چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴

یادداشت

تنزل جایگاه انتقال خون خراسان رضوی و ضرورت حمایت مرکزنشینان

مهدی کاهانی مقدم

مهدی کاهانی مقدم

به تازگی روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی از کاهش ذخایر خونی این استان با وجود افزایش نیاز مراکز درمانی به خون در ایام پایانی سال خبر داد؛ چند روز پیش هم مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تنزل جایگاه پنجم کشوری خراسان رضوی به رتبه بیست و پنجم در اهدای خون را مورد انتقاد قرار داده بود.

پیمان عشقی در مراسم معارفه مدیرکل جدید انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد که میزان اهدای خون مستمر نیز در این استان در یک سال اخیر پایین آمده که مسائل مالی، خستگی نیروی انسانی و مدیران ذی‌ربط  بر این روند مؤثر بوده است؛ در حالی‌ که موضوع اهدای خون در استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی که سالانه پذیرای حدود ۳۵ میلیون زائر و مسافر نیز هست، اهمیت بسزایی برای کشور دارد.

مدیرکل سابق انتقال خون خراسان رضوی نیز دل پری از بی‌مهری مرکزنشینان داشت و تأکید کرد که سازمان انتقال خون، با وجود حیاتی بودن فعالیتش، با مشکلات فراوانی روبه‌رو است؛ در حال حاضر ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی پشت این سازمان است و جایگاه آن از نظر بودجه و اداری در کشور مناسب به نظر نمی‌رسد.

حمیدرضا اسلامی با اشاره به اینکه برخی دیدگاه‌های نادرست در ستاد تهران نسبت به خراسان رضوی وجود دارد، از برخوردهای سلیقه‌ای مرکزنشینان گلایه و تأکید کرد که انگیزه اصلی کارکنان سازمان انتقال خون عشق است و اگر همراهی آن‌ها نبود، نمی‌توانستیم در کمتر از یک سال تأییدیه پلاسما را گرفته و ۴۶۰ هزار کیسه پلاسما تولید کنیم.

تعیین اینکه مقصر پایتخت‌نشینان هستند یا مدیران محلی سازمان انتقال خون، می‌گذاریم برای افرادی که صلاحیت بیشتری دارند؛ اما آنچه مسلم است اینکه وضعیت اهدای خون در خراسان رضوی به پایین‌ترین حد ممکن تنزل یافته است؛ اتفاقی نامبارک که دلیلش هر چه باشد، باید برایش چاره‌جویی اساسی کرد.

یکی از مواردی که شاید تأثیر بسیاری در تمایل افراد به اهدای خون داشته، نامناسب بودن ساعات فعالیت(۸ تا ۱۳) و محدود بودن تعداد پایگاه‌های انتقال خون به‌ ویژه در مشهد بوده است که با توجه به همزمانی آن با ساعات کاری و اداری، مانع حضور تعداد زیادی از متقاضیان اهدای خون است.

از سوی دیگر گفته می‌شود همین پایگاه‌های معدود نیز از کمبود امکانات رنج می‌برند که این مسئله موجب معطلی و اتلاف وقت فراوان اهداکنندگان و در نتیجه کاهش رغبت آنان به اهدای خون مجدد می‌شود کما اینکه گزارش‌های رسمی انتقال خون هم از کاهش تعداد اهداکنندگان مستمر حکایت دارد.

این کمبودها بدون تردید ناشی از همان نبود همکاری و حمایت ستاد تهران است و چنانچه مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران واقعاً قصد احیای جایگاه قبلی خراسان رضوی در اهدای خون را دارد، باید پیش از هر اقدامی برای پرداخت بدهی چند صد میلیارد تومانی این سازمان و همچنین تزریق اعتبارات جدید برای رفع کاستی‌ها و خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز پایگاه‌های این استان گام اساسی بردارد.

در عین‌ حال این نکته مهم را نیز باید بر اساس شناختی که از مجموعه انتقال خون خراسان رضوی دارم، متذکر شوم که کارکنان این سازمان همواره با عشق و از خود گذشتگی و در حالی‌ که برخی حتی از حقوق قانونی خود محروم بوده و یا در مقاطعی حتی ماه‌ها بخشی از حقوق و مزایای خود را نگرفته بودند، با بردباری به انجام‌ وظیفه مشغول بوده‌اند و انگ خستگی نیروی انسانی که مدیرعامل محترم به‌ عنوان یکی از دلایل افت جایگاه استان به آن اشاره ‌کرده‌اند، به این افراد نمی‌چسبد.

کلام آخر و مهم‌تر اینکه آنچه اکنون واقعیت قطعی است اینکه در حال حاضر ذخایر خونی موجود استان کاهش ‌یافته و با ادامه این روند در روزهای آینده، پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی با چالش جدی مواجه خواهد شد؛ به همین دلیل ضروری است مردم نیکوکار و نوعدوست که تاکنون همراه و یاری‌رسان سازمان انتقال خون استان در نجات جان بیماران نیازمند بوده‌اند، با وجود اندک مشکلات موجود پای ‌کار بیایند؛ به ‌طور قطع انتقال خون استان هم با مدیریت تازه‌نفسی که یافته است، با برنامه‌ریزی مناسب همچون تغییر یا افزایش ساعت کاری پایگاه‌ها، زمینه اهدای خون راحت را برای نیکوکاران فراهم خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.