یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴

انصاری در حاشیه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی مطرح کرد؛

ادامه مذاکرات ایران و اروپا درباره اینستکس؛ هفته‌های آینده

انصاری

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه گفت: به گفته مسئولان در آینده‌ای بسیار نزدیک قرار است، مذاکرات در خصوص اینستکس ادامه پیدا کند و بخشی از آن احتمالا نهایی شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از صدا و سیما، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در حاشیه برگزاری شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی که با حضور معاونان وزارت‌خانه‌های اقتصادی برگزار شد، اظهار داشت: باوجود فشارها و تحریم‌های حداکثری، حجم تجارت ایران با اروپا در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به بیش از ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده که ۵۰۰ میلیون دلار حجم صادرات ایران به اروپا است. 

وی افزود: موضوع شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی در سال ۹۸، همکاری‌های اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا و تجارت با کشورهای عضو اتحادیه بود.

معاون اقتصادی وزیر خارجه تصریح کرد: باوجود همه فشارها و تحریم ها، همکاری‌های تجاری ایران و اروپا به دلیل ریشه‌های همکاری‌های گسترده قبلی، همچنان وجود دارد و حجم این تجارت در ۹ ماهه سال جاری میلادی به بیش از ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده که ۵۰۰ میلیون دلار حجم صادرات ایران به اروپا و ۳/۳ دهم میلیارد نیز حجم صادرات اروپا به ایران است و این موضوع نشان می‌دهد، باوجود فشارها، همچنان ظرفیت بسیار جدی بین دو طرف وجود دارد.

انصاری اظهار داشت: ضعف ما در این بخش صادرات ایران به این مجموعه است و این در چارچوب قول‌ها و بیانیه‌هایی بود که اتحادیه اروپا قبلا صادر کرده و قرار بود، زمینه‌های تجارت گسترده تری از ایران به اتحادیه اروپا فراهم شود.

وی با بیان اینکه کار تجارت با اروپا برای ما دو جنبه دارد، افزود: جنبه اول، بخش بازاری برای صادرات ایران است و بخش دوم، نیز تجارت با اتحادیه اروپاست که استانداردهای تجارت ایران را افزایش می‌دهد و این یعنی وقتی در بخش‌هایی امکان تجارت با اروپا وجود داشته باشد هم استانداردهای صادرات آن کالا به اروپا را داریم و هم اینکه می‌توانیم آن کالا را با کمترین موانع به دیگر کشورهای جهان صادر کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین با بیان اینکه در جلسه امروز وزارتخانه‌های مختلف، گزارش‌ها و درخواست‌های خود برای افزایش صادرات ایران به اروپا را مطرح کردند، گفت: گزارش وزارت‌های کشاورزی و صمت و برخی دیگر از وزارت‌خانه‌ها در این ارتباط بسیار خوب بود و مشخص شد در چه بخش‌هایی باید با همکاری هم راه‌های بیشتری را برای تجارت با اروپا ایجاد کنیم.

ادامه مذاکرات ایران و اروپا درباره اینستکس؛ هفته‌های آینده

انصاری گفت: با توجه به اهمیت اینستکس، وزارت امور خارجه ایران یک بخش تخصصی را به موضوع اینستکس اختصاص داده است.

وی افزود: به گفته مسئولان در آینده‌ای بسیار نزدیک قرار است، مذاکرات در خصوص اینستکس ادامه پیدا کند و بخشی از آن احتمالا نهایی شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این جلسه مسئولان این بخش، گزارش‌هایی از روند کارها و جلسه‌ای که در هفته‌های گذشته با طرف‌های اروپایی داشتند، ارائه کردند.

انصاری با بیان اینکه در هفته‌های آینده نشست در خصوص اینستکس برگزار خواهد شد، افزود: نهایی و اجرایی شدن اینستکس می‌تواند یک فضای جدیدی را در حوزه تجارت بین ایران و اروپا باز کند.

وی در ادامه در خصوص نقش وزارت امور خارجه در تسهیل تجارت بازرگانان خارجی در ایران و بالعکس، گفت: نقش وزارت امور خارجه در این زمینه، نقشی بسیار فعال و بی بدیلی است، یعنی یک تاجر خارجی زمانی که تصمیم می‌گیرد وارد ایران شود، اولین جایی که باید مراجعه کند، نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور است و این نقش از اینجا شروع و تا زمانی که ما باید طرف‌های تجاری ایران را در داخل کشور برای پذیرش این هیئت‌ها آماده کنیم، ادامه خواهد داشت.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه تصریح کرد: نمایندگی‌های وزارت خارجه یک بسیج بسیار خوبی را در این بخش انجام داده اند و امیدوار هستیم نتایج عملی آن هر چه بیشتر در تجارت خارجی کشور نمایان شود.

