شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

معاون میراث فرهنگی گیلان:

هر اقدامی در بافت تاریخی باید با استعلام میراث فرهنگی صورت گیرد

میراث

رشت– معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد: هر اقدامی اعم از ساخت و ساز و تخریب در محدوده بافت تاریخی، بایستی با استعلام از این اداره کل انجام شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان ، ولی جهانی در ارتباط با انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر تخریب حمام قدیمی در رشت اظهار داشت: حمام قدیمی تخریب شده جزو آثار میراث فرهنگی استان نبوده و کاملا تخریبی بود اما چون این حمام در محله تاریخی ساغریسازان رشت قرار داشت می بایست از این اداره کل استعلام می شد.

وی خاطرنشان کرد : بخش اعظم بافت تاریخی رشت زیر پوشش شهرداری دو رشت قرار دارد و برای هر اقدام در این حوزه می بایست با استعلام از اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان صورت گیرد.

وی ادامه داد: اعتبارات این اداره کل برای خرید و تملک آثار تاریخی بمنظور حفظ، نگهداری و احیاء اندک است؛اعتبارات در نظر گرفته شده برای تملک آثار بسیار اندک است و فقط در مواقع اضطراری با داشتن طرح توجیهی، بودجه لازم تخصیص داده می شود .

جهانی اضافه کرد: این اداره کل در یک سال اخیر ، اقدامات بسیار خوبی در زمینه  راه اندازی موزه های تخصصی ، دولتی و مشارکتی ، ثبت آثار تاریخی گیلان مرمت  بناهای تاریخی، انجام کاوش های باستان شناسی و ...انجام داده که تملک و خرید چهار اثر تاریخی یکی از مهمترین این اقدامات بوده است.

در گیلان بیش از دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده که یک هزار و یکصد اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.