دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱

کتابخانۀ شخصی مرحوم دکتر اردلان جوان به گنجینۀ رضوی اهدا شد

کتابخانه آستان قدس رضوی

کتابخانۀ شخصی مرحوم دکتر سیدعلی اردلان جوان، با بیش از ۲ هزار منبع نفیس فارسی و عربی، به همت خانوادۀ ایشان وقف کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی شد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از سازمان کتابخانه ها، موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی، مرحوم دکتر اردلان جوان که طی سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ خورشیدی رئیس موزۀ آستان قدس رضوی بوده و از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۷ ریاست اداره کل کتابخانه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را برعهده داشت. در اردیبهشت‌ماه سال گذشته دار فانی را وداع گفت و در حال حاضر به همت خانوادۀ ایشان، کتابخانۀ شخصی این ادیب و فاضل خراسانی به کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.

کتب این مجموعۀ ارزشمند شامل ۱۱ نسخه قرآن کریم، بیش از ۲ هزار نسخه کتاب فارسی و عربی، افزون بر ۳۰۰ کتاب جیبی، ۱۶ کتاب لاتین، حدود ۱۳۰ پایان‌نامه و افزون بر ۹۰۰ شماره نشریه است.

این منابع در حضور سرکار خانم ریحانه‌سادات اردلان جوان، دختر مرحوم پس از مهمورشدن به مهر ایشان، بسته‌بندی شده و به گنجینۀ کتابخانۀ رضوی منتقل گردید که به همت کارشناسان کتابخانۀ آستان قدس رضوی در بخش فراهم‌آوری منابع، شمارش شده و آمادۀ جستجو در نرم‌افزارهای سیمرغ و سافام شد و نشریات این مجموعه نیز به آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی منتقل گردید.

وی در زمان حیات خود خدمات ارزنده‌ای را برای سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به انجام رساند و آثار ارزشمندی همچون «تدوین فهرست کتب خطی کتابخانۀ آستان قدس رضوی»، «نگاهی به موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی»، «تجلّی شاعرانۀ اساطیر و روایات تاریخی و مذهبی در اشعار خاقانی» و «تصویرهای زیبا در اشعار خالقانی» را تألیف کرد.

گفتنی است که مرحوم دکتر سیدعلی اردلان جوان در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در مشهدالرضا(ع) متولد شد. در سال ۱۳۷۴ دکترای خود را در رشتۀ ادبیات فارسی اخذ کرد و رساله‌اش را با عنوان «تصحیح و تحقیق دستوراللغه» یا «الخلاص ادیب نظنزی» با موفقیت به اتمام رساند. وی مدتی مدیرمسئول مجلۀ علمی و پژوهشی کتابداری و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.