد بود، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران طرف شاکی در خصوص نقض تعهد و پایبندنبودن اساسی به تعهدات از سوی آمریکا و اروپا است، اظهار داشت: ایران نمی‌تواند یکطرفه برجام را اجرا کند.

علی ربیعی اظهار داشت: دنیای عجیبی است زیرا اروپایی ها بجای اینکه تعهداتشان را اجرا کنند در حالی که اذعان دارند در این امر  ناتوانند به طرفی که به او ظلم شده فشار می‌آورند و خواسته‌های اضافی مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه اقدامات و گام‌های پنج گانه ما طبق حقوقمان در مواد 26 و 36 برجام و در پاسخ به نقض توافق از سوی آمریکا بوده و با بازگشت طرف های دیگر به تعهداتشان قابل برگشت است، گفت:  بنابراین ادعای نقض برجام از سوی ایران درست نیست.

آژانس در چارچوب های فنی باقی بماند

سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات منتشر شده از رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی آژانس مبنی بر اینکه بازگشتن به عقب و خانه اول برجام(بازگشت به توافق هسته‌ای بدون تغییر آن) ممکن نیست، با اشاره به اینکه اقای گروسی در مورد این مطالب منتشر شده به نماینده ایران در آژانس توضیح داده و تاکید کرده‌اند که منظورشان درست منتقل نشده، گفت: آقای گروسی اطمینان داده که منظورش مسائل سیاسی نبوده و صرفا به وجه فنی اشاره کرده است.

وی با یادآوری اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی یک نهاد فنی است و انتظار می‌رود که در چارچوب وظایف و مسئولیت‌های خود در حوزه‌های نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته‌ای و به‌روز رسانی و ارائه گزارشات فنی، عمل کند و از ورود به دیگر موضوعات خارج از چارچوب مسئولیت‌های آژانس و مدیرکل خودداری نماید، تصریح کرد:  نظارت بر ابعاد فنی برنامه های هسته ای به آن پیچیدگی که در برخی رسانه ها انعکاس یافته نیست و چارچوب ان مشخص است لذا ما نه در مورد برجام که در مورد مسائل فنی با آژانس هم نیازی به مذاکره نمی‌بینیم.

تحریف سخنان رهبری  قابل قبول نیست

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری در مورد تحریف بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد لزوم شکستن هر چه زودتر تحریم ها  و ربط دادن آن به مذاکره با امریکا توسط برخی رسانه‌ها نیز با تاکید بر اینکه تحریف بیانات رهبری در هر شکل و از هر جهت قابل قبول نیست، گفت: ایشان   ضمن تاکید درست و راهبردی بر اولویت خنثی سازی تحریم  فرمودند: « نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ چرا واقعا اگر بتوانیم تحریم رفع کنیم یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم».

ربیعی افزود:دولت هم معتقد به خنثی سازی تحریم است و باور دارد قوی ساختن اقتصاد و مقاوم سازی آن با نگاه به ظرفیت های داخلی و افزایش قدرت ملی،  دشمن را از تهاجم و تحریم  مایوس می‌سازد و اتفاقا شکستن تحریم با قدرت داخلی شکستن و به عقب راندن عزت‌مندانه تحریم است در غیر این صورت ما عبور از تحریم ملتمسانه خواهیم داشت.  

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تحریف تهی کردن یک موضوع از محتوای اصلی و آدرس غلط دادن است، اضافه کرد: با بازخوانی متن کامل سخنان رهبری در این بخش از اظهاراتشان، گفت: نشانه شناسی تحریف را باید این روزها بررسی کرد. باید مشخص شود چه کسانی امروز با «صدها زبان و صدها وسیله» اوضاع را بد جلوه می‌دهند؟ چه کسانی نقاط قوت را انکار می‌کنند؟ و چه کسانی امید را به مثابه بنزین حرکت جامعه و جوانان نادیده می‌گیرند؟.

