پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸

معرفی نخست‌وزیر جدید عراق تا یکشنبه به تعویق افتاد+اسامی مطرح

پارلمان عراق

یک نماینده پارلمان عراق از توافق درباره به تعویق افتادن معرفی نامزد نخست‌وزیری تا یکشنبه آینده خبر داده است.

قدس آنلاین؛ به نقل از شبکه الفرات، احمد الکنانی از نمایندگان ائتلاف  الفتح گفت برهم صالح رئیس جمهوری عراق تصمیم گرفته است واگذاری مأموریت نخست وزیری را تا یکشنبه آینده به تأخیر بیندازد.

الکنانی خاطرنشان کرد رئیس جمهوری و رؤسای فراکسیونها درباره به تأخیر افتادن معرفی نخست وزیر جدید عراق تا یکشنبه آینده به توافق رسیده‌اند تا فرصت برای اینکه طرف‌ها درباره نامزد نخست وزیری به توافق برسند، فراهم شود.

فراکسیون اکثریت پس از انتخابات پارلمانی در می ۲۰۱۸ مشخص نشد و به همین سبب معرفی عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی که در آن زمان با توافق سیاسی و طی چند ساعت پس از انتخاب برهم صالح به‌عنوان رئیس جمهور صورت گرفت، ولی مأموریت امروز برای هر نامزدی که اعتماد پارلمان را کسب کند و بتواند خواسته‌های جامعه را برآورده کند و معترضان از کف خیابان‌ها جمع شوند، دشوار خواهد بود.

الفرات گزارش داد تظاهرات عراق بیش از دو ماه است که آغاز شده و به کشته شدن حدود ۴۶۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰ هزار نفر منجر شده است.

پس از موافقت پارلمان عراق در اول دسامبر جاری با استعفای دولت عادل عبدالمهدی، در صحنه سیاسی اسامی مختلفی برای تصدی نخست وزیری مطرح شد که برخی جدی بود و برخی دیگر صرفاً برگ‌های سوخته‌شده بود که کنار گذاشته شد، ولی اخیراً سه نام برای تصدی نخست وزیری مطرح شده‌اند که شامل قصی السهیل وزیر آموزش عالی، محمد شیاع السودانی وزیر کار و امور اجتماعی سابق و مصطفی الکاظمی رئیس سابق سازمان اطلاعات ملی عراق هستند.

اظهارات عضو ائتلاف صادقون درباره ویژگی‌های نخست‌وزیر آتی

نعیم العبودی از نمایندگان پارلمان عراق و عضو فراکسیون صادقون (وابسته به جنبش عصائب اهل‌الحق) تصریح کرد مرحله کنونی به نخست وزیری نیاز دارد که درد و رنج عراقی‌ها را حس و با آنها زندگی کرده باشد.

وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: مرحله کنونی به نخست وزیری نیاز دارد که با درد و رنج عراقی‌ها زندگی کرده باشد و از افراد شایسته و توانا برای به‌عهده گرفتن مسئولیت باشد، به همین سبب انتخاب نخست وزیر باید از عراقی‌های داخل که تابعیت دوگانه نداشته باشند، صورت گیرد، هرچند ما به عراقی‌های مخلصی که در خارج از کشور بودند، احترام می‌گزاریم، ولی آنها فرصت مدیریت دولت را به دست آورده بودند.

این در حالی است که پارلمان عراق روز گذشته نتوانست قانون جدید انتخابات را به‌تصویب برساند و دوشنبه آینده را زمان تکمیل رأی‌گیری درباره این قانون اعلام کرده است.

پارلمان عراق روز چهارشنبه ۱۸ دسامبر(۲۷ آذر) بیست و سومین نشست خود را به‌ریاست محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و با حضور ۲۹۷ نماینده با هدف تکمیل رأی‌گیری درباره قانون جدید انتخابات برگزار کرد و در نهایت دوشنبه هفته آینده زمان رأی‌گیری برای این قانون اعلام شد.

اعلام نامزدی «علاوی» از سوی برخی نمایندگان برای تصدی نخست‌وزیری

محمد الخالدی از نمایندگان پارلمان عراق اعلام کرد که گروهی از نمایندگان، طی نامه‌ای به برهم صالح رئیس جمهوری این کشور، نامزد مدنظر خود را معرفی کرده‌اند. الخالدی به شبکه السومریه گفت این نمایندگان در نامه خود، «محمد توفیق علاوی» وزیر ارتباطات اسبق را برای تصدی نخست وزیری نامزد کرده‌اند.

