دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸

وزیر صنعت و معدن:

باور آمریکا این بود تولید ایران تا پایان سال ۹۷ زمین‌گیر می‌شود

رضا رحمانی، وزیر صنعت

وزیر صنعت گفت:باور امریکا این بود که تا پایان سال٩٧حوزه تولید ایران زمین گیر خواهد شد اما صنعتگران ایران در مواجهه با تحریم یا راه جدیدی ایجاد کردند یا پل تخریب شده از تحریم را دوباره ساختند

قدس آنلاین: رضا رحمانی در مراسم روز ملی صنعت و معدن که هم اکنون در سالن اجلاس تهران در حال برگزاری است، گفت: به رییس جمهور و دولت اعلام کرده ایم که صنعتگران در سالی که گذشت، جهادگونه عمل کردند و این در حالی بود که حوزه تولید با مشکلات جدی مواجه بود و بخش صنعت جزو اولین گروه هدف در تحریم‌های ایالات متحده امریکا قرار داشت و سخت ترین تحریم ها هم علیه این بخش اعمال شد؛ البته باور امریکایی ها این بود که تا پایان سال ٩٧، تولید ایران زمین گیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: علیرغم همه مشکلات تولید ایران همچنان پابرجا است و آمار بانک جهانی نیز بهبود پیش بینی ها در مورد صنعت ایران را حکایت می کند؛ چراکه صنعتگران ایران در مواجهه با تحریم ها، یا راه جدیدی ایجاد کردند یا پل تخریب شده از تحریم را دوباره ساختند.

رحمانی گفت: ما برای امسال برنامه های منظمی تدوین کردیم و پارسال تقاضا و برنامه ما این بود که تولید را حفظ کنیم؛ اما امسال علیرغم تداوم تولید خود، نهضت ساخت داخل و احیای معادن را در دستور کار قرار داده ایم؛ ضمن اینکه در حوزه های صنعت فولاد، پتروشیمی، معادن و قطعه سازی و حتی خودروسازان توافق کردیم تا نهضت ساخت داخل را پیش ببرند.

دستور وزیر دفاع به صنایع دفاعی برای تامین نیاز صنعت‌گران

وی افزود: وزیر دفاع در ایامی که صنعت ایران در سال قبل دچار مشکل بود، دستور ویژه به صنایع دفاعی برای تامین نیاز صنعتی دادند و وزیر علوم نیز به دانشگاهها دستور داده تا بتوانند به کمک تولید بیایند و راهکار بدهند، از سوی دیگر استراتژی اصلی ما تولید ساخت داخل و جلوگیری از واردات برخی کالاها از جمله پوشاک و کیف و کفش است.

وزیر صمت گفت: امروز با افتخار می گوییم تحریم را شکست داده ایم؛ البته این تلاش بخش خصوصی بود و ما کاری نکردیم. امروز هم در شورای گفتگو کار را پیش خواهیم برد تا به یک خط مشی مشخص برسیم.

رحمانی با بیان اینکه رییس کل بانک مرکزی سال قبل کمک شایانی به تولید کرده است، از همتی درخواست کرد تا نظام بانکی در برخی صنایع از جمله صنعت ریلی کمک ویژه در تامین مالی داشته باشد. به گفته رحمانی، اگر تامین منابع مالی صورت گیرد، تا ده سال سفارش وجود دارد.

وی افزود: خانواده بزرگ صنعت آماده هستند ولی ما باید مشکلات را از سر راه برداریم و من امیدوارم که بتوانیم در حوزه تولید و صادرات موفق عمل کنیم.

وی گفت: در حوزه صادرات، برای صادرات به ١٥ کشور همسایه و همچنین برای تنظیم بازار داخلی برنامه داریم.

رحمانی از راه اندازی سامانه جامع انبارها با حضور ٥٠٠ انبار خبر داد و گفت: در آلومینیوم جنوب بالای یک میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و البته پروژه های بسیار مهمی هم آماده افتتاح داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.