وی خاطرنشان کرد: بیانات خود معظم له در پاسخ به این سوال کافی است. اما پاسخ من همان است که روز شنبه در یادداشت راهبردهای خنثی سازی و رفع تحریم نوشته‌ام: «رهنمودهای رهبری همواره راهنمای عمل دولت بوده و هست و زمانی به بهترین وجه محقق می‌شود که همگان خود را مخاطب آن خوانده و بدون تفسیر به رای به همان صراحتی که هستند مبنای سیاست ورزی قرار گیرند.

برای اصلاح بودجه با مجلس همکاری خواهیم کرد

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص همکاری دولت با مجلس برای اصلاح ساختار لایحه بودجه پس از تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم این اتفاق نیز با بیان اینکه دولت بودجه را براساس واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی موجود و با پیش بینی شرایط آینده تنظیم و تلاش کرده اصلاحات ساختاری را در قالب تبصره‌ها نیز مدنظر قرار دهد، گفت: بر اساس قانون تنظیم بودجه از اختیارات قوه مجریه و رئیس جمهور است، کما اینکه بررسی و تصویب آن حق مجلس و نمایندگان می‌توانند هرگونه اعمال نظر و اصلاحی را در ان ناجام دهند.

وی افزود:  دولت به لحاظ بحث کارشناسی کاملا با مجلس همراهی خواهد کرد و از تمام توان کارشناسی خود برای داشتن یک بودجه موثر و مناسب دریغ نخواهد کرد اما در نهایت هزینه‌های دولت افزایش نیابد و درآمدهای واهی به آن اضافه نشود.  مشکلی که در سال‌های گذشته همواره وجود داشته.

نشست بودجه‌ای رئیس جمهور با رئیس مجلس و نمایندگان

وی اظهار داشت: عصر امروز به منظور هم اندیشی و گفت و گو در خصوص لایحه بودجه، جلسه‌ای مشترک بین رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی و با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی از اعضای هیات دولت برگزار می‌شود.

مجلس مجاز به نظارت بر فرآیند مصوبات دولت است نه خود دولت

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور درباره اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه در قانون اساسی اصلا چیزی به عنوان نظارت بر کار دولت نداریم، و این پرسش که وقتی همه مصوبات و آیین نامه های دولت طبق اصل 138 قانون اساسی باید به اطلاع رئیس مجلس برسد به معنای نظارت مجلس نیست؟ گفت: نظر دولت همان نظر رییس جمهور است . ما معتقدیم قانون اساسی میثاق ملی ماست که مفهوم دولت و ملت و ارزش آرای مردم را به روشنی تبیین می کند. معتقدیم قانون اساسی را نباید تکه تکه و آن را تحریف کرد.

وی با اشاره به اینکه در اصل ۱۳۴ قانون اساسی نظارت بر کار وزرا از حقوق انحصاری رییس جمهور بر شمرده شده اظهار داشت: در این که تردیدی نیست. اما در فهرست وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی، موضوع فصل ششم قانون اساسی، شامل اصول ۶۲ تا ۹۰، "نظارت" (بر دولت) جزو وظایف قوه مقننه ذکر نشده است. 

ربیعی افزود: مطابق اصل ۶۰ قانون اساسی، اعمال قوه مجریه صرفا برعهده رییس جمهور و وزراء است و مسئله تطبیق و تشخیص مغایرت آیین نامه های اجرایی و مصوبات دولت با قوانین، موضوع اصل ۱۳۸ قانون اساسی در حقیقت وظیفه مجلس شورای اسلامی در همکاری نسبت به فرآیند صدور مصوبات تلقی می گردد و نه نظارت بر دولت. کما اینکه تطبیق مصوبات مجلس با قانون اساسی از سوی شورای نگهبان به عنوان "نظارت شورای نگهبان" بر عملکرد مجلس محسوب نمی‌شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: حق تذکر، سوال استیضاح و تحقق و تفحص ناشی از رای اعتماد مجلس به وزرا است و در حقیقت نمایندگان با ابزار فوق از وزرا می‌خواهند که نسبت به عملکرد خویش به مجلس گزارش دهند، تا در صورتی که وزرا را در انجام عملکرد خویش ناتوان تشخیص دهند. رای اعتماد خود به ایشان را پیش بگیرند. لذا این اقدامات "نظارت" به آن مفهوم که برخی تلقی می کنند نیست  بلکه راستی آزمایی مجلس نسبت به رای اعتماد اولیه به وزرا محسوب می گردد.

