یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس: ما هم باید باشیم!

الحجرف

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در اظهاراتی خصمانه و زیاده خواهانه گفت که هر گونه مذاکرات با ایران بر سر توافق هسته ای باید با نظر کشورهای حاشیه خلیج فارس همراه باشد.

قدس آنلاین: نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در گفت وگو با شبکه العربیه به طرح ادعاهایی علیه کشورمان پرداخت و در گزافه گویی جدید خود، خواستار در نظرگرفتن دیدگاه کشورهای عضو شورا در مذاکرات غرب با ایران شد.

نایف الحجرف در این مصاحبه گفت: ما به وضوح و بدون هیچ ابهامی درخصوص برنامه هسته‌ای ایران و توافقی که بین اعضای دائمی (شورای امنیت) و آلمان منعقد شد، سه اصل اساسی را بیان کردیم: اول اینکه امنیت منطقه یک مسئله غیر قابل تقسیم است. بنابراین، هیچ توافقی در مورد امنیت منطقه بدون در نظر گرفتن نظر همه کشورها وجود ندارد و ما رهبران اصلی در این زمینه هستیم.

وی در ادامه مدعی شد که نگرانی‌هایی مشروع درخصوص توافق هسته ای ۲۰۱۵ وجود دارد و از همان ابتدا هم کوتاهی در این زمینه وجود داشت.

الحجرف در اظهارات مداخله جویانه و زیاده خواهانه خود به انتقاد از برخی شروط توافق هسته‌ای پرداخت و گفت: باید اراده سیاسی حقیقی وجود داشته باشد. تمام طرف‌ها، اعم از کشورهای منطقه یا کسانی که از توافق حمایت می‌کنند می‌بایست این مسئله را مطرح کنند تا یک مکانیزم پیگیری روشنی وجود داشته باشد.

این اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پس از آن مطرح شده است که رئیس جمهور فرانسه در گفت وگو با العربیه به طرح این دیدگاه زیاده خواهانه پرداخت که مذاکرات جدید با ایران باید بسیار سختگیرانه و با حضور عربستان سعودی باشد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به این اظهارات رییس جمهور فرانسه، وی را به خویشتن داری و پرهیز از مواضع شتابزده و نسنجیده دعوت کرد.

انتهای پیام   /

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.