سه‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲

معاون دادستان مشهد تشریح کرد

اقدامات دادگستری برای حفظ حقوق عامه در حاشیه شهر مشهد

دادگستری

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد اقدامات قوه‌قضاییه در احیاء حقوق عامه در حاشیه مشهد را تشریح کرد.

به گزارش قدس آنلاین، محمداسماعیل عندلیب  در خصوص احیاء حقوق‌عامه بیان کرد: یکی از مسائل مهم و اصولی که در قانون‌اساسی به آن اشاره شده و دستگاه‌ قضایی را مکلف کرده، موضوع احیاء حقوق عامه است. بند دوم اصل ۱۵۶ قانون‌ اساسی یکی از وظایف قوه قضائیه و دادستانی کل را احیاء حقوق عامه برشمرده‌ است که دستگاه‌ قضایی تکلیف دارد نسبت به احیاء حقوق عامه مردم تلاش کند و هرجا که احساس کرد این حق تضعیف شده پیگیری کرده و نسبت به احیاء حق اقدام کند. 

 معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد بیان کرد: در اجرای این اصل قانون اساسی و پس از انتصاب آیت‌الله رئیسی به ریاست قوه‌قضائیه،  همان ابتدا این دستورالعمل را تدوین  و در آن اصولی را در بحث احیاء حقوق‌عامه تشریح کردند که از آن زمان تا به حال اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته و در بحث پیشگیری از تصرفات اراضی، حفظ حقوق‌ بیت‌المال و در مباحث دیگر دستگاه‌ قضایی خوب عمل کرده‌ است.

وی ادامه داد: در راستای سیاست‌های ابلاغی و در خصوص احیاء حقوق عامه تلاش‌ ما و همکاران‌ ما در دادسرای ناحیه چهار مشهد که بیشترین حاشیه‌ شهر را، هم از جهت سرزمینی و جغرافیایی و هم از جهت تعداد کلانتری‌ها دارد و جزو بزرگترین دادسراهای  مشهد است، این است که در ارتباط با احیاء حقوق‌ عامه و در پیشگیری از جرائم و برخورد با جرائم  به‌خوبی عمل کنیم. 

عندلیب عنوان کرد:  همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مقام‌ معظم رهبری موضوع مشکلات حاشیه‌نشینی و حاشیه‌شهر است، برای انجام توصیه‌های ایشان تلاش کردیم تا جایی که می‌توانستیم بر رفع دغدغه‌ها و مشکلات حاشیه‌ شهر اقداماتی‌ را انجام دهیم، البته در این زمینه کارهای زیادی مانده و باید تلاش‌ بیشتری انجام شود، اما تا جایی که در توان ما بوده در ارتباط با پیشگیری از وقوع جرائم و  جرائم‌ خاص حاشیه‌نشینی در شهر برنامه‌هایی داشته‌ایم.

سرپرست دادسرای ناحیه چهار مشهد خاطرنشان کرد: یکی از معضلات در حاشیه‌شهر موضوع اتباع‌خارجی است. جمهوری‌ اسلامی‌ ایران نظام‌ مقدسی است که برادری و برابری را همیشه در اصل خود قرار داده و ما میزبان اتباع‌خارجی زیادی از از افغانستان هستیم. در نقاط مختلف کشور خصوصا در مشهد به لحاظ همجواری با مرزهای شرقی‌ کشور اتباع زیادی را از افغانستان داریم. همچنین از کشور عراق اتباعی داریم. در بعضی از مناطق حوزه قضایی ناحیه چهار مشهد  و همچنین در شهرک شهید رجایی، شهرک شهید باهنر و گلشهر بیش‌ از ۶۰ درصد اتباع‌ خارجی ساکن هستند.