امیودواریم مجمع در موردFATF به مصلحت کشور تصمیم بگیرد

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات اخیر علی مطهری درباره خرید واکسن کرونا و ارتباط آن با FATF نیز گفت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند، در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی رو به رو بودیم. به طور کلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد قبلا نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود. لذاامیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بحث کنیم و آنچه که به مصلحت کشور است را بتوانیم تأمین کنیم.

حتی با ریسک پالا پول واکسن کرونا را می‌پردازیم

ربیعی اظهار داشت: علی رغم مشکلات موجود قراردادمان با سازمان بهداشتی پابرجا است. اخیرا هم تصمیم گرفتیم به هر ترتیبی که شده این خرید را حتی با ریسک پرداخت بالای پول انجام دهیم. ضمن اینکه فقط به سازمان بهداشت جهانی اکتفا نکردیم و با شرکت‌های مختلف هم مذاکرات و تفاهماتی صورت گرفته است و حتی همکاران ما در وزارت بهداشت و بخش خصوصی که مجوز واردات دارند در این زمینه فراخوان دادند و در کنار آن تولیدات داخلی را دنبال می کنیم.

سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش ندارد

وی همچنین در واکنش به این ادعا که دولت برای اجرای سند ۲۰۳۰ اعتبار درنظر گرفته است، گفت: متاسفانه عده‌ای این روزها بدون هیچ سوال و مذاکره‌ای براساس یک برداشت، اقدام به قضاوت عجولانه می‌کنند و در این مورد هم یک برداشت اشتباه انجام شده است. بودجه شامل یک ماده واحده با ۵ جلد پیوست جداول کلان است که در هیچ جای این پنج جلد پیوستی بحثی از ۲۰۳۰ نشده است و اصل بودجه هم همین لایحه و پنج جلد پیوستی است.

ربیعی تاکید کرد: اساسا سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در برنامه‌ها و اقدامات وزارت آموزش و پرورش ندارد و با وجود سند بنیادین آموزش و پرورش، همه برنامه ها و اقدامات آموزش و پرورش بر مبنای سند بنیادین انجام می‌شود.

پیامهای بایدن به ایران گمانه‌های رسانه‌ایست

سخنگوی دولت درباره شنیده‌هایی مبنی بر ارسال پیام از سوی بایدن به ایران هم گفت: دولت جدید آمریکا هنوز مستقر نشده و چنین مباحثی صرفا گمانه زنی‌های رسانه‌ای است.

کانادا در روند همکاری ایران و اوکراین اختلال ایجاد می‌کند

ربیعی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه کانادا که خطای انسانی در بروز حادثه هدف قرار رگفتن هواپیمای اوکراین را غیر قابل قبول و باور خوانده بود هم با بیان اینکه جمهوری الامی ایران تاکید دارد بررسی علل و عوامل این سانحه با پرهیز ارسیاسی کاری و وفق مقررات بین المللی باید انجام شود، گفت:  کمیته تعیین شده در دولت با اهتمام زیاد همه جوانب را بررسی کرده و با همه کارشناسان و مطلعان مصاحبه و گزارشی هم تهیه شده است که  مقامات وزارت راه و شهرسازی این نتایج را به اطلاع طرف‌های ذیربط می‌رساند.

وی افزود: ما  تاکنون در قالب دو دور مذاکرات، کل یافته‌های خود را در اختیار طرف اوکراینی قرار داده‌ایم، اما متاسفانه رویکرد دولت کانادا نسبت به موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی کاملا سیاسی و غیرحقوقی است.

