پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲

در آیین بهره برداری از طرح‌های صنعتی و معدنی در استان‌های خراسان رضوی و اصفهان؛

روحانی: فشار تحریم‌ها نتوانست در اراده مردم خللی ایجاد کند/ معادنی را که حبس شده، آزاد کنید

رئیس جمهور

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه فشار تحریم‌ها نتوانست در اراده مردم خللی ایجاد کند، گفت: کشور به یک کارگاه بزرگ تولیدی تبدیل شده است و همه در حال فعالیت هستند و در هفت سال گذشته تولید فولاد نسبت به تولید تمام تاریخ ایران دو برابر شده است.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در آیین بهره برداری از طرح های صنعتی و معدنی در استان‌های خراسان رضوی و اصفهان که به صورت ویدیو کنفرانس گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که در پنجشنبه ای دیگر توانستیم بخشی از دستاوردهای ملت بزرگ ایران کارگران و مهندسان را در معرض دید ملت فهیم ایران و همچنین جهانیان برسانیم.

رییس جمهوری گفت: امیدوارم امسال سالی پرکار و پر شتاب برای همه مسئولان و کارگران باشد. امسال سال «جهش تولید» است و باید همه توانمان را به کار ببریم و به گونه‌ای  حرکت را افزایش دهیم که سال ما سال پر افتخاری برای ملت و کشور عزیز باشد.

تولید فولاد در دولت تدبیر و امید ۲ برابر گذشته شده است

روحانی افزود: چند نکته مهم درباره افتتاح‌های امروز این است که تولید فولاد کشور در دولت یازدهم و دوازدهم به ۲ برابر تولید فولاد تاریخ کشور رسید یعنی هر چه تولید داشتیم در ۷ سال دوبرابر شده است. این به این معنا است که سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و مهندسان شبانه‌روز برای آبادانی کشور تلاش می کنند.

رییس جنهوری خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که در تولید فولاد از رتبه دهم به رتبه هشتم می رسیم و امروز ظرفیت تولید فولاد ما ظرفیت ۵۵ میلیون تن است. در زنجیره فولاد یعنی معدن، کنسانتره و گندله هم آهن اسفنجی و شمش فولاد زنجیره ما منظم و کامل شده است. این که می بینید جایی کنسانتره افتتاح می‌شود و جای دیگر گندله، یعنی زنجیره اجرا می‌شود و باید کاری کنیم که در بخش فولاد که از معدن که شروع می کنیم بتوانیم زنجیره بعدی را هم محقق کنیم که سریعتر به محصول نهایی برسیم.

ایران به کارگاه بزرگ تبدیل شده است

روحانی گفت: امروز تمام ایران به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است. در هر استانی همه تلاش  و کار می‌کنند. اینکه در بخش صنعت و معدن ما ۳۸۰۰ طرح مشغول فعالیت هستند و در سال جاری تا پایان سال ۲۰۰ طرح مهم افتتاح می شود، به این معنی است که همه کشور در حال حرکت است.

وی یاد اور شد: در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی،  خدمات، حمل و نقل و انرژی امروز شاهد یک تحول هستیم و بحمدالله موفق هستیم و هر هفته طرح‌های مهمی را افتتاح می‌کنیم.

روحانی گفت:  ۴۷۲۶ میلیارد تومان ارزش طرح‌هایی است که امروز افتتاح شد و این پاسخ بسیار خوبی است به آنهایی که می‌خواستند در سال ۹۷ و ۹۸ کشور ما را به زانو در بیاورند.

رییس جمهوری یادآور شد: گزارشی که در همین بخش لوازم خانگی داده شد نشان داد که در سال ۹۸ که فشار ۹۷ را داشتیم و فشار مضاعف شد، تولید لوازم خانگی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷،   ۱۰ درصد افزایش یافت و در برخی موارد۳۳ درصد و در برخی  موارد۱۲ درصد افزایش یافته است؛ یعنی تحریم نتوانسته ما را از پا درآورد.