الخالدی خاطرنشان کرد این انتخاب پس از دیدار با تظاهرات کنندگان و اعضای پارلمان و شنیدن دیدگاه‌ها و نظرات آنها درباره نامزد مدنظر بود که با مقبولیت فراوان روبه‌رو شد.

وی افزود: ما پیوست دیگری با امضاهای جدید برای رئیس جمهور ارسال خواهیم کرد، زیرا به‌سبب مشغول بودن به مسئله قانون انتخابات نتوانستیم امضاها را تکمیل کنیم.

روز چهارشنبه یک نماینده پارلمان عراق از نشست ۱۵۰ نفر از نمایندگان پارلمان خبر داد که بر مخالفت با هر نامزد تصدی نخست وزیری که احزاب معرفی کنند، تأکید کرده بود. این نماینده گفته بود نمایندگان مجموعه‌ای از اسامی شخصیت‌های مستقل را به‌عنوان نامزدهای تصدی نخست وزیری برای برهم صالح رئیس جمهور ارسال خواهند کرد.

همه نام‌هایی که برای جانشینی عبدالمهدی مطرح شده است؟

شبکه السومریه گزارش داد برخی اسامی سوخته می‌شود و اسامی دیگری در صحنه روزانه‌ای ظاهر می‌شود که حجم رقابت بر سر پست نخست وزیری را نشان می‌دهد، از زمان استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری تا این لحظه، نام‌های مختلفی در صحنه سیاسی برای تصدی دولت آن هم دولت موقت با کابینه وزارتی جدیدی که مقبول جامعه باشد، مطرح شده است.

نام «محمد شیاع السودانی» به‌عنوان اولین نامزد پس از اعلام استعفا از حزب الدعوه و ائتلاف دولت قانون در صحنه ظاهر شد، کار به جایی رسید که افراد حاضر در میادین اعتصاب تصاویری را نصب کردند که بر موافقت با برخی از افراد برای تصدی نخست وزیری و مخالفت با برخی دیگر تصریح می‌کرد، این در حالی است که صاحبان این عکس‌ها خود رسماً نامزدی‌شان برای نخست وزیری را اعلام نکرده‌اند.

همچنین خبرهایی درباره نامزدی «مصطفی الکاظمی» رئیس سابق سازمان اطلاعات ملی، «رائد جوحی» بازرس‌کل وزارت دارایی، «اسعد العیدانی» استاندار بصره، «توفیق حمود الیاسری» سیاستمدار، «علی عبدالامیر علاوی» وزیر تجارت و دفاع سابق برای تصدی نخست وزیری مطرح شده است.

منابع عراقی همچنین از شخصیت‌هایی همچون «عزت الشابندر» سیاستمدار مستقل، «محمد توفیق علاوی» وزیر ارتباطات اسبق، «ابراهیم بحرالعلوم» وزیر نفت اسبق، «قصی السهیل» وزیر آموزش عالی فعلی، «عبدالحسین عبطان» وزیر ورزش سابق برای تصدی نخست وزیری خبر دادند. «فائق الشیخ علی» نماینده پارلمان و «مازن الاشیقر» کارشناس مسائل اقتصادی با ارسال درخواستی برای برهم صالح رئیس جمهوری خود را برای نخست وزیری نامزد کردند.

مطرح شدن اسامی مختلف برای تصدی نخست وزیری در حالی است که معترضان گفته‌اند نامزد نخست وزیری باید این شروط را داشته باشد؛ این‌که تابعیت دوگانه نداشته باشد، نامزد هیچ طرف سیاسی یا یکی از احزاب حاکم نباشد، این‌که تلاش کند سلاح منحصراً در اختیار دولت باشد، متهم به مسائل فساد نباشد و قادر به مبارزه با آن باشد.

پیام اقلیم کردستان عراق به نخست‌وزیر آینده

دولت اقلیم کردستان عراق امروز پنجشنبه پیامی برای نخست وزیر آینده ارسال کرد. جوتیار عادل سخنگوی  دولت محلی کردستان عراق گفت از زمان آغاز اعتراضات در عراق، دولت اقلیم بر حمایت خود از خواسته‌های تظاهرات کنندگان در چارچوب قانون اساسی تأکید کرده است.

وی افزود هر نخست وزیری که روی کار آید، باید حقوق اقلیم کردستان بر اساس قانون  اساسی را مدنظر قرار دهد.

انتهای پیام/+

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.