دستیار رئیس جمهور طرح درخواست‌های غیرقانونی از سوی کانادا را اقدامی غیرحرفه‌ای، غیرسازنده و زیاده‌خواهانه عنوان کرد و افزود: اینکه دولت کانادا بدون تحقیقات فنی و حقوقی چنین ادعاهایی طرح کرده، تاسف انگیز است.  

وی با بیان اینکه چنین اظهارات و مواضعی در روند رسیدگی آثار سوء می‌گذارد و در راستای التیام آلام بازماندگان نیست، گفت: به دولت کانادا توصیه می‌کنیم که بدون دخالت در امور داخلی کشورمان، روند همکاری‌های دو جانبه ایران و اوکراین، به عنوان دو دولت ذیربط را مختل نکند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما به شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق همه جزییات سانحه هواپیمایی اوکراین و جلوگیری از تضییع حقوق خانواده‌های جان‌باختگان متعهدیم. به خانواده‌های جان‌باختگان این سانحه اطمینان می‌دهیم که همه دستگاه‌ها با هماهنگی و همکاری، همه ظرفیت‌ها و تلاش خود را برای پیگیری حقوق قربانیان به کار خواهند بست.

ربیعی یادآور شد: همانطور که قبلا گفته شده رسیدگی کیفری در مورد مسئولیت کیفری در دادسرا و دادگاه نظامی انجام می‌شود و باید بر پایه اصول حقوقی و جزییات دقیق مقرر در آیین دادرسی باشد. امیدواریم که مرجع قضایی "دادگاه نظامی" بتواند زودتر نتیجه رسیدگی ها را اعلام کند. در مورد مسئولیت مدنی هم قبلا اعلام شده و معاونت حقوقی ریاست جمهوری تصریح کرد که براساس عرف‌ و معیارهای بین المللی و بدون تبعیض براساس تابعیت و با برخورد برابر با اتباع ایران و اتباع خارجی خسارت جان‌باختگان باید پرداخت شود. حتما پیگیری می شود که منابع لازم تامین شود. ضمن اینکه تاکید می‌کنیم مسئولیت مدنی و جبران خسارت، جایگزین رسیدگی قضایی و مسئولیت کیفری نیست.

تنظیم جلسات سران قوا تا پایان دولت

سخنگوی دولت در ابتدای این جلسه به ارائه گزارشی از  شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا پرداخت و با اشاره به اینکه در این نشست ترتیبات برگزاری جلسات به طور منظم برای هفت تا هشت ماه آینده  تنظیم و به تایید رسید، اظهار داشت: محورهای مورد نظر مقام معظم رهبری که در جلسه پیشین ستاد مطرحشده بود در این جلسه در مورد چگونگی اجرایی کردن آنها بحث و بررسی صورت گرفت. در این راستا گزارشی از اقدامات دولت برای انتشار اوراق مالی، فروش دارایی های دولت و نیز فروش سهام شرکتهای دولتی، بعلاوه چگونگی افزایش سرمایه گذاری و برخی موانع آن و نیز جهش تولید و رفع مشکل آن ارائه شد.

وی اضافه کرد: رییس مجلس نیز به هماهنگی ایجاد شده برای ادغام دو طرح معیشتی کرونای دولت و طرح حمایتی معیشتی مجلس اشاره و این هماهنگی و ادغام را برای جامعه مفید دانست. در بخش دیگر جلسه پیرامون امنیت سرمایه گذاری و ضرورت ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری های اقتصادی مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

ربیعی افزود: رییس جمهور نیز شرط موفقیت سرمایه گذاری و امنیت آن را منوط به تلاش هماهنگ هر سه قوه در جامعه دانست. همچنین در خصوص اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی مبتنی بر کوچک کردن دولت و چگونگی اجرا خصوصی سازی و واگذاری شرکتهای دولتی و موانع اجرا شدن آن و اقدامات حمایت های همه جانبه از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در این ارتباط رییس قوه قضاییه معتقد بودند با اصلاح صورت گرفته در ساختار واگذاری ها و طی شدن روند قانونی این فرآیندها می توانیم امیدوار باشیم که اعتمادسازی موثری در میان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد شود. سران سه قوه بطور مشترک بر تداوم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و تداوم خصوصی سازی ها و واگذاری ها و رفع موانع آن تاکید کردند.

