شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰

مشاجره توئیتری مقامات آمریکایی و طالبان

طالبان و افغانستان

سخنگوی اشغالگران آمریکایی و نماینده طالبان در یک مشاجره نادر علنی در رسانه اجتماعی درباره مذاکرات صلح متوقف شده افغانستان صحبت کردند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز از کابل، پس از مذاکرات طولانی مدت پشت درهای بسته، طالبان و آمریکا در ماه فوریه توافقی برای کاهش خشونت و حرکت به سمت مذاکره با دولت افغانستان امضا کردند، اما حملات طالبان از آن زمان، افزایش یافته است.

سونی لگت، سخنگوی نیروهای اشغالگر آمریکایی در افغانستان در توئیتر خود در روز شنبه خطاب به سخنگوی طالبان مدعی شد، نیروهای آمریکایی خواهان پیشرفت روند صلح هستند، اما در صورت تداوم افزایش حملات از سوی طالبان، واکنش نشان خواهند داد.

لگ در پیام توئیتری خود خطاب به ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «حملات باعث حملات می‌شود، در حالی که خویشتن داری، به خویشتن داری منجر می‌شود. اگر خشونت کاهش نیابد، بنابراین واکنش‌هایی اتخاذ خواهد شد.»

مجاهد در پاسخ به این پیام اعلام کرد، مسیر به سمت یک راه حل در اجرای توافقنامه دوحه قرار دارد.
وی در پاسخ توئیتری خود گفت: «با بیانیه‌های بیهوده و تحریک آمیز به فضای کنونی آسیب نزنید. ما به نوبه خود متعهد هستیم و به تعهدات پایبندیم.»

طالبان اعلام کرده است، آمریکا به دولت افغانستان در اجرای تبادل زندانیان ذکر شده در توافقنامه فشار نیاورده است، موضوعی که مربوط به تبادل ۵۰۰۰ عضو طالبان با ۱۰۰۰ نیروی افغان است. لگت همچنین در صحبت‌های خود اعتراف کرد، روند خشونت در شهرها و علیه نیروهای ائتلاف آمریکایی کاهش یافته است.
وی در ادامه با اشاره به افزایش حملات به نیروهای افغان گفت: «با این حال ما درباره کاهش خشونت از طرف تمامی طرف‌ها تا حد ۸۰ درصد صحبت کردیم تا مسیر برای مذاکرات صلح هموار شود.»
از زمان امضای توافق با آمریکا، طالبان بیش از ۴۵۰۰ مورد حمله را اجرا کرده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.