انصاری همچنین در خصوص نقش وزارت امور خارجه در سرمایه گذاری تجار ایرانی در خارج از کشور، ادامه داد: معمولا تجار ایرانی باید برای سرمایه گذاری در خارج از کشور در ساز و کارهای دولتی اقدام کنند که تقریبا وزارت امور خارجه در همه اقدامات زیرساختی و زیربنایی این رفت و آمدها حضور دارد.

وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه در مواردی از جمله تنظیم کردن سفر هیئت‌های ایرانی و برنامه ریزی‌های آن از کوچکترین تا بزرگترین نقش مهمی دارد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: در بخش خصوصی نیز در بخش‌هایی که نمایندگی‌های وزارت خارجه مطلع می‌شوند، می‌توانند کمک‌های خوبی برای آماده سازی طرف مقابل و یا معرفی ظرفیت‌های کشور میزبان انجام دهند.

انصاری تاکید کرد: البته تا زمانی که تجار موفق هستند ما مطلع نمی‌شویم و تنها زمانی که به مشکل بر می‌خورند به سراغ وزارت امور خارجه می‌آیند، البته این وظیفه ما است که وقتی طرف‌های تجاری و یا معاملات تجار به مشکل بر می‌خورد، برای پیگیری حقوق ایرانیان در خارج از کشور به صورت جدی و فعال اقدام کنیم.

محصولات کشاورزی از ظرفیت‌های خوب صادرات به اروپاست

وی درباره کالاهای صادراتی به اروپا گفت: محصولات کشاورزی یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب صادراتی ایران به اروپا است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: این موضوع به ما فرصت می‌دهد نه تنها استانداردها را افزایش دهیم بلکه می‌تواند حوزه بسیار خوبی در زمینه اشتغال زایی باشد.

انصاری تصریح کرد: خوشبختانه در زمینه همکاری‌های وزارت کشاورزی با اتحادیه اروپا، پیشرفت‌های خوبی داشته ایم و فکر می‌کنیم ظرفیت‌های بسیار بالاتری نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: در حوزه صنعتی به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط نیز شرایط خوبی وجود دارد، زیرا پایه اصلی ساختار صنعتی اتحادیه اروپا، شرکت‌های کوچک و متوسط است و امیدواریم که در برنامه ریزی‌های انجام شده بتوانیم ارتباط بین این شرکت‌های ایرانی با اروپایی را برقرار کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه  با بیان اینکه این موضوع می‌تواند کمک بسیار بزرگی به ساختار صنعتی کشور باشد اظهار داشت: می‌توان همکاری‌های خوبی را در این بخش ایجاد کرد تا هم زمینه صادرات و هم انتقال دانش فنی را فراهم کند.

انصاری در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد حجم تجارت ایران با سازمان‌های منطقه‌ای گفت:: یکی از اقدامات بسیار خوب دولت گسترش تجارت با همسایگان بوده به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از ۵۵ درصد تجارت کشور با همسایگان است.

وی در ادامه افزود: تجارت با همسایگان رو به رشد است و ما باید به سمت تثبیت، تنظیم و پایدارتر کردن این روابط حرکت کنیم که این اقدام نیز از طریق موافقتنامه‌های تجاری بین ایران و این کشورها انجام می‌شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به حضور ایران در ساز و کارهای منطقه‌ای مانند اکو و اوراسیا افزود: خوشبختانه فعالیت‌های خوبی نیز در این بخش آغاز شده و ما امیدواریم که این ساز و کارها از سوی سازمان‌های اجرایی به صورت جدی دنبال شود.

انصاری افزود: اکو ظرفیت بسیار بالایی است که در سال‌های گذشته از آن به خوبی استفاده نشده و ما امیدواریم در کنار توسعه روابط با همسایگان، برای ثبات و پایدار کردن این روابط به این مجموعه‌ها نیز توجه کنیم که بخشی از آن کشورها در همسایگی ما قرار دارند.

وی با بیان اینکه روابط خوب با همسایگان قطعا تضمین کننده تجارت خوب خارجی ایران با این مجموعه‌ها خواهد بود اظهار داشت: این روابط تضمین کننده بازارهای صادراتی برای تولید کنندگان ایرانی خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.