شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵

طی اطلاعیه‌ای مطرح شد

طبق نظر امام راحل آستان قدس رضوی از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف می‌باشند

آستان قدس

روابط عمومی آستان قدس رضوی با انتشار اطلاعیه‌ای ادعای مطرح‌شده مبنی بر عدم پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی را رد کرد.

 به گزارش «قدس آنلاین»،  روابط عمومی آستان قدس رضوی در پاسخ به اظهارات مطرح‌شده مبنی بر عدم پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی، ضمن رد این ادعا به‌منظور شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

همان‌طور که پیش‌ازاین بارها اعلام‌شده است، به استناد بند الف ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم «موقوفات، نذورات، پذیره، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی آستان قدس رضوی، آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، آستانه حضرت معصومه (س)، آستان حضرت احمد ابن موسی (ع) (شاه‌چراغ)، آستان مقدس امام خمینی (ره)، مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و سایر بقاع متبرکه از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.»

در مورد شرکت‌ها و مؤسسات اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی نیز بر اساس حکم حکومتی امام راحل (قدس سره) در پاسخ به استفسار تولیت فقید آستان قدس رضوی در مورخه ۲۰ / ۱/ ۱۳۶۸ «آستان قدس رضوی و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف می‌باشند.»

متعاقب آن مقام معظم رهبری نیز طی نامه ۳۱۲۱۰ / ۱ مورخه ۱۳/ ۹/ ۱۳۹۵ ضمن تأکید بر استمرار نظر امام راحل (قدس سره) مرقوم فرمودند: «در خصوص معافیت مالی آستان قدس و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته نظر همان است که قبلاً نیز گفته‌شده، نظر مبارک امام راحل (ره) نیز بر همین نهج بوده که درآمدهای آستان و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته از پرداخت هرگونه مالیات معاف می‌باشند. البته این حکم شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش‌افزوده نیست، لکن چون فعالیت‌های اقتصادی باید شفاف و رقابت‌پذیر باشد، توصیه می‌شود که مالیات شرکت‌ها و مؤسسات برابر مقررات محاسبه و پرداخت و به‌صورت «جمعی- خرجی» عیناً به آستان برگشت داده شود.»

بر این اساس آستان قدس رضوی در تمام این سال‌ها خود را مکلف به شفافیت مالی و پرداخت دقیق مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش‌افزوده می‌دانسته و به‌عنوان نمونه در سال ۱۳۹۵، آستان قدس رضوی (شامل سازمان مرکزی، مؤسسات فرهنگی و شرکت‌های اقتصادی) مجموعاً مبلغ ۵۳۲ میلیارد ریال به شرح ارقام جدول زیر به‌عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت‌نموده است:

لذا اینکه گفته می‌شود آستان قدس مالیات پرداخت نمی‌کند، خلاف واقع بوده و آستان قدس رضوی درزمینهٔ رعایت قوانین و شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی ملزم به رعایت قوانین است.

اما در حالی ادعاهای مربوط به وضعیت پرداخت مالیات آستان قدس رضوی مطرح می‌شود که در حال حاضر از محل حق اجاره املاک در اختیار دستگاه‌های اجرایی، دولت درمجموع بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان به آستان قدس رضوی بدهکار است.

معافیت مالی آستان قدس در طول تاریخ

اما معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی امری مسبوق به سابقه بوده و مؤسسات و نهادهای عام‌المنفعه و خیریه در بسیاری از کشورهای جهان از معافیت مالیاتی برخوردارند. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مطابق قوانین و مقررات رسمی این مجموعه از پرداخت مالیات معاف بوده است.

بر این اساس به خاطر قید غیرانتفاعی بودن، این تشکیلات مقدس از آغاز حیات خود در هیچ دوره و مقطع تاریخی مشمول پرداخت مالیات نبوده است و از سال ۹۹۸ هجری قمری تا زمان آغاز قانون‌گذاری، توسط سلاطین که عملاً تولیت آستان قدس را بر عهده داشته‌اند، معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی مورد تأکید قرارگرفته و اجراشده است.

دربند ج ماده ۳ قانون مالیات بر درآمد مصوب مورخه ۲۹/ ۴/ ۱۳۲۸ نیز آستان قدس رضوی از پرداخت مالیات معاف شده است.

هم‌چنین در قوانین مالیات بر درآمد سال‌های ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ مجدداً آستان قدس از معافیت مالیات توسط قانون‌گذار برخوردار شده است.

تولیت محترم آستان قدس رضوی از بدو قبول این مسئولیت، در راستای تحقق مفاد حکم مقام معظم رهبری (مدّ ظله العالی) مبنی بر ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی، نسبت به این امر و شفافیت کامل در موضوعات مالی اهتمام ورزیده و اقدامات بسیار مؤثری در این جهت انجام‌شده است.

اداره کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.