شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹

فرمانده یگان حفاظت اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد؛

تخریب ۱۵۰۰ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان رضوی

تخریب

فرمانده یگان حفاظت مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بیش از هزار و ۵۰۰ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی و باغی این استان تخریب شد.

به گزارش قدس آنلاین، حمیدرضا ضیایی  با بیان این‌که از ابتدای سال تاکنون بالغ بر هزار و ۵۱۱ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی و باغی خراسان رضوی تخریب شده است، اظهار کرد: این تخریب‌ها در شهرستان‌های مشهد، چناران، نیشابور، بینالود (طرقبه شاندیز) و تربت جام انجام شده است.

وی ادامه داد: این تخریب‌ها بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی مصوب سال ۱۳۸۵ و با دستور مراجع قضائی انجام گرفته است.

فرمانده یگان حفاظت مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: شکل‌گیری یگان حفاظت سازمان امور اراضی جهاد کشاورزی نقشی مهم در پیشگیری از تخلف و تصرف‌ها در اراضی کشاورزی دارد اما یگان حفاظت برای دستیابی به نتیجه مطلوب نیازمند همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی مرتبط است.

وی با بیان این‌که زمین‌خواری و ویلاسازی در دهه اخیر در مناطق خوش آب و هوا افزایش یافته است، افزود: مدیریت امور اراضی مهم‌ترین قسمت جهاد کشاورزی است زیرا حفظ اراضی برای حفظ نباتات و دام، بسیار مهم و ضروری است.

ضیایی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت رسانه و تشکل‌های مردم‌نهاد برای ارتقای آگاهی و فرهنگ مردم در زمینه اهمیت خاک و امنیت غذایی به‌منظور جلوگیری از تخلفات و تصرفات غیرمجاز در اراضی کشاورزی، باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت: قطعه‌بندی اراضی کشاورزی بر اساس قانون ممنوع است و کوچک کردن این اراضی باعث کاهش تولیدات کشاورزی و به خطر افتادن امنیت غذایی جامعه می‌شود؛ خرید هرگونه زمین کشاورزی به دلیل نداشتن خدمات نظیر آب، برق، گاز و تخلف قانونی موجب برخورد قضائی شده و با فروشندگان و خریداران برخورد خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اراضی منطقه فردوسی به صورت ملکی، منطقه سوران و اراضی بخش گلبهار چناران کاملأ کشاورزی و تغییر کاربری آن ممنوع است و خدمات و انشعابات بلافاصله پس از تشکیل پرونده قضائی قطع خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.