تحریم و کرونا نتوانست تولید را متوقف کند

روحانی در ادامه به گزارش‌های آماری در زمینه تولید لوازم خانگی اشاره کرد و افزود: در دومین ماه سال ۹۹ در شرایط  شدت شیوع کرونا نسبت به مدت مشابه سال گذشته، که کرونایی نبوده است، در زمینه تولید ماشین لباس شویی ۱۵۲ درصد افزایش داشته ایم، در زمینه تولید تلویزیون ۴۹ درصد افزایش داشته ایم که نشان می‌دهد کرونا ما را متوقف نکرده است. 

رییس جمهوری با بیان این که کرونا و تحریم نتوانست تولید کشور را متوقف کند گفت: امروز شاهد یک حرکت بسیار خوب در کشور هستیم.

روحانی، میدان صادرات را یکی از مهمترین موارد بخش تولید در صنعت و معدن دانست و افزود: باید کاری کنیم که بخشی از تولیدات صادر شود زیرا در این بخش است که تولید کننده ناچار است کیفیت محصول را افزایش دهد و مجبور است قیمت را متعادل کند.

وی افزود: اگر بنا باشد محصولی در داخل تولید شود و فقط به مردم خودمان بفروشیم مانند صنعت خودرو خواهیم شد، وقتی فقط به مردم خودمان فروختیم آن را امروز گران و فردا کیفیت را پایین و پایین‌تر می آوریم

روحانی تصریح کرد:  اگر روزی برسد که خودروسازی ما ۳۰ درصد محصولاتش را صادر کند؛ ناچار می‌شود قیمت را متعادل کند و کیفیت را افزایش دهد. صادرات برای ورود به دنیای رقابت و اینکه بتوانیم در عرصه رقابت حرکت و مسیر خود را تصحیح و تسریع کنیم، بسیار مهم است.

رییس جمهوری گفت: ۳ مساله امسال به دلیل شرایطی که داریم برای ما مهم است گرچه سال‌های قبل هم برای ما مهم بوده، اول اینکه ما باید تولید ملی خود را افزایش دهیم. در برخی از زمینه‌ها کرونا باعث شده که برخی از حرکت‌های اشتغال آمیز در زمینه گردشگری تضعیف شود و در بخشی از زمینه خدمات این مشکلات را داریم.

روحانی افزود: ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا از این ویروس خلاص شویم و نمی‌توانیمپایان دقیقی برای این پیش‌بینی کنیم؛ بنابراین باید حواس ما جمع باشد. بنابر این در هر بخشی که می‌توانیم باید تولید ملی را افزایش دهیم.

رییس جمهوری عنوان کرد: البته به اعتقاد من اگر مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنند تمام مشاغل و حتی آنهایی که الان ممنوع هستند و جلوی آن را گرفته شده، و مدارس، دبیرستان، دانشگاه‌ها می‌توانند بازگشایی شوند و مساجد نیز می‌توانند به طور کامل فعال شده و تالارها، بخش گردشگری و حتی گردشگری خارجی نیز می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از علتهای اینکه ما قدم به قدم و آرام حرکت می‌کنیم به این دلیل است که اگر خدای ناکرده برای مردم عادی شود و فکر کنند دوران کرونا سپری شده واقعاً دچار مشکل بزرگی برای سلامت مردم بسیار خوب و عزیز کشورمان می‌شویم.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز باید تولید ملی را بالا ببریم و به دنبال اشتغال پایدار باشیم، تصریح کرد: همین امروز تمام این طرح هایی که به پایان رسید و افتتاح شد در کنار آن همه اشتغال‌ها نوشته شده، یکی ۷۰۰ و دیگری هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرد و ما می‌بینیم که طرح‌هایی که افتتاح می کنیم هزاران اشتغال مستقیم و گاهی دهها هزار اشتغال غیرمستقیم برای ما ایجاد می ‌کند.

روحانی ادامه داد: این اشتغال ها برای ما بسیار مهم است چرا که امسال کرونا به اشتغال ما آسیب زده است و باید از جای دیگری این اشتغال را جبران کنیم.

