جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

مذاکرات رسمی از ساعتی دیگر آغاز می‌شود

آغاز سفر «روحانی» به ژاپن

روحانی

«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران با دعوت «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن و با هدف دیدار و گفت و گو با مقامات این کشور، لحظاتی پیش وارد فرودگاه توکیو شد.

قدس آنلاین: تقویت روابط اقتصادی، گره گشایی از برجام، اجرای تعهدات همه جوانب ذی ربط در قبال توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی، امنیت کشتیرانی در منطقه، اعزام نظامیان ژاپن موسوم به خاورمیانه و تقویت روابط تجاری طرفین از جمله اهم مسایلی است که رییس جمهوری اسلامی ایران در این سفر پیگیری می کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران قرار است تا ساعتی دیگر با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن دیدار کند، یکی از اهداف این دیدار طبق اعلان رسمی دولت ژاپن، کاستن از تنش ها بر سر توافق هسته ای بین ایران و آمریکا است.

برای ایران حفظ و گسترش روابط اقتصادی با ژاپن از اهمیت زیادی برخوردار است و یکی از محورهای مورد علاقه طرف ایرانی در مذاکرات است همزمان ژاپن در تلاش است تا با میانجیگری بین ایران و آمریکا به کاهش تنش ها بین دو کشور مساعدت کرده و باعث تثبیت صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه شود.

بر اساس همین هدفگذاری است که ژاپن بارها به خواست آمریکا برای ملحق شدن به ائتلاف کشتیرانی آن کشور در تنگه هرمز پاسخ منفی داده است و در عوض قصد دارد نیروهایش را به همراه یک ناو و هواپیمای گشتی به آبهای مجاور اعزام کند.

کابینه ژاپن یک هفته دیگر رسما این برنامه اعزام نیرو را مورد بررسی و تصویب قرار خواهد داد و انتظار می رود که آبه در جریان این ملاقات و با استفاده از این فرصت،  موضوع را به طور مشروح برای روحانی تبیین کند.

آبه شینزو نخست وزیر ژاپن به عنوان رهبر دومین اقتصاد دنیا نه تنها با آمریکا اتحاد قوی تری برقرار کرده است بلکه دارای روابط دوستانه بسیار خوب و محکمی با تهران است و بارها با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرده و این ملاقات ها باعث استحکام مناسبات دوستانه دو کشور در سال های اخیر شده است.

آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در سال جاری برای نخستین بار از سال ۱۹۷۸ میلادی به ایران سفر کرد حسن روحانی هم اولین رییس جمهوری ایران است که از سال ۲۰۰۰ میلادی به ژاپن سفر می کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران پیش از سفر به ژاپن در اجلاس سران کوآلالامپور ۲۰۱۹ در مالزی شرکت کرد.

در همین حال روزنامه چاینا دیلی، پرشمارگان ترین روزنامه انگلیسی چین نوشت که سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن که از عصر امروز جمعه آغاز می شود، باعث تقویت و گسترش روابط دو کشور خواهد شد.

به گزارش ایرنا چاینا دیلی روز جمعه در گزارشی با اشاره به اینکه این سفر در بحبوحه تنش ها در منطقه انجام می شود و از اهمیت فراوانی برخوردار است نوشت سفر روحانی به ژاپن که دیدار اولین رییس جمهوری ایران از سال ۲۰۰۰ میلادی به توکیو محسوب می شود، باعث کاهش فشارهای آمریکا بر تهران خواهد شد.

روزنامه تصریح کرد دیدار در شرایطی صورت می گیرد که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی در یک بن بست قرار گرفته است و ژاپن تلاش می کند تا باعث پیشبرد گفت و گو میان ایران و آمریکا شود اگرچه این کشور خود عضوی از برجام نیست.

چاینا دیلی از قول یکی از کارشناسان خود نوشته است دیدار روحانی و آبه، باعث امیدواری های بیشتر برای پیشبرد روابط سالم اقتصادی میان ایران و ژاپن شده است.

گزارش می افزاید تحت تحریم های آمریکا طبیعی است که ایران به دنبال راهکارهایی برای فروش نفت خود باشد و ژاپن از وارد کنندگان عمده نفت در دنیا محسوب می شود.

چاینا دیلی نوشته است سفر در شرایط حساسی صورت می گیرد هم به توافق هسته ای مرتبط است و هم موضوع اعزام نیروهای نظامی و دفاعی ژاپن به منطقه را شامل می شود طرحی که قرار است هفته آینده در دستور کار کابینه ژاپن قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.