یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

لاریجانی در دیدار معاون آموزشی وزارت بهداشت و پژوهشگران حوزه سلامت:

جامعه علمی به پرسش‌ها درباره کرونا پاسخ دهد/ حمایت از تحقیقات روشمند برای کنترل کرونا

لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از پژوهشگران و نخبگان حوزه سلامت ، بر لزوم داده کاوی و تحقیقات روشمند برای تحلیل تحولات کرونا به منظور پیش بینی و پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.

قدس آنلاین: علی لاریجانی،  مطالعه سیر شیوع و رصد اوج و فرودهای گسترش کرونا در کشور را لازمه مبارزه علمی با آن دانست و گفت:  باید با تلفیق مطالعات دو  حوزه آمار و سلامت، ، میزان تاثیر  رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و مهارت های خودمراقبتی در کنترل کرونا سنجش علمی شده و نتایج آن در اختیار مردم قرار گیرد تا رفتار جمعی را متاثر سازد.

وی با اعلام حمایت مجلس  از گسترش دانش در حوزه بهداشت عمومی و استفاده از نتایج  آن در رسانه ها، این اقدام  را نیاز امروز جامعه عنوان کرد و افزود: در باره ویروس کرونا فرضیه ها و پرسش های فراوانی وجود دارد که پاسخ به آنها جامعه را در غلبه بر این بیماری یاری خواهد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که البته طبیعی است برخی پژوهش ها در کوتاه مدت به ثمر نرسد، تصریح کرد: در عین حال از جامعه علمی انتظار است که با نیاز امروز  مردم  هماهنگ شده و یافته های خود را در اولین فرصت در خدمت مدیریت درمان و کنترل کرونا قرار دهند.

 لاریجانی ، توسعه مدل ها و روش های نو برای  تحلیل اطلاعات بیماری های همه گیر  به ویژه ‌کرونا در مناطق در گیر و پرابتلا را راهکاری اساسی برای‌ پیش بینی و پیشگیری از شیوع آنها دانست و گفت: مجلس، آمادگی دارد تا از  مراکز پژوهشی کشور حمایت کند تا این مراکز  شناخت سیر کرونا و راه های علمی پیش بینی، کنترل  و پیشگیری از آن را   متناسب با وضعیت جمعیتی و اقلیمی هر استان دنبال کنند و در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دهند.

 در ابتدای این دیدار،علی اکبر حقدوست، معاون آموزشی  وزارت بهداشت و رییس  کمیته اپیدمیولوژی کووید- ۱۹، گزارشی از بررسی های این کمیته درباره سیر گسترش کرونا در کشور  و فرضیه های احتمالی در خصوص آن ارائه کرد. همچنین جمعی  از پژوهشگران و نخبگان حوزه سلامت، نتایج بررسی های تحلیلی و  آماری خود را درباره شیوع کرونا بیان کردند.

منبع: خبرگزاری ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.