جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰

هشدار اعضای کنگره آمریکا به رژیم صهیونیستی درباره الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی

کنگره آمریکا

نزدیک به 200 عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای سرگشاده به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و دیگر مسئولان رژیم صهیونیستی، نسبت به الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی هشدار دادند.

قدس آنلاین: تارنمای خبری صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» روز جمعه با انتشار این خبر نوشت: 189 نماینده  دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه‌ای سرگشاده به مقامات اسرائیلی (رژیم صهیونیستی)  نسبت به طرح  نتانیاهو  برای اشغال بخشی از کرانه باختری که قرار است به زودی و در اول ژوئیه (۱۱ تیر ماه) عملیات آن آغاز شود  و با حمایت دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همراه بوده، هشدار دادند.

این نمایندگان که برخی حتی طرفدار اسرائیل (رژیم صهیونیستی) هستند، در این نامهم اعلام کرده اند که این اقدام به روابط این رژیم با آمریکا خدشه وارد کرده و فرصت برای صلح (سازش) را ازبین خواهد برد.

تایمز اسرائیل افزود: این نامه سرگشاده به نتانیاهو، «بنی گانتز» وزیر جنگ و «گابی اشکنازی» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، هشدار می دهد که طرح الحاق بخشی هایی از کرانه باختری، راه حل احتمالی طرح  «دو دولت» و روابط بین اسرائیل و آمریکا را ازبین خواهد برد.

در این نامه هشدارآمیز که به ابتکار «تد دویچ» (Ted Deutch)  نماینده ایالت فلوریدا و «برد شیندر» (Brad Schneider) نماینده ایالت الینویز آمریکا که هر 2 طرفدار رژیم صهیونیستی بوده و به ندرت به انتقاد از آن می پردازند؛ تهیه شده، آمده است: ما به عنوان شرکایی متعهد به حمایت و صیانت از روابط ویژه آمریکا و اسرائیل، عمیقا نگران قصد آن دولت (رژیم اشغالگر صهیونیستی) در جهت هرگونه الحاق یک جانبه اراضی کرانه باختری هستیم و از دولت شما خواهانیم تا در اجرای این گونه طرح ها بازنگری کند.

در ادامه این نامه که به امضای سیاستمداران صاحب نفوذ و پرقدرتی همچون «جرالد نادلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان رسیده و هیچ نماینده جمهوریخواهی حاضر به امضای آن نشده، آمده است: الحاق یکجانبه اراضی کرانه باختری، پیشرفت قابل توجه در زمینه عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را به مخاطره خواهد افکند.

این نامه در ادامه هشدار می دهد: الحاق یک جانبه اراضی کرانه باختری، خطر ناامنی برای اردن را به همراه داشته و همچنین به طور جدی منجر به مخاطره افتادن اسرائیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا؛ درحالی این تعداد از اعضای مجلس نمایندگان در نامه ای خطاب به مسئولان رژیم صهیونیستی هشدار می دهند که پس  از سه روز گفت وگو درکاخ سفید با حضور جرد کوشنر مشاور ترامپ، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا، دیوید فریدمن سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی  و "آوی برکوویتز" نماینده آمریکا در خاورمیانه، هیچ تصمیم نهایی درمورد الحاق کرانه باختری گرفته نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا طرحی مصطلح به «معامله قرن» را برای 2 طرف فلسطینی و اسرائیلی ارائه داده که با مخالفت شدید فلسطینی ها روبه رو شده است. در این طرح، رژیم صهیونیستی مجاز می‌شود شهرک‌های کرانه باختری و منطقه راهبردی دره اردن را به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند.

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند که در صورت اجرای تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، اساس روابط خود را با تل آویو تغییر خواهند داد.

آمریکا در سه سال گذشته و در پی به قدرت رسیدن ترامپ؛ حمایت همه‌جانبه خود را از اشغالگری رژیم صهیونیستی نشان داده است به گونه‌ای که علاوه بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت این رژیم، اشغال بخشی از بلندی های جولان سوریه و کرانه باختری را هم توسط حاکمیت اشغالگر قدس، به رسمیت شناخته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.