چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱

دبیر کل خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با قدس آنلاین:

دولت از سیاستهای روزمره ارزی، فاصله بگیرد/ اگر شفافیت باشد، ارز دولتی صرف واردات "چوب بستنی" نمی شود

فرزانه غلامی

بانک مرکزی

دبیر کل خانه اقتصاد ایران گفت: این ارزها از محل منابع ملی است و بانک مرکزی امانت دار مردم است. اگر سامانه مشخصی برای شفاف سازی ارزی ایجاد شود و به محض تامین ارز، نام شرکت یا فرد گیرنده و نوع کالای وارداتی به صورت بر خط اعلام شود، هیچ واردکننده ای ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرف واردات چوب بستنی نخواهد کرد چرا که هم اسم مشخص است و هم سازمان نظارتی.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین از روزمره شدن سیاستهای ارزی کشور، انتقاد کرد و گفت: این روزمرگی حاصل تصمیمات یک شبه، عجولانه و بدون مطالعه دولت در حوزه ارزی است به نحوی که دولت یک بار ارز ۴۲۰۰ تومانی شده تک نرخی را روی میز می گذارد، بار دیگر از ورود ارز پتروشیمیها به بازار ثانویه خبر می دهد  و عملا ۴ نرخی شدن ارز را تایید می کند که هر کدام از این رفتارها عواقب خود را دارد.

مسعود دانشمند در پاسخ به این سوال که بهترین نسخه ای که می توان این روزها به صورت اورژانسی برای اقتصاد بحران زده کشور پیچید، چیست، اظهار داشت: اگر قصد نداریم وارد مذاکره با آمریکا شویم و یا پیش بینی می شود مذاکره طولانی شود، باید سیاستهای  میان مدت را در پیش بگیریم. در راس این سیاستها شفافیت کامل در پروسه تخصیص و تامین ارز قرار دارد که راه را بر هر گونه سوءاستفاده ای می بندد.

وی افزود: اگر سیاست مشخص و روشنی برای بازرگانی داخلی و خارجی اتخاذ کنیم و آن را صراحتا با مردم در میان بگذاریم بسیاری از التهابات آرام می شود. برای مثال دولت اعلام کند ارز حاصل از فروش نفت را تنها به واردات کالاهای اساسی اختصاص می دهد و البته خودش وارد کننده نباشد و بخش خصوصی واقعی را برای این کار مامور کند. برای واردات کالاهای واسطه ای و مواد اولیه کارخانجات هم نرخ مناسب مبادله ای قائل شود و بقیه تقاضاها را روانه بازار آزاد کند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با بیان  اینکه دولت موظف است تخصیص و تامین ارز را به صورت شفاف اعلام کند، گفت: این ارزها از محل منابع ملی است و بانک مرکزی امانت دار مردم است. اگر سامانه مشخصی برای شفاف سازی ارزی ایجاد شود و به محض تامین ارز، نام شرکت یا فرد گیرنده و نوع کالای وارداتی به صورت بر خط اعلام شود، هیچ واردکننده ای ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرف واردات چوب بستنی نخواهد کرد چرا که هم اسم مشخص است و هم سازمان نظارتی.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران همچنین در واکنش به اینکه برخی ۶ ماهه دوم امسال را روزهایی سختی برای مردم ایران پیش بینی کرده اند، اظهار داشت: اگر برنامه داشته باشیم این سختی به آرامش تبدیل می شود و یا به حداقل می رسد اما اگر دولت نخواهد از سیاستهای روزمره فاصله بگیرد، هر روزمان سخت تر از دیروز خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.