کاهش ۵۰ درصدی مرگ و میرهای کرونایی

ربیعی همچنین به آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت و گفت: با همراهی و تلاش مردم در یک ماه گذشته، ما شاهد کاهش تلفات ناشی از کرونا در روزهای اخیر می باشیم. در این مدت 40 درصد از بستری ها و 50 درصد مرگ و میر کاهش یافته است. رعایت پروتکل ها فقط در کاهش مرگ و میر افراد مبتلایان به کرونا تاثیر نداشته است. آمارهای نشان می دهد که بر اثر رعایت مردم و کاهش ترددهای جاده ای و درون شهری، آمار تصادفات 38، تعداد متوفیان تصادفات 39 درصد و مجروحین 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین در مدت اجرای دستورالعمل های جدید، ترددهای درون مرزی شبانه در تهران 80 درصد کاهش یافته است و 25 هزار و 811 واحد صنفی متخلف در سطح کشور پلمپ شده اند. ضمن تشکر مجدد از رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم عزیز، باید همگان این موضوع را به نحوی نهادینه کنیم و در رفتارهای خود آن را منعکس سازیم و تا آخر از شیوع کرونا باید جلوگیری کنیم. مراقبت بهداشتی، مداومت در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حمایت اجتماعی از یکدیگر و به خصوص از کادر سلامت اصولی است که تا پایان کرونا باید به نحو شایسته استمرار یابد.

کرونا انگ  نیست

سخنگوی دولت در ادامه تصریح کرد: مسئله دیگر در خصوص مبارزه با کرونا، متاسفانه این روزها با مشکل جدیدی در پیشگیری از شیوع مواجه شده ایم، وقتی تیم غربالگری و نیروهای بهداشتی به روستاها و محله ها مراجعه می کنند برخی مخالفت می کنند و اجازه نمی دهند و می گویند آبروی ما پیش دیگران می رود اگر که نتیجه تست مثبت باشد و کرونا گرفته باشیم. اگر مردم اجازه هم ندهند از آنها تست گرفته شود نتیجه این می شود که ویروس بین مردم همچنان می چرخد و زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نمی شود. بنابراین مردم عزیز توجه داشته باشند کرونا انگ و برچسب نیست و اگر فردی به هر دلیلی کرونا بگیرد، گناهکار نیست بلکه یک فردی است که دچار یک بیماری شده و که باید مثل بقیه بیماران درمان شود.

هنرمندان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند

ربیعی همچنین با اشاره به اینکه در جلسه گذشته هیات دولت به یک نگرانی دیرین جامعه هنری پاسخ داده شد و اصحاب فرهنگ - هنر و رسانه صاحب صندوق بیمه بیکاری شدند، گفت :  برابر با این مصوبه، شاغلین فرهنگی، هنری و رسانه ای که درآمد اصلی خود را از این فعالیت ها دریافت می کنند. در صورتی که یکسال حق بیمه خود را پرداخت کرده باشند، از بیمه بیکاری در شرایط از دست دادن شغل و فعالیت برخوردار خواهند بود.وی افزود: منابع مالی مقرری بیکاری در بودجه سنواتی دولت دیده خواهد شد. طبق این مصوبه، شورایی با نمایندگی دستگاههای اجرایی ذیربط و نمایندگان صنوف فرهنگی – هنری و رسانه‌ای با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد که بررسی و تصویب سیاست ها، ضوابط و شرایط عمومی و نیز بررسی و تایید واجدین شرایط دریافت مقرری بیکاری را برعهده خواهد داشت.

اهل هنر و فرهنگ صاحب کانون فراگیر می‌شوند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: پیش از این نیز یکی از خواسته های اصحاب فرهنگ و هنر برای داشتن تشکل صنفی فراگیر بود که این امر امکان پذیر شد. به موجب این تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.