پنجشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد.

انتشار ۷ اثر فقهی جدید در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از انتشار ۷ اثر فقهی جدید در این گروه خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، در همین زمینه حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی‌تبار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال جاری پرداخت.

وی گفت: «احکام و آداب ازدواج در فقه امامیه» یکی از کارهای پژوهشی در دست انجام است که به نقش فقه در مسائل جاری زندگی مردم اشاره می‌کند.

این پژوهشگر تصریح کرد: موضوع توهین و اهانت یکی از عوامل جرائم و درگیری در جامعه است، در همین راستا گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش ها در حال انتشار کتابی با عنوان «چرا دادگاه؟» است که بررسی دلایل مراجعه مردم به داداگاه ها یکی از موضوعات آن است.

وی همچنین «نقش علمای خراسان در سه دهه اخیر در فرهنگ، تمدن و سیاست» را از دیگر کارهای فقهی این گروه ذکر کرد و گفت: یک جلد از این اثر به چاپ رسیده است و جلدهای دیگری از آن در دست انجام است.

حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار ادامه داد: کتاب «وقف و نذر در فقه امامیه» نیز از دیگر آثاری است که به صورت مفصل و مبتنی بر مسائل روز جامعه در حال تنظیم است.

وی همچنین پنجمین جلد از «کتاب القضاء» نوشته مرحوم ملا علی کنی و «ایضاح المنافع» از فاضل مقداد یکی از فقهای قرن هفتم را از دیگر فعالیت‌های پژوهشی این گروه برشمرد و افزود: کتاب «ایضاح المنافع» نسخه‌ای منحصر به فرد وقفی کشور هندوستان به آستان قدس رضوی است که تا کنون چاپ نشده است و به زودی توسط گروه فقه و اصول به چاپ خواهد رسید.

این پژوهشگر گفت: اثر دیگری با عنوان «تهذیب الاحکام» نوشته شیخ طوسی از دیگر کارهای در دست چاپ است که توسط پژوهشگران گروه فقه و اصول احیاء و تصحیح می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دیگر فعالیت‌های این گروه در کنار تصحیح و احیا آثار فقهی، برگزاری جلسات و کرسی‌های نقد آثار است که در آن به موضوعاتی همچون شعار سال که جهش تولید نامیده شده است و مباحث روز جامعه پرداخته می‌شود؛ طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این کرسی‌ها پس از بحران کرونا برگزار می‌شود.

منبع: آستان نیوز

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.