یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰

وزیر دفاع یونان استعفا کرد

ظ

«پانوس کامنوس» در پی ادامه اختلافات در دولت این کشور در زمینه تغییر نام مقدونیه، استعفا کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، وزیر دفاع یونان امروز یکشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بنابرگزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «پانوس کامنوس» وزیر دفاع یونان و رهبر حزب راست‌گرای استقلال یونان (ANEL) اعلام کرد که اختلاف نظرها درباره نام مقدونیه عامل این استعفا بوده است.

کامنوس درپی دیدار با «الکسیس سیپراس» نخست‌وزیر یونان درباره استعفایش به خبرنگاران گفت: « حزب ANEL از دولت خارج می‌شود. من با نخست‌وزیر دیدار داشتم و مذاکره نسبتا طولانی داشتیم. دولت اتحاد ملی به مدت چهار سال فعالیت داشت. ما تلاش کردیم که کشور را از دست طلبکاران نجات دهیم. هدف نخست محقق شده است. (اما) موضوع مقدونیه به من اجازه نمی‌دهد که بیشتر از این در این سمت باشم.از نخست‌وزیر سپاسگزارم اما در راستای مسئله ملی، چنین همکاری را نمی‌توان ادامه داد.»

سیپراس با استعفای کامنوس موافقت کرده است و فردی را به صورت موقت به عنوان جانشین وزیر دفاع منصوب کرده است. نخست‌وزیر یونان  همچنین خواستار رای‌اعتماد پارلمان به دولت خود شده است و ابراز امیدواری کرده که بتواند رای لازم را کسب کند.

استعفای وزیر دفاع یونان دو روز پس از اینکه پارلمان مقدونیه به تغییر نام این کشور به جمهوری مقدونیه رای داد، صورت می‌گیرد.

چند ماه پیش و به رقم شکست همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه،  پارلمان این کشور به آغاز روند تغییر نام این کشور به «مقدونیه شمالی» رای مثبت داد.تغییر نام، زمینه را برای عضویت مقدونیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا مساعد می‌کند.

مقامات مقدونیه و یونان تابستان گذشته، توافقنامه تغییر نام کشور مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی را امضا کردند.«نیکوس کوتزیاس» و «نیکولا دیمیتروف» وزرای خارجه یونان و مقدونیه در جزیره پرسپا در مرز دو کشور این توافق را با حضور نخست‌وزیران دو کشور امضا کردند. در این مراسم «ماتئو نیمتس» فرستاده سازمان ملل و شماری از مقامات اروپایی شرکت داشتند.

سیپراس و زائف توافق کرده‌اند تا نام مقدونیه به جمهوری مقدونیه  شمالی تغییر کند. هدف این است که نام کشور مقدونیه با نام بخش‌هایی از  یونان تفاوت داشته باشد.

منبع: فارس

انتهای‌پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.