دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹

مدیر کل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت:

منتظر ترخیص کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم/ فقط ۲۷ درصد ثبت سفارش، گشایش اعتبار شده است

کاغذ

مدیر کل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت با تاکید بر اینکه تأمین ارز مورد نیاز کاغذ و مواد اولیه آن باید در اولویت بانک مرکزی قرار گیرد، گفت: کاغذهایی که با نرخ ۴۲۰۰ تومان تأمین ارز شده اند باید با همان نرخ ارز ترخیص شوند.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، به نقل از شاتا، افسانه محرابی در خصوص التهابات پیش آمده در بازار کاغذ اظهار داشت: ارز مورد نیاز برای واردات و مواد اولیه تولید کاغذهای چاپ ، تحریر و روزنامه باید از سوی بانک مرکزی در اولویت ویژه قرار گیرد. این در حالی است که فقط ۲۷ درصد ثبت سفارش تائید شده از سوی وزارت صنعت از طرف بانک مرکزی گشایش اعتبار شده که از این مقدار نیز مقادیر کمتری منجر به انتقال ارز به فروشنده و در نهایت مقادیر کمتری کاغذ وارد شده است.

وی افزود: برای کاهش التهابات به وجود آمده در بازار نشر و مطبوعات، کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه‌ای که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تامین ارز شده اند و در مراحل مختلف واردات بوده و در برخی از گمرکات موجودند، باید همان ارز ۴۲۰۰ تومان ترخیص شوند.

مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک ادامه داد: در حال حاضر گمرک در هماهنگی با بانک مرکزی، تمام ثبت سفارش هایی که با نرخ ۴۲۰۰ تامین ارز شده و بعضاً وارد کشور شده ولی ترخیص نشده اند را ملزم به پرداخت ما به التفاوت با نرخ ارز نیمایی دانسته است.

محرابی افزود: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار از مرداد ۹۷ مسئولیت بررسی درخواست واردکنندگان و تامین همه نیازهای واقعی بازار، مدیریت و نظارت آن تا انتهای زنجیره ارزش و تحویل به مشتری به کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شد و از بهمن ۹۷ مقرر شد از مرحله ثبت سفارش تا انتهای زنجیره تامین مسئولیت با کمک سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انجام شود. لذا مسئولیت تامین کاغذ روزنامه با توجه به کاربری آن در چاپ مطبوعات مشخصاً با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

محرابی با بیان اینکه پیشنهاد ما این است که کاغذهای چاپ، تحریر، روزنامه، بالکی و LWC از دریافت ارز با نرخ رسمی خارج شوند، افزود: طبق بررسی های دوره ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، فروش حواله و امتیاز سهمیه کاغذ در سطح بازار توسط ناشران، از مشکلات ایجاد شده در این حوزه است. البته قیمت کاغذ در بازار آزاد بسیار بالاتر از قیمت کاغذی است که حتی با ارز نیمایی وارد کشور می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.