دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰

در نوسان‌های بازاری کدام خودرو داخلی و خارجی بیشتر می فروشد؟

پراید هنوز می تازد!

 زهرا طوسی

پراید

در بازار کشورمان تنوع محصولات خودرویی کم است و مردم تنها چند انتخاب محدود دارند که از لحاظ ظاهری و عملکرد تنها چند اختلاف انگشت‌شمار با هم دارند، اما در شرایط فعلی که قیمت خودروها بالا کشیده، آن‌هایی به دل ایرانی‌ها می‌نشینند که هزینه کمتری برای جیب مشتری داشته باشند.

قدس آنلاین: در بازار کشورمان تنوع محصولات خودرویی کم است و مردم تنها چند انتخاب محدود دارند که از لحاظ ظاهری و عملکرد تنها چند اختلاف انگشت‌شمار با هم دارند، اما در شرایط فعلی که قیمت خودروها بالا کشیده، آن‌هایی به دل ایرانی‌ها می‌نشینند که هزینه کمتری برای جیب مشتری داشته باشند.

همین یک دلیل کافی است که سه محصول پراید، تیبا و پژو  به عنوان اقتصادی‌ترین گزینه‌ها در فهرست خرید اقشار مختلف جای بگیرد. در این گزارش مروری بر فهرست پرتیراژترین خودروهای داخلی داریم و سپس آخرین قیمت خودروهای داخلی و خارجی را با هم مرور می‌کنیم.

پژو پرتیراژترین خانواده ایران‌خودرو 

اگر به آمار مقدماتی تولید ایران‌خودرو در آبان ‌ماه نگاهی بیندازیم می‌بینیم  ایران‌خودرو در این دوره یک ماهه توانسته تیراژ تولیدش را از ۵/۳۷ هزار دستگاه عبور دهد که حدود ۱۲ هزار دستگاه بیشتر از تولید مهرماه این شرکت بوده است.

در آبان ۹۸ خانواده پژو با بیش از ۲۶ هزار دستگاه پرتیراژترین مدل تولیدی ایران‌خودرو بود. پس از آن هم خانواده سمند با ۷ هزار دستگاه و خانواده دنا با حدود ۲ هزار دستگاه، به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

در میان خودروهای مونتاژی ایران‌خودرو نیز خانواده هایما با ۴۴۷ دستگاه در صدر است. تولید سوزوکی ویتارا و دانگ فنگ صفر بوده، اما تولید پژو ۲۰۰۸ به ۱۷۰ دستگاه رسیده که ۴۵ دستگاه بیشتر از تولید مهرماه ۹۸ این خودروست.

پراید سایپا همچنان پیشتاز

آمار مقدماتی تولید ماهیانه در شرکت خودروسازی سایپا در آبان ۹۸ نشان می‌دهد تیراژ تولید ماهیانه سایپا به بیش از ۳/۲۷ هزار دستگاه رسیده که حدود ۲ هزار دستگاه بیشتر از مهر ماه ۹۸ است. خانواده پراید با بیش از ۱/۱۳ هزار دستگاه، همچنان پرتیراژترین مدل سایپا در مهر ماه بوده و پس از پراید نیز خانواده تیبا با بیش از ۸/۱۲ هزار دستگاه در جایگاه دوم است.

حالا به سراغ سه محصول مونتاژی سایپا برویم. البته از آنجایی که خط تولید سراتو جمع‌آوری شده، پس باید روی دو مدل مونتاژی حساب باز کنیم؛ یعنی آریو و چانگان. در آبان ۹۸، تولید آریو تنها ۱۴۹ دستگاه بوده، اما تولید چانگان CS۳۵ به ۶۹۷ دستگاه رسیده است. تولید هر دو خودرو تقریباً مانند ماه گذشته بوده و با تغییر محسوسی همراه نبوده است.

اما در بازار  پراید، تیبا، ساینا، و پژو جزو پرفروش‌ترین خودروها بودند و مخاطبان بیشتری داشتند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید ۱۱۱  در حال حاضر با قیمت ۵۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. این خودرو در کارخانه به قیمت ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود و در صدر خودروهای پرفروش کشور به حساب می‌آید.

دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل ۱۳۱ نیز که در کارخانه ۳۷  میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد، در حال حاضر به قیمت ۴۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود و دیگر گزینه خریداران به حساب می‌آید.

تیبا (رینگ فولادی) که در شرایط حاضر با قیمت ۶۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود، انتخاب بسیاری از مخاطبان محسوب می‌شود. این خودرو از مبدأ کارخانه ۴۴ میلیون تومان خریداری می‌شود.

دیگر محصول خانواده تیبا، یعنی تیبا ۲ نیز  با قیمت ۶۵ میلیون تومان در بازار حضور دارد. این خودروی هاچ‌بک نیز در کارخانه ۵۱ میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود و جزو فهرست پرفروش‌ترین خودروهای ایرانی به شمار می‌رود.

ساینا ساده نیز در هفته‌ جاری با قیمت ۶۵ میلیون تومان معامله شد و طرفداران زیادی دارد. همچنین کوییک دنده‌ای در بازار با پرداخت ۷۵ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

از شیرها چه خبر؟

در خانواده پژو، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ساده با قیمت ۱۰۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، پژو مدل ۲۰۷ اتومات با قیمت ۱۷۳ میلیون تومان و همین خودرو بدون رینگ با قیمت ۱۳۸ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود و بین طیف زیادی از مردم مشتری دارد و  به عنوان یک خودرو خانوادگی همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد.

پژو ۴۰۵ معمولی در حال حاضر با قیمت ۷۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ردیف پرفروش‌ترین خودروها قرار دارد. سمند LX نیز با قیمت ۸۵ میلیون تومان همچنان محبوب است و وضعیت آن در بازار خرید و فروش خودرو دست دوم نیز خوب است.

خودروهای پرفروش خارجی

خرید وفروش خودروهای وارداتی بازار ایران به دلیل نوسانات نرخ ارز، روزهای سردی را سپری می‌کند. با این وجود اما بازار برخی خودروها از سکه نیفتاده و همچنان از سال گذشته تاکنون خرید و فروش قابل قبولی دارند. چند مدل خودرو تازه‌وارد در یک سال اخیر درخشش فوق‌العاده‌ای در بازار داشته و توانسته‌اند رقبای بزرگ و نامدار خود را پشت سر بگذارند. در این میان خودرو جک، ام وی‌ام و رنو درصدر قرار دارند.

در میان ماشین‌های صفر زیر ۱۵۰ میلیون تومانی هم، جک J۴ یکی از مشهورترین‌هاست. جک J۴ یک کم‌مصرف چینی است که با همکاری کرمان‌موتور برای گرفتن سهم بیشتری از بازار اتوماتیک‌های کم‌حجم به بازار ایران عرضه شده است. خودرو جک J۴ دیروز با قیمت ۱۵۶ میلیون تومان جزو پرطرفدارترین خودروهای خارجی بود. ام وی‌ام نیز با ۱۴۱ میلیون تومان ارزش در فهرست پرفروش‌ها جا دارد. از محصولات رنوساندرو استپ‌وی اتومات  ۲۳۴ میلیون تومان، ساندرو با گیربکس اتومات ۲۱۹ میلیون تومان و تندر E۲ هم با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان جزو برندهای محبوب هستند. چانگان محصول مونتاژی چینی نیز که در حال‌ حاضر با قیمت ۲۰۶ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود هم طرفداران خودش را دارد و یک محصول پرفروش محسوب می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.