چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸

نماینده مردم مشهد :

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۸ برابر نرخ بیکاری افراد دارای دیپلم است

قاضی زاده هاشمی

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، آسیب اجتماعی و امنیتی برای کشور به همراه دارد و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۸ برابر نرخ بیکاری افراد دارای دیپلم است.

به گزارش قدس آنلاین،  سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشست با فعالان حوزه استارت آپ‌ها، گفت: سال گذشته نوسانات شدیدی که در حوزه اقتصادی رخ داد، موجب شد سطح مطالبات مردم از مجلس بالاتر رفته و خواستار ورود مجلس به موضوع اصلاح اوضاع شوند، به همین منظور جلسات علنی و غیرعلنی بسیاری در حوزه مسائل بانکی، صنعت، کشاورزی در مجلس برگزار شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: اوایل سال جاری مقرر شد؛ مجلس با هدف افزایش تاب آوری اقتصادی، رونق اشتغال و کاهش وابستگی به خارج از کشور ۱۰ حوزه اقتصادی، را آسیب شناسی کند تا خلاء قانونی، تعدد قانون و نحوه اجرای آن را مورد بررسی قرار دهد.

وی اظهار کرد: نگاه مجلس به اقتصاد دانش‌بنیان و استارت آپ‌ها نگاهی استراتژیک است در واقع ما به دنبال این هستیم که این اقتصاد جایگزین درآمدهای نفتی شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی  اضافه کرد: اگر مجموع درآمد ارزی کشور از نفت، میعانات گازی و... سالانه ۸۰ میلیارد باشد باید دید چه ظرفیتی می تواند جایگزین این درآمد شود.

وی ادامه داد: اقتصاد کشوری که به دنبال پیشرفت اقتصادی است، انبساطی بوده و در سال های آینده نیاز ۸۰ میلیارد دلاری، ۵۰۰ میلیارد دلار می شود که باید دید این هزینه چگونه تامین می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: با توجه به فرهنگ کار، حجم نیروی انسانی و قوانین و مقررات نمی توان مدل اقتصادی چین، هند و بنگلادش را در ایران به کار برد، بنابراین باید از مسیر میانبر یعنی توسعه فناوری و خلاقیت استفاده کرد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، آسیب اجتماعی و امنیتی برای کشور به همراه دارد، ادامه داد: فارغ التحصیلان دانشگاهی ظرفیت و پتانسیل خوبی برای کشور هستند و طبق آمار  نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۸ برابر نرخ بیکاری افراد دارای دیپلم است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: با بررسی مشکلات استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان نمایندگان که تصمیم گیران اصلی تدوین قوانین هستند با چالش های این حوزه آشنا خواهند شد.

منبع:خانه ملت

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.