دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱

انصارالله یمن پیش‌شرط‌های ائتلاف سعودی‌ برای مذاکرات "استکهلم" را رد کرد

13970729000558_Test_PhotoN.jpg

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، اعلام کرد که هرگونه پیش‌شرط ائتلاف سعودی در آستانه مذاکرات صلح در سوئد، مردود است.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن اعلام کرد که هرگونه پیش‌شرط اعلامی از سوی ائتلاف سعودی پیش از آغاز مذاکرات صلح در «استکهلم» پایتخت سوئد مردود است.

وی طی پستی در توئیتر تاکید کرد که هرگونه پیش‌شرطی که از سوی دشمن آمریکایی - سعودی- اماراتی و همپیمانان آنها طرح شود، صرفا مانع‌تراشی است -که در گذشته نیز تجربه آن را داشتیم - که موجب شکست کلیه مذاکرات شده است.

الحوثی تصریح کرد: من معتقدم که فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن پس از بررسی شکست‌های حاصل شده در مذاکرات دوره‌های پیش، درک می‌کند که هرگونه شروطی که متجاوزان آمریکایی، سعودی، اماراتی و سایر همپیمانانشان طرح کنند، صرفا مانع‌تراشی است که در گذشته نیز تجربه آن وجود داشته و موجب شکست کلیه مذاکرات در آن زمان شده است. تکرار این شروط نیز صرفا ناکام گذاشتن تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح خواهد بود.

همزمان با این موضع‌گیری رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، «مارک لوکوک» معاون دبیرکل سازمان ملل در پایان سفرش به یمن، تاکید کرده است که طرفین درگیری در یمن، موافقند که در مذاکرات سوئد حضور یابند.

هنوز تاریخ دقیق آغاز مذاکرات در استکهلم مشخص نیست اما برخی منابع، زمان آن را پیش از آغاز سال جدید میلادی اعلام کرده‌اند.

پیش از این قرار بود مذاکرات صلح در شهریور ماه در ژنو برگزار شود که با مانع‌تراشی عربستان سعودی این نشست برگزار نشد و عربستان به هواپیمای عُمانی برای انتقال هیأت انصارالله از صنعاء به ژنو ، اجازه پرواز و فرود در فرودگاه صنعاء را نداد و در روند مذاکرات مانع‌تراشی کرد.

حتی تلاش‌های سازمان ملل راه به جایی نبرد و یک منبع در هیأت ملی مذاکره‌کننده انصارالله در این‌باره گفت که سازمان ملل متحد نتوانست، مجوز تأمین یک فروند هواپیمای عمانی را برای انتقال اعضای این هیأت و زخمی‌ها و افراد بلاتکلیف دریافت کند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.