وی تصریح کرد: حضور اتباع‌خارجی مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اتباع فاقد هویت را ساماندهی کردیم و افرادی که فاقد مجوز، کارت اقامت و کارت‌ آمایش هستند را با اداره اتباع هماهنگ کردیم و نسبت به ساماندهی آن‌ها اقدام شده و برای آن‌هایی که دارای صلاحیت بودند، کارت‌ اقامت و کارت‌آمایش صادر شده است. در خصوص اتباع خارجی افرادی را که فاقد برگه و کارت‌ اقامت هستد و از طرفی اعمال هنجارشکنانه را هم مرتکب می‌شوند، به پلیس اعلام کردیم که آن‌ها را شناسایی و معرفی کنند تا آن‌ها را در اختیار اردوگاه‌ها قرار بدهیم  و در آن‌جا هم نسبت به طرد آن‌ها از کشور اقدام شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: بحث زاغه‌نشینی و تصرفات اراضی توسط افراد کم‌برخوردار در حاشیه‌شهر، یکی دیگر از مشکلات است. متأسفانه این افراد مبادلاتی را در تصرف اراضی و زمین‌ها می‌کنند. ما پیوسته با شهرداران مناطق‌ مختلف جلسه داریم و آن‌ها را بر حفظ اراضی‌شان توجیه می‌کنیم که نگذارند کسی آن‌ها را تصرف کند؛ زیرا  اگر تصرف انجام شود، برای رفع تصرف آن کلی باید تلاش کرد. همچنین ما از باب پیشگیری دستوراتی را به شهرداران‌ مناطق مختلف دادیم که در حفظ و حراست از اراضی تلاش کنند.

وی ادامه داد: پارک‌های خطی و محلی یکی از مناطقی است که اراذل و مزاحم نوامیس مردم در آنجا حضور دارند و  ما پیوسته به شهرداری تذکر می‌دهیم که این مناطق را برای اراذل‌ و اوباش و افراد شرور ناامن کنند. همچنین به شهرداران اعلام می‌کنیم که نقاط کور و تاریک پارک‌ها را اصلاح کنند و آن قسمت‌هایی را که باعث تجمع اراذل‌ و اوباش می‌شود را  برای رفع مزاحمت و حفظ امنیت مردم  اقداماتی انجام دهند. 

عندلیب بیان کرد: جمع‌آوری معتادان متجاهر یکی از معضلات‌ شهری است که اخیرا توسط همکاران‌ ما در دادسرای انقلاب اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته‌ است. کمپ‌های ماده‌ی ۱۵و ۱۶ را که تعداد آن‌ها دو مورد بود، افزایش دادیم، همچنین پیوسته دستور جمع‌آوری معتادان متجاهر و افراد آواره در کوچه‌ها و خیابان‌ها را می‌دهیم که تعداد این افراد به تناوب و به نسبت سهمیه‌ محدودی که دارند زیاد است، اما با وجود این محدودیت‌ها به صورت میانگین در هر روز حدودا پنج نفر از این افراد را  که گزارش می‌دهند به کمپ‌های ماده ۱۶ معرفی می‌کنیم تا آن‌ها را ترک دهند و با بازپروری‌های لازم به جامعه برگردانند.

دعوت از اراذل و اوباش به اتاق  ارشاد رضوی 

سرپرست دادسرای ناحیه چهار مشهد عنوان کرد: یکی‌دیگر از کارهایی که در دادسرای ناحیه چهار چندین‌سال است که انجام شده و ما نیز پیوسته آن‌ را با اصلاحاتی انجام دادیم، بحث واحد ارشاد و هدایت رضوی است. اتاقی در ناحیه چهار به نام اتاق ارشاد و هدایت رضوی وجود دارد که کار آن اتاق، ارشاد و راهنمایی افرادی است که در سطح حاشیه‌ و عموم شهر مشهد، به‌عنوان اراذل‌ و اوباش توسط کسانی‌ که تحت‌امر آن‌ها هستند مبادرت به سرقت، آدم‌ربایی و نزاع‌های‌دسته‌جمعی می‌کنند که دعوت و احضار این افراد توسط بنده به‌صورت کتبی انجام می‌شود.

عندلیب تاکید کرد: برای افرادی که با ارشاد و تذکر قابلیت اصلاح دارند، پرونده‌ای در اینجا تشکیل می‌شود و هر دو هفته‌ یک‌بار این افراد تحت‌نظارت هستند. این طرح خوبی بوده و نتایج بسیارخوبی داشته است. امنیت مردم، امنیت مجاورین و زائرین برای ما خیلی‌ مهم است و تعدی، تعرض و ایجاد مزاحمت برای مردم کند، خط قرمز دستگاه‌ قضایی است.