تاکید رییس‌جمهوری بر صادرات مستمر

روحانی گفت: مساله  سوم صادرات مستمر است. صادرات اگر مستمر نباشد گاهی تبدیل به سابقه بد می‌شود. یعنی اگر ما به یک جایی صادر می‌کنیم و طرف به ما اطمینان پیدا می‌کند و سه ماه بعد بگوییم که نمی‌توانیم صادر کنیم این مشتری و فضا از دست ما برای همیشه می‌رود.

روحانی افزود: بنابراین صادرات و کیفیت محصولات باید مستمر باشد. اگر صادرات با کیفیت خوب داشته و امروز مشتری داریم، فردا کیفیت پایین بیاید، آن فضای صادراتی را کاملاً از دست داده ایم. پس باید به دنبال یک صادرات مستمر باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه در هفته های دیگر هم افتتاح‌هایی خواهیم، گفت: همانطور که امروز هم دیدیم در بسیاری از این افتتاح ها، سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی بود و بخشی هم شرکت های دولتی بود.

روحانی بیان کرد: خواهش من از همه شرکت‌ها این است که کارها را عمدتا به مردم واگذار کنیم. دولت باید زمینه‌ها را برای مردم مهیا کند تا مردم بتوانند در یک حرکت پرشتاب، هم تولید و هم صادرات را بالا ببرند و ان شاءالله اشتغال خوبی برای کشور داشته باشد.

رییس جمهوری تصریح کرد: امیدوارم طرح‌های افتتاح شده برای مردم عزیز مخصوصاً مردم استان خراسان رضوی و استان اصفهان برای آنها مبارک باشد و مردم ما در سلامت باشند و ما شاهد پیشرفت و آبادانی ایران باشیم.

رییس جمهوری در جریان آیین بهره برداری طرح تولید لوازم خانگی در اصفهان درباره درخواست فرایند تخصیص ارز و تامین منابع نقدی گفت: این موضوع در دولت و از دستگاه های مربوطه پیگیری می کنیم و این قول را هم می دهم اما مشروط به این که شما هم متقابلا قول بدهید صادرات محصولات لوازم خانگی را افزایش دهید تا ارزاوری مطمئنی را به وجود بیاورد و ما نیز همه آن ارزها را به تولیدکنندگان برای تامین کیفیت و قطعات مورد نیاز تخصیص دهیم. 
روحانی همچنین پس از گزارش استاندار اصفهان درباره وضعیت اقتصادی استان و روند مقابله با بیماری کرونا گفت: استان اصفهان قلب ایران است و از مردم این استان که همیشه در زمینه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و امروز در تولید ملی جزو پیشتازان در کشور است، تشکر می کنم. 
رییس جمهوری تصریح کرد: با هم خلوص نسبت به کارکران و مهندسان و فعالان تولید تواضع می کنم و دست تمام افرادی که برای توسعه و تولید کشور شبانه روز می کنند، می بوسم. 
روحانی با گرامیداشت نام و یاد شهیدان خرازی کاظمی و سردار سلیمانی گفت: امیدوارم روز به روز اصفهانی پرنشاط تر و ایرانی سربلند داشته باشیم.

روحانی در آیین آغاز بهره برداری دو واحد بزرگ صنعتی و معدنی در منطقه سنگان شهرستان خواف واقع در جنب شرقی خراسان رضوی هم گفت: برادران شیعه و سنی در جای‌جای کشور در کنار یکدیگر برای اعتلا و توسعه ایران تلاش می‌کنند. 
رییس جمهوری افزود: خوشحالیم امروز این افتتاح مهم در خراسان رضوی و منطقه خواف تحقق می‌یابد؛ این افتتاحیه نتیجه تلاش و فعالیت همگی برادران شیعه و اهل سنت در کنار یکدیگر است.
وی گفت: کارگران و مهندسان کار بزرگی در سنگان خواف انجام دادند و این منطقه به پایگاه بزرگ معدنی در کشور تبدیل شده که برای همه باعث افتخار است و امیدواریم طرح کنسانتره جدید نیز در این منطقه آماده بهره‌برداری شود.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.