سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳

در آرامگاه فردوسی

نکوداشت مهدی اخوان ثالث برگزار شد

نکوداشت مهدی اخوان ثالث

نکوداشت استاد مهدی اخوان ثالث با حضور شاعران و پیشکسوتان زبان و ادبیات فارسی در آرامگاه فردوسی برگزار شد.

به گزارش قدس آنلاین، این مراسم  در کنار آرامگاه این شاعر معاصر خراسانی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و خردسرای فردوسی برگزار شد.

براساس این گزارش مراسم نکوداشت مهدی اخوان ثالث با حضور تعداد زیادی از شهروندان، شاعران و پیشکسوتان زبان و ادبیات فارسی برگزار شد.
در این مراسم علیرضا قیامتی؛ قائم مقام خرد سرای فردوسی با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی استان برای همکاری و همراهی در برگزاری مراسم گفت: اخوان ثالث ایرانی‌ترین شاعر پارسی زبان بعد از فردوسی است که دغدغه فرهنگ و زبان فارسی را داشته است.
وی ادامه داد: او با بهره‌گیری از شاهنامه، قهرمانان اسطوره‌ای را زنده کرد. اخوان دل‌بسته و شیدای فرهنگ ایرانی است و در دوران دفاع مقدس با اشعارش از شور و هیجان رزمندگان این دوران دفاع می‌کند.
وی با بیان این که اخوان ثالث از نمادهایی استفاده کرده که موجب پیوستگی جامعه ایرانی شده است، گفت: با زمزمه اشعار اخوان خراسان در دل ما زنده می. شود.
قیامتی به ویژگی های شعر اخوان ثالث اشاره کرد و افزود: اشعار اخوان شکوه ایران را فریاد می‌کرد.
وی تاکید کرد: نگاه اخوان امیدوارانه است و اگرچه برخی آن را نامیدانه می‌دانند، اما فراسوی اشعارش امیدوارانه است.
اجرای برنامه‌های فرهنگی شامل شاهنامه‌خوانی و اجرای ضرب و ... از دیگر برنامه‌های این نکوداشت بود.
مهدی اخوان ثالث متخلص به (م. امید) از شاعران معاصر است که دهم اسفند ۱۳۰۷ در مشهد به دنیا آمد و چهارم شهریور ۱۳۶۹ در سن ۶۱ سالگی در تهران در گذشت، آرامگاه او در محوطه آرامگاه فردوسی قرار دارد.
اشعار اخوان ثالث زمینهٔ اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارنده ترکیبات نو و تازه است.

منبع: ایسنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.