دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷

فیلم ذبح دام های تلف شده در کشتارگاه مازندران تکذیب شد

رأس دام در کشتارگاه ها

مازندران- طی دو روز گذشته کلیپی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که ادعا شده یکی از کشتارگاه های مازندران دام های تلف شده ذبح می شود لذا در این فیلم چند راس گوسفند نشان داده می شود که زخمی یا بیمار هستند و یا تلف شده اند!

قدس آنلاین-گروه استان ها: در همین راستا دامپزشکی مازندران در واکنش به پخش این فیلم با ادعای تخلف بهداشتی در یکی از کشتارگاه‌های استان ، اعلام کرد که فیلم مربوط به گذشته است و همان زمان هم توضیح لازم به افکار عمومی داده شد و اتفاق جدیدی در کشتارگاه‌های استان رخ نداده است.

روابط عمومی دامپزشکی مازندران در واکنش به این کلیپ اعلام کرد که کشتار دام در کشتارگاه های استان تحت نظارت دامپزشکی با رعایت اصول بهداشتی و شرعی انجام می شود.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

این روابط عمومی به نقل از مدیرکل دامپزشکی مازندران نوشت: چندی پیش فردی در کشتارگاه دام ساری به صورت مغرضانه ضمن اظهار نظر غیر کارشناسی، اقدام به انتشار کلیپی از تلف شدن چند راس گوسفند نموده بود که دامپزشکی مازندران به محض انتشار این کلیپ ، فرد متخلف را شناسایی و به مراجع قضائی معرفی کرد.

دکتر سید حسین رضوانی افزود: همان گونه که در جوابیه روابط عمومی که در همان مقطع زمانی منتشر شد، این گوسفندان با گواهی حمل بهداشتی از سبزوار به مقصد کشتارگاه دام ساری حمل شده بودند که با توجه به تراکم بالای دام در خودرو و مسافت طولانی ۶ راس گوسفند به موجب ازدحام بالا دچار آسیب جدی شده بودند که به محض تخلیه دام ها در کشتارگاه ، مسئول فنی - بهداشتی و روحانی ناظر شرعی با بررسی موضوع ، پنج راس دام را میته تشخیص و از چرخه کشتار حذف و یک راس نیز با توجه به شکستگی کتف به صورت اضطراری کشتار و با حذف ناحیه آسیب دیده به بقیه لاشه اجازه مصرف داده شد.

حضور ناظر شرعی

وی تراکم بالای دام در خودروهای حمل دام زنده را جهت کشتار از اقصی نقاط کشور به مقصد کشتارگاه ها را با توجه به بعد مسافت غیر اصولی خواند و تاکید کرد : مسئول فنی - بهداشتی و روحانی ناظر شرعی که در تمامی کشتارگاه های دام و طیور موارد بهداشتی و شرعی را رصد می کنند و برای تامین سلامت مصرف کنندگان اجازه نمی دهند دام و طیوری که مردار و یا دارای اندام های آسیب دیده می باشند به مراکز عرضه منتقل شوند.

رضوانی گفت: در کشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی کلیه مراحل کشتار اعم از قبل ، حین و بعد از کشتار ، دامها و لاشه استحصال شده تحت نظارت دامپزشکی بوده و ماموران دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی مستقر به همراه روحانیون ناظر شرعی بر سلامت ، بهداشتی بودن و حلیت دام نظارت دقیق دارند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران به مردم اطمینان خاطر داد در صورت تهیه گوشت از قصابیهای مجاز ، با مشاهده برچسب تگ روی لاشه که اطلاعاتی همچون تاریخ کشتار، نوع دام ، نام کشتارگاه و انقضاء لاشه درج شده و مهر بهداشتی دامپزشکی که بر روی لاشه ضرب شده نگرانی نداشته باشند و با خیالت راحت این ماده غذائی مفید را با رعایت بهداشت فردی همچون استفاده از دستکش در زمان خرد کردن گوشت استفاده کنند.

شناسایی قصاب متخلف

وی افزود: با شناسایی و معرفی قصاب متخلف به مراجع قضائی که با انتشار این کلیپ موجب تشویش اذهان عمومی شد، اقدام قانونی لازم به عمل آمد و در همان مقطع زمانی این فرد ضمن حذف آن از صفحه اینستاگرام به اشتباه خود پی برد و انتشار پیام متنی و کلیپی دیگر هدف از انتشار آن را مغرضانه و شخصی عنوان کرد.

رضوانی تاکید کرد: به محض انتشار کلیپ کذائی ، دیگر اقدامات لازم از سوی این اداره کل برای تنویر افکار عمومی از جمله مصاحبه در رسانه ملی ، انتشار جوابیه روابط عمومی در فضای مجازی و معرفی فرد خاطی به مراجع قضائی انجام شد که امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقات نامبارکی نباشیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.