وی خاطرنشان کرد: ما در سال‌ گذشته حدود ۴۰۰ نفر را دعوت کردیم و در واحد ارشاد رضوی برای آن‌ها پرونده تشکیل شد و آن‌ها تحت نظارت قرار گرفتند. این کار بسیار خوبی است که در دادسرای‌ مشهد و در ناحیه چهار اجرا شده و امسال نیز بنا داریم باقوت و همت این کار را انجام دهیم. مدیریت و شکل این طرح دست‌ سازمان اطلاعات سپاه است که سازمان اطلاعات سپاه نیروهایی را معرفی کرده و مدیریت این‌کار با آن‌ها است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: همچنین نحوه انجام کار، ارشاد، نصیحت و تشکیل پرونده نیز در اختیار سازمان‌ اطلاعات سپاه است و نظارت، بررسی و احضار آن وظیفه ما است. در طول این مدت که در خدمت همکاران‌مان هستیم، یکی‌ از کارهایی که انجام دادیم، جلسات متعدد تعامل بین نیروهای انتظامی و سپاه و بسیج است که چندین جلسه تعامل بین یگان‌های انتظامی با فرماندهان نواحی مقاومت سپاه به لحاظ حساسیت منطقه و ناحیه داریم.

وقوع جرایم خاص در حاشیه شهر مشهد

سرپرست دادسرای ناحیه چهار مشهد اظهار کرد: جرایم‌ خاصی در حاشیه‌ شهر و منطقه چهار مانند نزاع‌ها، سرقت‌ها، سرقت‌های‌مسلحانه و نزاع و درگیری‌های طایفه‌ای وجود دارد که در این راستا بین نیروی‌انتظامی و نواحی مقاومت‌ بسیج هماهنگی انجام دادیم که این دو با همکاری یکدیگر بتوانند امنیت را در محلات برقرار کنند.

وی افزود: در خصوص موادمخدر بیشترین موادمخدر را در حاشیه‌شهر و شهرک شهید رجایی و شهید باهنر داریم که هر چند وقت درگیری صورت می‌گیرد و کشفیات مواد مخدر نیز در این منطقه زیاد است. با تلاش و همت همکاران‌ ما در نیروی‌ انتظامی، گشت رضویون از تعدادی بسیجان مخلص و پرتلاش‌ تشکیل‌شده. مراحل اولیه اجرای آن آغاز شده و در مشهد به‌عنوان پایلوت در سراسر کشور راه‌اندازی شده است.

عندلیب عنوان کرد: طبق آماری که از فرمانده‌ سپاه حضرت‌ مسلم در ناحیه شهرک شهید رجایی و باهنر و شرق مشهد بیان شده، ۲۰۰ نیروی گشت‌ رضویون در این مناطق وجود دارد که به صورت نوبتی شبانه روز در محلات به عنوان گشت محله‌محور حضور دارند. دائما ما به روسای کلانتری‌ها و فرماندهان پاسگاه که حدود ۳۰ کلانتری و پاسگاه در ناحیه چهار  و پنج ناحیه مقاومت سپاه داریم، تذکر می‌دهیم که با تلاش و تعامل یکدیگر حوزه‌ استحفاظی‌تان را امن نگه‌ دارید. با تعامل و تذکراتی که صورت گرفته، امنیت قابل‌قبولی در حاشیه‌شهر مشهد داریم.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد یادآور شد: دربحث حقوق‌ عامه یکی از کارهای دیگری که مدام پیگیری می‌کنیم مراکز بهداشت‌ و سلامت هستند. بهداشت مردم جزو خطوط قرمز جامعه است و در یک سالی که درگیر  ویروس کرونا هستیم، تذکرات لازم بر رعایت دستورالعمل‌ها و مصوبات‌ستاد ملی‌ مبارزه با کرونا را بیان کردیم تا به نهادها، سازمان‌ها، ادارات و امام‌زاده‌ها اعلام کنند. امام‌زاده میامی یکی‌ از امام‌زاده‌های خراسان‌رضوی است. همچنین در محدوده ناحیه چهار امام‌زاده یحیی‌بن‌زید وجود دارد که جزو امام‌زاده‌های معروف کشور است.

عندلیب گفت: اخیرا یک جلسه‌ای در میامی داشتیم که مرکز بهداشت در آن حضور داشت و ما در آن تذکرات‌ لازم را به آن‌ها دادیم. تذکرات‌ ما به‌گونه‌ای شد که اخیرا مرکز بهداشت نامه‌ای نوشت که در آن تشکر و تقدیر از مدیریت امام‌زاده به دلیل رعایت‌کامل دستورالعمل‌های بهداشتی  انجام‌شد، همچنین بر عملکرد مسئولان امام‌زادگان تبادکان نظارت داریم.

