شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸

آغاز مرمت گلدسته ایوان حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نجف با همت استادکاران ایرانی + تصاویر

ب

معاون صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از آغاز عملیات مرمت گلدسته شمالی ایوان تاریخی نجف اشرف با همت استادکاران ایرانی خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، محمد کریمی معاون صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: پس از اتمام موفقیت‌آمیز عملیات مرمت بخش جنوبی ایوان حرم مطهر علوی(ع) که چندی پیش صورت گرفت، کار بازسازی بخش شمالی با کدگذاری روی خشت‌های مطلای مناره شمالی آغاز شد.

وی گفت: خشت‌های مسی آسیب‌دیده حرم مطهر علوی که در زمان نادرشاه و به‌دست استادکاران ایرانی با روکشی از طلا پوشانده و نصب شده بود، پس از قرن‌ها دوباره توسط متخصصان کشورمان مرمت می‌شود.

به‌گفته این مقام مسئول در ستاد بازسازی عتبات عالیات، طرح مرمت خشت‌های مطلای ایوان نجف در سه مرحله تعریف شده که در مرحله نخست عملیات مرمت بخش جنوبی و گلدسته آن صورت گرفت و اکنون فاز دوم طرح با کدگذاری و جداسازی خشت‌های آسیب‌دیده مناره شمالی در جریان است.

کریمی اضافه کرد: فاز سوم و پایانی این طرح نیز شامل بخش مرکزی، سردر ورودی و تاج ایوان است.

معاون صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود عملیات ترمیم دو فاز باقی‌مانده ظرف یک سال و نیم آینده به اتمام برسد، ادامه داد: تدابیری اندیشیده شده است تا در زمان اجرای طرح، در روند تشرف زائران به حرم مطهر خللی ایجاد نشود.

وی با ابراز اینکه طلای مورد نیاز این طرح با همت خیرین عراقی و عتبه مقدسه علوی تأمین می‌شود و استادکاران ایرانی مسئولیت اجرای آن را به‌عهده دارند گفت: در این طرح خشت‌های آسیب‌دیده پس از کدگذاری از ایوان جدا و پس از ترمیم، با روکشی از نیکل و سپس طلای اهدایی حرم مطهر به قطر 10 میکرون آبکاری شده و دوباره در محل خود نصب می‌شود.

کریمی افزود: مجموع کل خشت‌های به‌کاررفته در ایوان نجف به حدود 25هزار قطعه در ابعاد و اشکال مختلف از ساده تا خشت‌های منقش، میناکاری شده و دارای کتیبه و خطاطی می‌رسد که تا کنون بیش از 6هزار و 500 خشت مرمت شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.