چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶

تِک 2: پیشرفت فناوری آمریکا مدیون 900 دانش‌آموخته ایرانی است+ نمودار

ایران آمریکا

یک سایت فعال در زمینه فناوری اذعان کرد 900 دانش‌آموخته ایرانی در آمریکا نقش غیرقابل انکاری در توسعه کمپانی‌های بزرگ این کشور داشته‌اند.

به گزارش "قدس آنلاین"؛ پایگاه اینترنتی "تِک 2" متخصص در مقالات و گزارش‌های فناوری در مطلبی نوشت: می‌توان چندین صفحه گزارش درباره آثار منفی تصمیم "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، در ارتباط با ممنوعیت ورود شهروندان 7 کشور مسلمان به آمریکا نوشت. بر کسی پوشیده نیست این تصمیم در روابط بین‌المللی و ژئوپولتیک در مقیاس کلان تاثیرات منفی برجای می‌گذارد. اما در کنار پیامدهای یاد شده، بسیاری از شرکت‌های فناوری در آمریکا به واسطه در اختیار داشتن کارمندانی متخصص از این 7 کشور متحمل زیان فراوانی خواهند شد. 

در ادامه این گزارش آمده است: در بزرگترین شرکت‌های دیجیتالی و فناوری آمریکا، کارمندانی با ملیت‌های گوناگون مشغول به کار هستند. ایجاد محدودیت برای بخشی از این کارمندان که کشورشان در فهرست ضد مهاجرتی دونالد ترامپ قرار گرفته است، آثار سوء روحی و مشکلات قانونی بوجود خواهد آمد. فناوری یکی از مهمترین صنایع رو به رشد در آمریکا است و نمی‌توان بی‌توجه به کسانی که موجب پیشرفت و ارتقاء این صنعت شده‌اند به اعمال فشار علیه آنها بپرداخت.
نگارنده این گزارش با بیان اینکه تحقیق گسترده‌ای درمورد کارمندان شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکا که دارای تابعیت یکی از 7 کشور تحریم‌شده هستند، انجام داده است، می‌گوید در تحقیقاتش متوجه شده است تعداد کارمندان ایرانی شرکت‌های فناوری در آمریکا که در کشور خودشان آموزش دیده‌اند بسیار بیشتر از کارمندان 6 کشور دیگر است، به همین دلیل تمرکز تحقیق خود را بر روی اتباع ایرانی قرار داد.
بررسی تحصیلات اتباع ایرانی که در آمریکا کار می‌کنند نشان داد تقریبا بیشتر آنها در یکی از دانشگاه‌های قرار گرفته در فهرست 1000 دانشگاه برتر جهان ( مانند صنعتی شریف در ایران) تحصیل کرده‌اند. این مطالعه همچنین نشان داد 924 دانش‌آموخته دانشگاه‌های ایران در 12 مورد از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکا مشغول به کار هستند.
جدول زیر نشان‌دهنده تعداد کارمندان ایرانی در 12 شرکت بزرگ فناوری آمریکا است که تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور خود به اتمام رساندند:
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان