دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵

به نام سوگیتا به یاد کاشیما

هوشمندانه‌ترین روش کَل‌کَل در فوتبال باشگاهی ایران در سال‌های اخیر

1

بازی حساس پرسپولیس و تراکتورسازی به واسطه وجود یک پرچم که در دست طرفداران تیم میهمان بود، با حاشیه جالبی همراه بود.

به گزارش گروه ورزشی قدس آنلاین، وجود یک پرچم ژاپن در دست طرفداران تیم تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی با حاشیه های زیادی همراه بود و تعابیر مختلفی از آن شد؛ اما به نظر این امر می تواند سرآغاز یک نوع کری خوانی جدید و روشی تازه در رقابت هواداران تیم های باشگاهی باشد.

به نام سوگیتا به یاد کاشیما

بازی پرسپولیس و تراکتورسازی بی شک حساس ترین بازی این هفته بود. هرچند بارندگی شدید تهران مانع از این شده بود که مثل همیشه، این بازی در ورزشگاهی مملو از تماشاگر برگزار شود. با این وجود، این بازی حساس با چند نکته حاشیه ای هیجان بیشتری هم پیدا کرد. یکی از موقعیت جالب این بازی زمانی بود که هواداران تراکتوری حاضر در ورزشگاه آزادی یک پرچم ژاپن را روی دست گرفتند و به نمایش درآوردند.

موضوعی که خیلی زود با واکنش هواداران پرسپولیس و همچنین عادل فردوسی پور، گزارشگر بازی همراه بود؛ به طوری که او حتی نسبت به دلایل وجودی این پرچم دچار تردید شده بود.

مهم‌ترین سوال این بود که چرا هواداران تراکتورسازی پرچم ژاپن را در ورزشگاه نمایش می دهند؟ دو دلیل هم وجود داشت: اول حضور سوگیتا، بازیکن ژاپنی در ترکیب تراکتورسازی و دیگر، شکست چند روز پیش پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا در برابر تیم کاشیما آنتلرز ژاپن بود.


هواداران پرسپولیس به حضور این پرچم اعتراض داشتند اما هواداران تراکتور می گفتند که این پرچم را برای سوگیتا بازیکن ژاپنی شان به ورزشگاه آورده بودند.

تراکتوری ها معتقد بودند اگر می خواستند برای کری خوانی این پرچم را بیاورند پرچم کاشیما را به ورزشگاه می آوردند.

فوتبال باشگاهی با پرچم های رنگارنگ

این روزها فوتبال باشگاهی و حتی ملی در جهان شکل و شمایل متفاوتی نسبت به دهه های قبل پیدا کرده اند.

در بازی های باشگاهی و به دلیل حضور بازیکنان خارجی در تیم های باشگاهی کشورهای مختلف، شاهد حضور پرچم های مختلفی هستیم. پرچم کوچکترین کشورهای آفریقایی تا برزیل و آلمان به نشانه حضور نماینده یا نماینده های آن کشور در ورزشگاه ها به چشم می خوردند.

اما بحث دیگری که درباره حضور این پرچم در ورزشگاه آزادی وجود دارد، این است که تماشاگران تراکتورسازی برای تخریب روحیه حریف و نوعی کری خوانی این پرچم را به ورزشگاه آورده اند.

هواداران پرسپولیس هم نسبت به این پرچم واکنش نشان دادند. حتی خبرنگاران در پایان بازی از بازیکنان تراکتورسازی درباره حضور این پرچم پرسیدند که آن ها  ماجرا را به حضور سوگیتا ربط دادند.

اما اگر تراکتوری ها این پرچم را برای کری خواندن با پرسپولیسی ها به ورزشگاه آورده باشند، باز هم می توان آن را با نگاهی مثبت، اتفاقی به مراتب بهتر از آنچه تا به امروز در ورزشگاه شاهد آن بودیم ، دانست.

هیچکس نمی تواند منکر وجود کری خوانی و رقابت، آن هم به شدیدترین شکل بین هواداران فوتبال در ایران شود.

این رقابت وجود دارد و متاسفانه در سال ها و دهه های اخیر دیده ایم که در ورزشگاه های زیادی، هواداران برای مبارزه با هواداران رقیب از سنگ و آجر و چاقو و ... و همچنین بدترین و تندترین الفاظ استفاده کرده اند.

حالا چه اشکالی دارد که به جای سنگ و آجر ، این کری خوانی ها شکل نمادین به خود بگیرند؟ تماشاگران تراکتوری به جای آنکه با الفاظ و حرکات تند برای حریف کری بخوانند، از یک نماد که پرچم ژاپن و نشانه شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان است، استفاده کرده اند.

می توان گفت این روش  یکی از متمدنانه ترین روش های هواداری و کل کل  در فوتبال باشگاهی ایران در سال های اخیر بوده است.

چه بهتر که هواداران تیم ها به جای الفاظ سنگین و توهین آمیز، فحاشی و سنگ و نارنجک از یک پرچم یا نمادهایی از این دست استفاده کنند.

منبع: ورزش۳

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.