یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز هشدار داد:

آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب سلامت مردم را تهدید می‌کند

آبیاری سنتی

البرز- رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب های سطحی توسط شهرداری ها و تعلل شرکت های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری و روستایی گفت : این تعلل منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان البرز شده است.

به گزارش قدس آنلاین وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی البرز دکتر ،حسین کریم اظهار کرد: این امر ضمن آلوده کردن محیط زیست منجر به استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی  سبزیجات و صیفی جات می شود.

رییس دانشگاه با بیان اینکه به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب ها محصولات تولیدی می توانند دارای آلودگی های متعدد باشند گفت: این امر تهدید جدی بر سلامت عمومی است.

دکتر کریم با تاکید براینکه  دانشگاه علوم پزشکی البرز رسالت خود را  دفاع از سلامت عمومی می داند گفت :دانشگاه ضمن برگزاری جلسات متعدد و اعلام حساسیت این موضوع به ارگان های ذی صلاح  نسبت به شناسایی کشاورزان متخلف اقدام کرده  وبا  صدور اخطار بهداشتی، افرادی را که به  اخطار بی توجه بودند  به مراجع  قضایی معرفی کرده است.

وی ادامه داد:   از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ پرونده در شهرستان های کرج و ساوجبلاغ تشکیل و جهت پیگیری های بعدی به مراجع قضایی ارسال شده است.

این مسئول در پایان گفت:با توجه به گستردگی و اهمیت  موضوع ضروری است شهرداری ها، دهیاری ها و شرکت های آب و فاضلاب به وظایف قانونی خود در خصوص ممانعت از رها سازی فاضلاب خام (تصفیه نشده) به طور جدی عمل کنند و اداره کل جهاد کشاورزی کشاورزانی را که از فاضلاب خام برای تولید محصولات کشاورزی اقدام می کنند را جهت پیگیری های قانونی به دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل محیط زیست معرفی کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.