شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲

صالحی در دیدار با کارکنان انرژی اتمی:

برنامه هسته ای ایران هیچ غروبی ندارد

صالحی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برنامه هسته ای ایران هیچ غروبی ندارد و همه اش طلوع صنعت هسته ای است، این قبیل جملات را خصم هم می گوید.

  به گزارش «قدس آنلاین»،  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مراسم سالانه دیدار نوروزی ریاست و معاونین با کارکنان این سازمان با اشاره به آیه شریفه «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ»، افزود: در زندگی اگر به یک امر توجه ویژه کنیم، زندگی می تواند تا حدودی خوشایند باشد و آن توجه به ذات اقدس الهی است و اینکه بدانیم و درک کنیم که در محضر او هستیم، مورد حمایت او هستیم و ما را دوست دارد.

وی گفت: ما دوستی مثل پروردگار داریم یقیناً برای حفظ این دوستی باید کاری کنیم که او را نرنجانیم. این بیانش آسان ولی عملش سخت است. ولی اگر بتوانیم این کار را بکنیم زندگی با تمامی سختی هایش، به قول بزرگی همانند صحنه جنگ است. باید دائم مدیریت کنید. در صحنه جنگ اوقاتی هم پیش می آید که شما بر دشمن غالب هستید، یک شادمانی به شما دست می دهد، اما گاهی هم پیش می آید که می بینید دشمن بر شما غالب است و نگرانی شما را افزون می کند.

 صالحی ادامه داد: ما در این برهه کوتاهی که در این دنیا هستیم، باید بگونه ای زندگی کنیم و مدیریت کنیم که نهایت بهره مندی را از زندگی داشته باشیم. ما عبث به این دنیا نیامده ایم و لذا نباید عبث زندگی کنیم. باید هدف داشته باشیم، تدبیر داشته باشیم تا بنا به اعتقاد خودمان وارد آن فاز ابدیت بشویم. ما الان در فاز موقت هستیم. برای اینکه وارد فاز ابدیت شویم توشه خود را باید پُر کنیم.  

معاون رییس جمهور گفت: سال ۹۴، سالی بود که بحث مذاکرات بود، مشغول بودیم با اینکه از نظر معیشتی سال سختی بود، اما به خاطر فضای مذاکرات و انتظاری که مردم حول این مذاکرات در خودشان ایجاد کرده بودند سال ۹۴ را عبور کردیم و الحمدالله نتیجه خوبی هم گرفته شد. نتیجه ای که نهایتاً منجر به این شد که همین یک هفته پیش نیکی هیلی سفیر آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تعداد دیگری از مسئولین بلندپایه آمریکا در «آیپک»  بدترین نظرات را نسبت به برجام داشتند که متأسفانه در رسانه های ما آنگونه که آنها نسبت به برجام سخن گفتند، منعکس نشد. البته بخشی از آن در رسانه ها منعکس شد ولی اگر همه مطالب و شیوه بیان این مطالب را می-توانستید ببینید متوجه می شدید که خداوند چه تفضلی کرد. اگر این تفاهم و دستاورد نبود مجسم کنید ما با ۶ قطعنامه در سازمان ملل روبرو بودیم.

وی با اشاره به  رویکرد سیاسی و بین المللی ترامپ بخصوص در ارتباط با ایران، افزود: این شرایط امروز چگونه می توانست برای ما متصور باشد. خداوند متعال مقدر نمود که راه باز شود و ما در شرایط بهتر، استوارتر و قوی تری قرار بگیریم. به این صورت که دولتمردان شان با عصبانیت کامل در آیپک راجع به برجام صحبت می کنند حتی نیکی هیلی با اشاره به دستاورد سانتریفیوژهای پیشرفته ایران اشاره کرده بود که برنامه هسته ای ایران هیچ غروبی ندارد و همه اش طلوع صنعت هسته ای است. واقعاً وقتی از زبان خصم شما اینها را میشنوید یک مقدار دلتان آرام می گیرد که شرایط به لطف الهی خوب است.

صالحی گفت: اگر خوب رصد کنید متوجه می شوید که بدخواهان این ملت بزرگوار درپی چه اهدافی بودند و نه فقط به آن اهداف نرسیدند بلکه این ملت بزرگ توانست روی پای خود بایستد، مشکلات را تحمل کند و پیش برود. این یکی از نعماتی است که واقعاً لحظه به لحظه باید شکرگزار آن باشیم. شبانه روز در صدد هستند که رخنه کنند. اما به لطف الهی میبینیم که خداوند متعال مقدر کرده با همت شما عزیزان و همکاران و هموطنانتان از امنیت خوبی برخوردار باشیم. نعمتان مجهولتان الصحة و الامان. دو نعمتند که قدرشان مجهول است: صحت و امنیت؛ وقتی که نعمت گرفته شود می فهمیم چیست.  

