دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶

در واکنش به سخنان وزیر خارجه انگلیس؛

قاسمی: هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده‌ایم

قاسمی

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، گفت: یمن کشوری مستقل است و تصمیم‌گیری درباره آن به خود یمنی‌ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد.

به گزارش قدس آنلاین، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس مبنی بر گفت وگویش با وزیر خارجه ایران درباره یمن و اینکه ایران در این خصوص (یمن) تعهداتی را داده است، گفت: بحران یمن و تجاوز سه ساله به این کشور و کشتار مردم بیگناه آن و بروز فاجعه بشری در این کشور، همواره در دستورکار مذکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها قرار داشته است.

وی تصریح کرد: آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در همین راستا و در ملاقات‌های متعدد و تماس‌های دیپلماتیک با همتایان خارجی در جهت یافتن راهکار یا راهکارهایی که بتواند به کاهش بحران در یمن کمک کرده و فضای لازم را برای توقف تجاوز و برقراری آتش بس دائم و ایجاد تمهیدات لازم به منظور امدادرسانی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم قحطی زده یمن آماده و زمینه‌های لازم را برای ایجاد فضای سیاسی و مذاکرات سیاسی فراهم کند، این موضوع را همواره در دستورکار داشته است.

قاسمی افزود: در همین راستا در یک سال گذشته چندین دور نشست بین ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا) که به موضوع یمن علاقه‌مند بودند، برگزار و در نهایت با کمک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های به عمل آمده، مقدمات لازم برای نشست استکهلم و برگزاری مذاکرات گروه‌های یمنی تحت نظارت سازمان ملل فراهم شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان داشت: ما به عنوان کشوری مسلمان که نسبت به سرنوشت مردم یمن حساس بودیم، از ابتدا این نگرانی را داشتیم و توصیه‌های ما همواره بر این بود که این جنگ نمی‌تواند نهایتا یک پیروز نظامی داشته باشد و باید به یک آتش بس برسیم و در پس آن شرایط را برای کمک‌های انسان دوستانه و بشردوستانه مهیا کرده و نهایتا به گفتگوهای یمنی - یمنی کمک کنیم.

وی افزود: طبیعتا و همانگونه که آقای جرمی هانت بیان کرده، مذاکراتی نیز در سفر اخیر ایشان به تهران درباره یمن انجام شد و آن بحثی که از سوی وزیر خارجه انگلیس درباره گفت‌وگو با آقای ظریف درباره یمن عنوان شده، در همین سفر اخیر بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، گفت: یمن کشوری مستقل است و تصمیم گیری درباره آن به خود یمنی‌ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و منظور آقای هانت از تعهد، همان تعهداتی است که در نشست استکهلم بین گروه‌های یمنی برای برقراری آتش بس و ... حاصل شده است.

قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مسالمت آمیز بحران یمن و جلوگیری از استمرار فاجعه بشری در این کشور از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: جا دارد جامعه جهانی هر چه زودتر به خودش بیاید و سعی کند برای این فاجعه به عنوان یک نقطه تاریک از موضوعات عصر خود راه‌حلی بیابد و مردم یمن را از این وضعیت بسیار دشوار و فجیع، نجات دهد. برخی کشورهای اروپایی هم باید از صدور و فروش و ارائه تسلیحات مخرب به کشورهای متجاوز اکیدا خودداری کرده و علاوه بر این نیاز است که جامعه جهانی هم متجاوزان را به توقف این تجاوز سبوعانه علیه ملت یمن وادار کند.

منبع: میزان

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.