یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱

آیت‌الله مکارم شیرازی مطرح کرد

نشر علوم اسلامی؛ یکی از دلایل پذیرش ولایتعهدی توسط امام رضا(ع)

آية الله ناصر مكارم شيرازي

یکی از مراجع تقلید شیعه در قم گفت: یکی از دلایل پذیرش ولایتعهدی توسط امام رضا(ع) نشر علوم اسلامی بود.

 آیت‌الله سیدناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه کنگره بین‌المللی "دکترین شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی" که در تالار قدس حرم مطهر در پیامی تصویری، ضمن تقدیر از مشارکت اندیشمندان و علما در این‌ همایش، اظهار کرد: ما پس از مطالعات فراوان به اینجا رسیدیم ‌که نقش علمای شیعه در پیدایش و ‌گسترس علوم اسلامی برای مردم روشن نشده است.

یکی از مراجع تقلید در قم با بیان اینکه نه تنها غیرشیعه بلکه شیعیان نیز این نقش را به‌درستی نمی‌شناسند، ادامه داد: بنابراین، لازم دیدیم، کنگره‌ای تشکیل ‌و پرده از این خدمات برداشته شود.

وی افزود: امام سرنخ‌ها را به‌دست ما داده، علمای بزرگ ما این سرنخ‌ها را دنبال کردند و اینها باید برای مسلمانان و غیرمسلمانان روشن شود.

مکارم شیرازی اضافه کرد: در این کنگره از ۴۰۰ پژوهشگر داخلی و خارجی دعوت کردیم که درباره علوم اسلامی مطالعه کرده و ‌نقش علمای شیعه را به‌دست آورند.

وی بیان کرد: دو سال زحمت کشیده شد و مطالب بسیار تازه‌ای به‌دست آمد که برای خود ما هم روشن نبود، نتیجه‌ این زحمات، انتشار بیش از ۵۰ جلد کتاب شد.

یکی از مراجع تقلید شیعه در قم یادآور شد: یکی از مراحلی که لازم دیدیم این کنگره پس از قم در جوار امام رضا(ع) نیز ادامه یابد، نقش حضرت رضا(ع) در پیدایش علوم اسلامی بود.

وی ضمن اشاره به اینکه یکی از دلایل پذیرش ولایتعهدی توسط امام رضا(ع) نشر علوم اسلامی بود، تأکید کرد: فرصت خوبی است که در جوار مرقد مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) در این زمینه‌ مطالعاتی انجام و کتاب‌هایی تألیف و به زبان‌های مختلف ترجمه شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.