دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷

سازوکار جدید مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت

علیرضا سلیمی

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: مجلس جهت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها، سامانه‌ای را تعبیه کرده است که محورهای مختلف مربوط به اطلاعات وزرای پیشنهادی را در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد.

قدس آنلاین: حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی جهت بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها، سامانه‌ای را تعبیه کرده است که محورهای مختلف مربوط به اطلاعات وزرای پیشنهادی را در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد.

وی منطبق بودن برنامه‌های وزرای پیشنهادی با اسناد بالادستی، راستی آزمایی در خصوص مدارک تحصیلی و سوابق اجرایی را از جمله محورهایی ذکر کرد که در سامانه‌ای که از سوی معاونت قوانین و نظارت مجلس تعبیه شده، درج می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: به احتمال زیاد لیست وزرای پیشنهادی از سوی رئیس جمهور فردا (سه شنبه) به مجلس اعلام می‌شود و در همان جلسه اعلام وصول خواهد شد.

سلیمی افزود: در صورتی که رئیس جمهور لیست وزرای پیشنهادی را فردا به مجلس شورای اسلامی اعلام کند، کمیسیون‌های مجلس از بعد از ظهر همان روز با تشکیل جلسات به بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرا خواهند پرداخت و این بررسی‌ها در روز چهارشنبه و شاید پنجشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: همچنین قبل از تعطیلات مربوط به تاسوعا و عاشورای حسینی نیز کمیسیون‌های مجلس به وظایف خود برای بررسی صلاحیت و برنامه‌های پیشنهادی ادامه خواهند داد.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: در نهایت از روز شنبه ۳۰ مرداد ماه کار بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس آغاز خواهد شد.

سلیمی گفت: در آغاز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی، هر کمیسیون تخصصی به مدت ۱۰ دقیقه گزارش خود را در خصوص وزرای مربوطه اعلام می‌کند و سپس روند بررسی‌ها آغاز خواهد شد.

وی بیان کرد: فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس نیز در جلسه داخلی امروز خود به بررسی کابینه احتمالی دولت خواهد پرداخت.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.