وی افزود: در خصوص احیاء حقوق‌عامه مشکلاتی را بررسی کردیم که یکی‌از آن‌ها مشکلات‌ مسیرها بود. براساس این موضوع مصوباتی برای مسیرهای تاریک و کم‌عرض بوده و یا مسیرهایی که لازم است در آنجا تابلوهای‌ هشداردهنده نصب شود، داشتیم. یکسری مسائل‌ بهداشتی درخصوص ذبح گوسفندان بود که مصوب کردیم. همچنین شبکه‌ دامپزشکی را مکلف کردیم که نظارت‌ بیشتری داشته باشد و این موضوع را ساماندهی کند.

عندلیب بیان کرد: در بحث شبکه‌دامپزشکی با مدیران‌دامپزشکی و همچنین با مراکز بهداشتی جلسه داشتیم و تذکرات‌ لازم را به آن‌ها داده‌ایم. دستور جمع‌آوری و پلمب هر مرکزی که تهدیدی علیه بهداشت‌ عمومی است مانند مراکز دفع ضایعات و زباله‌های‌ خانگی داده می‌شود.

بزهکاری و سرقت؛ تخلفات دوم و سوم جامعه

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد عنوان کرد: سرقت‌ها متأسفانه زیاد شده و بزهکاری و سرقت جزو تخلفات دوم یا سوم ما در سطح‌ جامعه است. به‌منظور کنترل سرقت، جلسه‌ای برگزار کردیم و سرقت‌ها خصوصا زورگیری‌ها را به همکاران نیروی انتظامی و ضابطین تذکر دادیم. در ماده ۲۷۹ بیان می‌شود افرادی که با کشیدن سلاح‌های‌ سرد یا گرم به‌ قصد جان، مال، ناموس‌ مردم یا ارعاب‌ آن‌ها، به‌نحوی که موجب ناامنی در محیط شود، اقدام کند محارب محسوب می‌شوند. این نکته را در بحث قانونی و در تشدید برخورد با سارقین و زورگیران تذکر دادیم که این کار باعث کاهش جرائم‌ خشن در سطح‌ جامعه و در حاشیه‌شهر شد.

وی اظهار کرد: جلساتی هرماه در فرمانداری برگزار می‌شود و در آن موضوع برخورد با اراذل‌ و اوباش و ناامنی در سطح‌ شهر مطرح است. همکاران‌ ما در اداره اطلاعات و سپاه و همکاران‌ نیروی انتظامی در آن جلسه حضور دارند. ما دائما درخصوص دارندگان سلاح‌های‌ غیرمجاز تدکر می‌دهیم. کشفیات‌ جنگی و سلاح‌های غیرمجاز وشکاری آن‌ها بسیار خوب‌ بوده است. برخورد با افرادی که نگهداری سلاح‌ها را انجام می‌دهند را نیز در دستور کار خود قرار دادیم و مرتب پیگیری انجام می‌شود. امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت گرفته بتوانیم جامعه امنی را برای مردم فراهم کنیم.

عندلیب در پاسخ به این پرسش که مهمترین حقوق عامه که در حاشیه شهر مشهد رعایت نمی‌شود، چیست؟ گفت: برخی افراد سودجو دنبال منافع خود هستند به نوعی که اراضی را به‌صورت غیر مجاز تصرف می‌کنند یا بنگاه‌های املاکی که برای سودجویی خود به‌صورت قولنامه زمینی که اصالت و هویت ندارد را می‌فروشند، باعث ضایع شدن حقوق مردم می‌شوند که ما در جهت احیاء حقوق مردم به این موضوع ورود کردیم.

سرپرست دادسرای ناحیه چهار مشهد در خصوص آشنا کردن شهروندان با حقوق‌عامه بیان کرد: در دادستانی کل کشور معاونتی با عنوان معاونت اجتماعی، پیشگیری از وقوع جرم و حقوق‌عامه وجود دارد که این معاونت در کل کشور فعال است و در استان خراسان‌رضوی فعالیت بیشتری دارد. هم معاونت رئیس‌ کل دادگستری استان و هم معاونت‌ اجتماعی و حقوق‌عامه دادسرای استان در این خصوص فعالیت‌های‌ خوبی داشتند. باید از طریق رسانه‌های جمعی و برگزاری کلاس‌ها این آموزش‌های‌لازم در خصوص حقوق‌ عامه به مردم داده‌ شود. وظیفه مسئولین این است که افراد را نسبت به حقوق خود آگاه کنند، دادسرای استان خراسان و دادسرای‌ مشهد در بحث احیاء حقوق‌عامه تلاش‌هاس بسیار خوبی کردند.

