سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰

افزایش آمار مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور

کودک سرطانی

رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران گفت: متأسفانه مشاهده کردیم که بحث بهداشت و سلامت جامعه در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری مغفول واقع شد که امیدواریم در مناظره بعدی نامزدها به این موضوع بیشتر توجه کنند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس، ایرج خسرونیا در نشست خبری بیست و هشتمین همایش انجمن متخصصین داخلی ایران اظهارداشت: برای کنگره امسال حدود 180 مقاله علمی به دست ما رسیده است، در این همایش 8 سمپوزیوم، 4 کارگاه و 4 سخنرانی اصلی برگزار خواهد شد. همچنین علاوه بر بحث درخصوص مسائل علمی جامعه پزشکی، مباحث صنفی پزشکان مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در حال حاضر بیماری سرطان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کشور ما شناخته می‌شود که متاسفانه در چند سال اخیر شیوع آن بیشتر شده است به همین دلیل به این بیماری در این کنگره توجه زیادی شده و سعی می‌کنیم اطلاعات لازم را در زمینه آگاهی بخشی به مردم جامعه در خصوص پیشگیری و کنترل این بیماری ارائه دهیم.

خسرونیا تصریح کرد: یکی دیگر از مسائلی که در این کنگره مورد توجه قرار خواهد گرفت موضوع پزشکی قانونی است، متاسفانه به نظر می‌رسد دانشجویانی که بعد از اتمام درس خود وارد عرصه پزشکی می‌شوند آگاهی کاملی در خصوص پزشکی قانونی ندارند لذا بنده تقاضا دارم مبحث پزشکی قانونی به عنوان چند واحد درسی در طول دوره تحصیل به دانشجویان ارائه شود تا این افراد بعد از فارغ‌التحصیلی و شروع به کار، اطلاع کافی در این زمینه داشته باشند.

رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران با بیان اینکه انتخابات یکی از موضوعات اصلی و سرنوشت‌ساز برای کشور ما است، گفت: در چند روز آینده 3 انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و نظام پزشکی را پیش رو داریم که بنده به تمام اقشار جامعه خصوصاً جامعه پزشکی توصیه می‌کنم در این انتخابات شرکت کنند و بهترین افراد را انتخاب کنند زیرا اگر در انتخابات شرکت نکنیم باید 4 سال از عمر خود را با پشیمانی سپری کنیم.

وی در خصوص انتخابات نظام پزشکی گفت: این انتخابات برای جامعه پزشکان بسیار با اهمیت استبه همین دلی باید افرادی انتخاب شوند که دارای آینده نگری بالایی بوده و به این پست به عنوان یک سکوی پرش برای پیشرفت نگاه نکنند.

خسرونیا در خصوص بیماری سرطان توضیح داد: متاسفانه آمار افراد مبتلا به سرطان در طول 10 سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است به طوریکه سالانه 90 هزار نفر در ایران گرفتار این بیماری می‌شوند.

خسرونیا ادامه داد: مرگ و میر در اثر بیماری سرطان در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالاتر است در حالیکه در تمام دنیا 30 درصد افراد مبتلا به سرطان فوت می‌کنند در کشور ما 90 درصد این افراد در مرحله درمان می‌میرند.

خسرونیا افزود: متاسفانه هزینه‌های درمان سرطان بسیار بالا است به همین دلیل باید موضوع پیشگیری بیشتر مد نظر مسئولان و مردم جامعه قرار گیرد. 40 درصد از سرطان‌ها را می‌توان پیشگیری و 40 درصد را نیز می‌توان درمان کرد.

وی افزود: عدم رعایت بهداشت یکی از اصلی‌ترین عوامل بروز سرطان است و باکتری نیز به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان باعث به وجود آمدن عفونت‌ و ایجاد سرطان می‌شود.

وی یکی دیگر از علل ایجاد سرطان را مصرف تریاک دانست و توضیح داد: متاسفانه مردم جامعه ما تاکنون بر این باور بوده‌اند که مصرف تریاک باعث تسکین دردها می‌شود اما بررسی‌ها نشان داد مصرف تریاک در بلندمدت می‌تواند باعث بروز بیماری سرطان گوارش شود.

رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران گفت: آمار اخیر نشان می‌دهد که سن ابتلا به سرطان 10 سال کاهش پیدا کرده و این مسئله به دلیل مصرف غذاهای آلوده، هوای آلوده و همچنین افزایش استعمال دخانیات است.

خسرونیا گفت: مصرف ناس که متاسفانه در برخی از مناطق کشور ما بسیار شایع است نیز می‌تواند نقش اساسی در بروز بیماری سرطان ایفا کند.

وی افزود: باید توجه داشت که شیوع سرطان در کشورهای صنعتی بیشتر از سایر کشورها بوده است.

وی در پایان گفت: متأسفانه مشاهده کردیم که بحث بهداشت و سلامت جامعه در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری مغفول واقع شد که امیدواریم در مناظره بعدی نامزدها به این موضوع بیشتر توجه کنند.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.