دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴

وزیر بهداشت:ایجاد مراکز خدمات پرستاری در منزل هزاران شغل جدید ایجاد می کند

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: آیین نامه مراکز خدمات پرستاری در منزل ابلاغ شد. با فعالیت این مراکز هم جلوی دخالت پرستارنماها گرفته می شود و هم هزاران شغل جدید ایجاد می شود.

به گزارش گروه اجتماعی «قدس آنلاین»  سید حسن هاشمی در همایش «پرستاری در منزل» در پژوهشکده نیرو افزود: برای توسعه خدمات پرستاری در منزل که توسط مراکز خصوصی و با اخذ مجوز از دانشگاههای علوم پزشکی انجام می شود، دخالت دولت باید حداقلی وفقط در حد نظارت باشد.
وی گفت: تجربه نشان داده هر جا که دولت بیش از حد دخالت کرده، فقط محدودیت ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: در مورد تعرفه های خدمات پرستاری نیز که کلیات آن تصویب شده است با هر سال تجدیدنظر صورت گیرد و این تعرفه ها به روز شود. در گذشته برای تصویب این تعرفه ها مقداری مقاومت بود که علت آن عدم آشنایی بود که بر طرف شد.
وزیر بهداشت ادامه داد: در گذشته به نبود ضوابط مشخص خدمات پرستاری در منزل از خدمات خیلی بد تا خدمات خیلی خوب در کشور وجود داشت اما با ابلاغ آبین نامه این خدمات انتظار داریم که یک سطح حداقلی از استاندارد این خدمات را در کشور شاهد باشیم.
وی گفت: اگر خدمات پرستاری در منزل واقعی و با کیفیت به مردم ارائه شود، آرامش و آسایش در خانه ها به وجود می آید و خطاهایی که موجب معلولیت می شود، جلوگیری می شود.
هاشمی اضافه کرد: امیدوارم این قدم خیر در کشور گسترش یابد و دیگر شاهد فعالیت افرادی که به اشتباه لباس پرستاری را پوشیده اند یا این لباس را دزدیده اند، نباشیم.
وزیر بهداشت گفت: راه اندازی مراکز مجاز پرستاری در منزل جلوی تخلفات را می گیرد، موجب ارتقای کیفیت این خدمات می شود و هزاران شغل جدید ایجاد می کند.
وی افزود: هر چقدر خدمات با کیفیت پرستاری در کشور گسترش یابد احترام این رشته بین مردم بیشتر می شود، به شرطی که اشتباه نکنیم و مشکل ایجاد نکنیم.
وی ادامه داد: در مورد خدمات پزشکی هم همین طور است. این چه زندگی است که یک پزشک از صبح اول وقت تا سه شب ویزیت می کند و عمل جراحی انجام می دهد.
وی با اشاره به استرس شغل پرستاری گفت: گاهی اوقات که به شهرهای مختلف می روم و پرستارانی را می بینم که به علت برخورد مدیریت یا بی توجهی به حقش ناراحت است، شرمنده می شوم ولی همین پرستاران باز هم با روی خوش به مردم خدمات رسانی می کنند، امیدوارم در دولت آینده این مشکلات کمتر شود و مسیر توسعه ادامه یابد.

منبع: خبرگزاری ایرنا