یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰

۳۰ درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به صنایع و نیروگاه‌هاست

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: براساس برآوردها، ۳۰ درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به صنایع و نیروگاه‌ها است.

به گزارش قدس آنلاین، احمد یزدانپناه با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آلودگی هوای شهر مربوط به خودروها و موتورسیکلت‌های در حال تردد و ۳۰ درصد مربوط به نیروگاه‌ها و صنایع این کلانشهر است اظهار داشت: سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و فرضیات لازم در حوزه‌های مختلف  حمل و نقل عمومی با توجه به شرایط حاضر جامعه باید شناسایی و تعیین شوند.

وی ضمن اشاره به اینکه در نیروگاه‌ها جز در شرایط اضطرار که مصرف کلی گاز  در استان بیش از حدمجاز باشد، سوخت مازوت مصرف نخواهد شد؛ اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح LEZ بخش اعظم کاهش آلودگی هوای مشهد مدیریت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست از محورهای ۹ گانه تاثیرگذار بر آلودگی هوای مشهد و راهکارهای تدوین شده دبیرخانه کارگروه  در این زمینه سخن گفت.

همتی محورهای نه گانه را شامل سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، نیروگاه‌ها، مدیریت حمل و نقل و تقاضای سفر، پایش و پیش بینی هوا، آموزش و اطلاع رسانی و زیرساخت‌های شهری عنوان کرد و افزود: ۱۶ ارگان وظیفه مند در حوزه کاهش آلودگی هوا براساس  قانون هوای پاک، گزارشات خود را به این اداره کل به عنوان  دبیرخانه کارگروه، ارائه کرده اند و نظارت بر اجرای آنها از سوی دبیرخانه کارگروه درحال پیگیری است.  

همتی افزود: گزارش مقایسه وضعیت کیفیت هوای شهر مشهد در پاییز ۹۷ و ۹۸، حاکی از آن است که ۱۲ روز هوای پاک در پائیز سال گذشته به یک روز در سال جاری کاهش یافته و افزایش روزهای ناسالم نیز از ۱۰ به ۲۹ روز، روند صعودی آلودگی را نشان می‌دهد و این موضوع نیازمند اهتمام بیشتر مردم و مسئولان است.

دبیر کارگروه آلودگی هوای خراسان رضوی اجرای کامل طرح کهاب در تمامی جایگاه‌ها و انبار عرضه سوخت، انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی براساس ماده ۱۷ قانون هوای پاک، توسعه، نوسازی و اسقاط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و شخصی درون شهری، از رده خارج کردن و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر درون شهری و فعال شدن موضوع اسقاط خودرو و افزایش سالانه  ۵ درصدی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله انتظارات دبیرخانه کارگروه آلودگی هوای استان و از جمله راهکار های تدوین شده این دبیرخانه مطرح کرد.

همتی تصریح کرد: برنامه‌ریزی و توسعه مدل‌های حمل و نقل پاک در شهر مشهد، طراحی و احداث پایانه چندمنظوره غرب مشهد و تقویت فرهنگ شهروندی با هدف افزایش حساسیت و مشارکت شهروندان در موضوعات کاهش آلودگی هوا نیز از جمله برنامه‌های ارائه شده دبیرخانه این کارگروه است که در کمیته فنی آلودگی هوای استان از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و سبب صرفه جویی و کاهش مصرف انواع سوخت‌های مایع خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.