یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷

پالرمو و CFT را بپذیریم نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم

مصباحی مقدم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پالرمو و CFT را بپذیریم نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم، گفت: چرا باید این دو کنواسیون را تصویب کنیم در حالی که نمی‌دانیم در آینده چه موارد دیگری را به ما تحمیل می‌کنند.

قدس آنلاین: به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی اولین جلسه از سلسه جلسات « استدلالِ مصلحت»، با حضور حجت‌الاسلام‌ مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

مصباحی‌مقدم در این جلسه به سوالات دانشجویان درباره‌ برخی ابهامات در پرونده FATF گفت: ATF چهل و یک بند دارد که ایران از سال ۱۳۸۶ شروع کرده به تصویب مواردی که درخواستی FATF بوده است.

وی ادامه داد: می‌گویند کسانی که خودشان دچار پولشویی هستند، نمی‌خواهند مبارزه با پولشویی دنبال بشود و از این جهت دو کنواسیون پالرمو و CFT تصویب نشده است! در صورتی که قانون مبارزه پولشویی در سال ۸۶ تصویب شده و دارد اجرایی می‌شود. 

مصباحی‌مقدم تاکید کرد: ما سالانه ۴۰ میلیارد دلار واردات و ۴۰ میلیارد دلار صادرات داریم. این موارد چطور انجام شده است؟ این موارد رسمی نیست. اما اگر به این دو کنواسیون ملحق می‌شدیم دیگر هیچ کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم و حتی این مبادلات هم انجام نمی‌شد. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ارائه اطلاعات صرافی‌هایی که ما با آنها کار می‌کردیم به برخی کشورها تاکید کرد: برخی مسئولان برطبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی‌هایی را که به نوعی تحریم ها را دور می زدند به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی دادند که این امر منجر به شناسایی این صرافی ها و ایجاد مشکلاتی شد و آن صرافی‌ها بسته شدند و این خدمتی بود که از ناحیه وزرات اقتصاد و نظام بانکی به آن‌ها شد. 

وی اضافه کرد: زمانی‌که دور دوم تحریم‌ها شروع شد، ما نمی‌توانستیم از ظرفیت‌های قبلی استفاده کنیم، یعنی فرصت مناسبی که به دست آورده بودیم از دست رفت و مجدداً کارهای قبلی شروع شد و ارتباط‌هایی که باید پدید بیاید.

مصباحی مقدم ادامه داد: مثلاً بانک ترکیه که خیلی واضح طرف معامله ما بود با پیگیری آمریکا محکوم شد و میلیاردها دلار او را محکوم کردند. همچنین بانکی که در چین با ما همکاری می‌کرد را تعطیل کردند. پس هرکجا که دنبال می‌کردند و می‌دیدند که ما در حال معامله هستیم و از آن طریق استفاده می‌کنیم بلافاصله دست روی  آن می‌گذاشتند و می‌بستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به نظر شما آیا به مصلحت بود در چنین شرایطی ما به دو کنواسیون دیگر الحاق پیدا کنیم؟ ما دیدم این حتماً خطاست که بخواهیم به حساب مبارزه با جرم پولشویی در سطوح بین‌المللی و همینطور تأمین مالی تروریسم به این دو کنواسیون ملحق شویم، به تعبیری آش نخورده و دهان سوخته!

وی گفت: برخی کشورها با وجود اینکه اقدامات حمایتی از تروریست انجام می‌دهند برخوردی با آنها نمی‌شود و آن را می‌پوشانند. خیال نکنید FATF کار کارشناسی انجام می‌دهد، قطعاً سیاسی برخورد می‌کند. FATF مجموعه‌ای از کنواسیون‌ها را به ما تحمیل می‌کند و ممکن است در آینده توسط آن هفت کشور یا سی‌وهفت کشور که آن‌ها شورای اجرایی را تشکیل می‌دهند الحاقیه‌های جدید اضافه شود و همین کنوانسیون‌ها بروز شوند. ما چرا باید این دو کنواسیون را تصویب کنیم در حالی که نمی‌دانیم در آینده چه موارد دیگری را در قالب این کنواسیون‌ها به ما تحمیل می‌کنند.

مصباحی مقدم اظهار داشت: ما به آقای ظریف گفتیم اگر به این کنواسیون بپیوندیم چه اتفاقی می‌افتد، گفتند من نمی‎گویم اگر به این دو کنواسیون بپیوندیم مشکلات اقتصادی و روابط بانکی ما حل می‌شود ولی بدتر نمی‌شود. خب سوال ما این است شما می‌گویید بدتر نمی‌شود ما می‌گوییم بدتر هم می‌شود، شما چگونه جلوی آن بدتر شدن را می‌گیرید و ما معتقدیم اگر بپیوندیم همین چهل میلیون صادراتی که داریم نمی‌توانیم داشته باشیم. 

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.