وی در خصوص حفر چاه‌های غیرمجاز  اظهار کرد: استان خراسان‌رضوی همیشه با مشکل کمبود آب مواجه بوده‌ است، هر جا که به ما گزارش شود انشعاب‌غیر مجاز و حفرچاه غیرمجاز وجود دارد، اکیداً با آن‌ها برخورد می‌کنیم و تذکرات لازم را داده‌ایم که هر کجا چاه‌ غیرمجاز حفر شده سریع نسبت به پلمب آن اقدام کنند. باتوجه یه کمبود آب و خشکسالی برخورد با افرادی که چاه‌ غیرمجاز حفر می‌کنند، تشدید خواهد شد. تشدید برخورد با دزدی‌ آب در برخی مناطق‌ خشک‌ کشور  می‌تواند بازداری لازم  از تخلفات بهره‌برداری غیرمجاز از آب را داشته باشد.

عندلیب در پاسخ به اینکه باتوجه به قطعی برق  تخلفی در خصوص استفاده از ماینرها در حاشیه‌شهر داشته‌ایم؟ پاسخ داد: در خصوص ماینرها تا یک ماه‌ اخیر، چندین تماس‌تلفنی از کلانتری‌ها داشتیم که گزارش این تخلفات را دادند و در آخرین جلسه شورای معاونین دادسرای استان‌ خراسان‌ رضوی، تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شد. دستور اکیدی هم مربوط به مسائلی که در مورد قاچاق کالا باشد صادر شده است. بعضی‌ از ماینرها به‌صورت قاچاق و بعضی با مجوز وارد می‌شوند، اما بعضی‌ از رمزارزها دولتی هستند که رئیس‌جمهور دستور داده در حال‌حاضر از آنها استفاده نشود. دادسرای‌ مشهد و ما مصم هستیم به‌ محض اینکه مطلع شویم که افرادسودجو از ماینرها به‌صورت‌ غیرمجاز استفاده می‌کنند، بلافاصله دستور جمع‌آوری آن‌ها را صادر می‌کنیم.

عکس از آرشیو

دستور تصرفات ساخت‌وسازهای غیرقانونی بدون نوبت داده می‌شود

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد درخصوص پیشگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی خاطرنشان کرد: قطعا دادسرا برنامه‌هایی برای پیشگیری از تصرفات و حفظ‌ حقوق بیت‌المال دارد. باتوجه به تذکراتی که حوزه دادستانی مشهد در بحث پیشگیری از وقوع جرم دارد، این قضیه مکرر تأکید شده و از آن جلوگیری می‌شود. اداره نظارت بر ساخت‌وسازهای شهر  و حوزه ویژه مسکن شهرسازی که در ناحیه هفت‌ مشهد فعال هستند پیوسته درخصوص ساخت‌وسازهای غیرقانونی به شهرداران و متولیان امر تذکر می‌دهند و این یکی‌ از دغدغه‌های جدی است که دادسرا با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند و اگر تصرفی صورت گرفت بلافاصله بدون نوبت، دستور تصرفات را صادر می‌کند.

عندلیب در خصوص خانه‌های هوایی و ساخت‌وسازهای غیرقانونی افزود: باتوجه‌ به‌اینکه برخی قسمت‌های خراسان‌رضوی بر روی گسل زمین‌ لرزه است، سازمان نظام مهندسی مرتب تذکر می‌دهد و  اداره نظارت بر ساخت‌وسازها پیوسته این موضوع را بیان کرده است. پرونده‌های زیادی در این زمینه تشکیل می‌شود و برخورد با این افراد نیز صورت می‌گیرد. 

سرپرست دادسرای ناحیه چهار مشهد در پایان تاکید کرد: در کمیسیون‌های مختلف مانند کمیسیون‌ ماده ۱۰۰ احکام بازدارنده صادر می‌شود. ما باید تلاش کنیم که هزینه جرم را برای مجرمین بالا ببریم. در مشهد تخلفات‌ساختمانی نسبت به قبل بسیار زیاد شده‌ است. حاکمیت وظیفه دارد جهت جلوگیری از این کار اقداماتی مانند مسکن مهر که در دولت‌ قبلی اتفاق افتاد را پیش‌ ببرد تا از انجام این‌ تخلفات پیشگیری شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.