چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲

کمالوندی:

آژانس غنی‌سازی ۴.۵ درصد ایران را تایید کرد

كمالوندي

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا ۱۲ شب ۱۶ تیر مهلت دادیم و گفتیم بعد از آن پروسه ما شروع می‌شود و یکی دو ساعت پیش آژانس بعد از نمونه برداری، غنی سازی ۴.۵ درصد را تأیید کرد.

 قدس آنلاین: «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در نشست شورای عالی استان‌ها طی سخنانی با اشاره به گزارشات آژانس درباره پایبندی ایران به برجام عنوان کرد: ترامپ به این امید از برجام بیرون رفت که دیگران را قانع کند و به ایران فشار بیاورد. 

وی بیان کرد: ایران مسیر درستی را پیش گرفت و اگر این صبر یک ساله نبود ما هم در داخل و هم در خارج از کشور مشکل داشتیم.

کمالوندی عنوان کرد: ایران تصمیم گرفت در یک مقطعی توازنی که به هم خورده و کفه ترازو حقوق ما و تعهداتمان همخوانی ندارد به اروپا گفتیم یا حقوقمان را تامین کنید یا از تعهداتمان کم می‌کنیم. وقتی این موضوع مطرح شد جدی نمی‌گرفتند و ایده «کم در برابر کم» از سوی وزارت خارجه بیان شد و فکر نمی‌کردند ایران به طور جدی دنبال این کار شود. ما این طرح را در سازمان انرژی اتمی حتی قبل از خروج آمریکا از برجام که زمزمه‌های خروج آمریکا را شنیده بودیم برای اینکه گزینه‌های مختلف را مطرح و در شورای عالی امنیت ملی رفت و مسئولان کشور کار کردند و از این گزینه‌ها استفاده کردند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: گزینه‌های زیادی در اختیار ایران است و به صورت پله‌ای و تدریجی انتخاب کرده است. در گام اول بالای ذخیره ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳.۶۷ رفتیم البته آب سنگین را هم داشتیم که گفتیم مازاد فروش ۱۳۰ تن را کنار می‌گذاریم. ما چند وقت پیش مقداری آب سنگین صادر و بازارهایی را پیدا کردیم و به ماده با ارزش دیگری تبدیل و صادر کردیم و ایران نباید خود را از چنین بازاری محروم کند. 

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها در بیرون رفتن محاسباتی داشتند که کاملا اشتباه بود.

کمالوندی خاطرنشان کرد: ما سه ایستگاه برای غنی سازی داریم. ایستگاه اول غنی سازی برای راکتورهای قدرت است که غنای آن هم مختلف است. ما تا ۴.۵ بالا رفتیم و در ایستگاه اول ما ۳.۶۷ را کنار گذاشتیم و بالا رفتیم. دو ایستگاه دیگر هست. از ۵ درصد به ۲۰ و بعد از ۲۰ بالاتر می‌رود برای استفاده پیشران. وقتی به ما اختیار دادند که اینها را رعایت نکنیم اصل، نیاز سازمان انرژی اتمی بود. ممکن است نیاز پیشران داشته باشیم ولی نیاز امروز نیست.

معاون صالحی بیان کرد: ۲۰ درصد برای راکتور تحقیقاتی تهران است که چندین سال سوخت تولید شده داریم.

وی ادامه داد: همان روزی که اعلام کردیم اقدامات شروع شد تا آخرین ساعت هم به آنها مهلت دادیم تا ۱۲ شب روز ۱۶ تیر به آنها مهلت دادیم و گفتیم بعد از آن زمان پروسه ما شروع می‌شود و یکی دو ساعت پیش آژانس بعد از نمونه برداری غنی سازی ۴.۵ درصد را تأیید کرد.

منبع: الف

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.