رییس سازمان انرژی اتمیبا اشاره به انقلاب اسلامی ایران گفت: اگر بخواهیم تحلیل درستی از انقلاب داشته باشیم باید دو عنصر را حتماً در نظر بگیریم. یکی تدبیر حکمرانان ما و یکی تقدیر الهی است. در مورد برجام اگر می خواست صرف تدبیر باشد خدا می داند به کجا می رسیدیم. اما تقدیر الهی مقدر کرد که ما از این گردنه عبور کنیم. اینجاست که تدبیر هر چه بود کافی نبود، تقدیر کاملش کرد. دولت یازدهم  سر کار می آید که رویکرد سیاسی و اعتقادی اش به حل مسائل از طریق گفتگو و مذاکره، حمایت مقام معظم رهبری، راهگشایی ایشان و آمادگی طرف مقابل برای تفاهم با ایران، منجر به برجام شد.

وی گفت: پس ببینید تقدیر الهی مقدر کرده بود که او بخواهد و ما هم حکومتمان، رئیس جمهورمان و رهبر معظممان راه را برای این تفاهم باز کنند. مقام معظم رهبری تدبیر فرمودند راه را برای مذاکره کنندگان باز کردند. اگر ما با آمریکا اجازه مذاکره نداشتیم که راه باز نمی شد و به این نتیجه نمیرسیدیم. این تقدیر الهی را هم باید در نظر بگیریم. حالا برخی از عزیزان به خاطر مسائل سیاسی و منافع حزبی مطالبی را مطرح می کنند، اینها زودگذر است، می گذرد و ایام و تاریخ نشان خواهد داد که دستاورد برجام چه دستاورد بزرگی برای این ملت بوده است.  

صالحی گفت: صنعت هسته ای مان الحمدالله سرجایش است، ما قرارداد دو نیروگاه را بستیم. در دسامبر گذشته ۱۸۵ میلیون دلار اولین قسط آن را پرداختیم و انشاءالله به زودی عملیات ساختمانی اش هم شروع خواهد شد. این کم کاری نیست، هیچگاه سازمان در طول حیاتش جز قبل از انقلاب یک پروژه ۱۰ میلیارد دلاری، ندیده بود، بعد از انقلاب هم چنین پروژه ای را ما نداشتیم. الحمدالله در اکتشاف و استخراج خبرهای خوبی داریم ولی زمانی که کاملاً اطمینان حاصل شد و محقق شد انشاءالله اعلام خواهد شد. در خصوص معادن اورانیوم امید بیشتری ایجاد شده است.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: شرایط ما بهتر از آن چیزی است که فکر می کردیم و این خودش باز جای شکر دارد. ما در سایر امور بخصوص همکاری با دستگاه های دیگر الحمدالله قدمهای بلندی را برداشتیم که باز در ۲۰ فروردین بخشی از آنها اعلام خواهد شد. کلاً صنعت هسته ای ما روی ریل خودش قرار گرفته، ساخت نیروگاه ها، بحث تحقیق و توسعه در ابعاد مختلفش از جمله سانتریفیوژهای نسل جدید همه به خوبی پیش می رود. به لطف الهی تازه صنعت هسته ای خودش را یافته است، تازه صنعت هسته ای دارد به گونه ای عمل می کند که هزینه- فایده در نظر گرفته می شود، به گونه ای کار می کند که می خواهد تجاری باشد. یعنی فقط هزینه نکند، بلکه از دل این پروژه ها بتواند برداشت اقتصادی کند.

وی ادامه داد: سال ۹۵ از نظر اقتصادی سال سختی بود اما به لطف الهی و با همت شما عزیزان در بُعد فناوری هسته ای فعالیت های خوبی داشتیم که باعث شد بتوانیم بیش از ۵/۱ برابر سال گذشته دستاورد داشته باشیم که انشاءا... در ۲۰ فروردین ماه این دستاوردها رونمایی خواهد شد.

صالحی افزود: از باب دیگر سال ۹۵، سال حزن انگیزی بود. بزرگان زیادی را از دست دادیم. حضرت آیت اله هاشمی رفسنجانی که واقعاً از ارکان این انقلاب بودند را به ناگهان از دست دادیم. چاره ای نیست، جز تسلیم امر الهی، کاری نمی شود کرد. اینجاست که اگر توکل بر خدا داشته باشیم و تسلیم امر خدا باشیم زندگی را می شود آرام کرد.  

معاون رییس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: سال ۹۶ به لطف الهی بر اساس برآوردها و پیش بینی ها سال خوبی خواهد بود و آرام آرام وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود خواهد بود و تمامی مشکلاتی که قبلاً به خاطر تحریم به وجود آمده بود، آرام آرام حل می شود. یقیناً به لطف الهی در دو سه سال آینده احساس این حرکت اقتصادی را به گونه ای که مردم هم حس کنند، شاهد خواهیم بود. میگویند سالی که نکوست از بهارش پیداست، این نشان از برکت و نعمات الهی است ما امیدواریم این نعمات در همه حوزه ها همچنان بر این ملت بزرگ ببارد.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.