سه‌شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶

روایتی از فرایند درمان یک بیمار محروم با پیگیری جمعی از خادمان آستان قدس رضوی

اشک ها و لبخندهای حرکتی خداپسندانه/ نیک اندیشی خدام آستان قدس به «مادر» زندگی دوباره داد

نیک اندیشی خدام آستان قدس

در روزگاری که هزینه‌های سرسام‌آور درمان و عمل‌های جراحی، برای بیماران و خانواده‌هایشان سنگین‌تر و دردناک‌تر از رنج ناشی از بیماری است. هنوز بسیارند، انسان‌های شریف و خیّری که به هر شکل ممکن به داد بیماران می‌رسند و وسیله بازگشت سلامتی به آنها می‌شوند.

اما در این بین، آستان قدس رضوی به عنوان حلقه واسط محرومان و گرفتاران با تشکل‌های مردمی و خیرین، قوه محرکه  بسیاری از حرکت‌های خداپسندانه است و با همراهی و هم‌افزایی جمعی از خادمان و متولیان این نهاد مقدس، پرونده‌ها و مشکلات زیادی ختم به خیر می‌شود. در آخرین تلاش جمعی از خادمان آستان قدس در مشهد و تهران، درمان یک مادر مبتلا به تومور مغزی از خانواده‌ای تنگدست پیگیری شد.

توجه به احوال دانش‌آموزان

ماجرای درمان این مادر بیمار، بلافاصله پس از اطلاع پیدا کردن مدیر اداره توسعه خدمات تربیتی در جامعه بنیاد فرهنگی رضوی از موضوع آغاز شد. جلال اصغری مطلع می شود که مادر یکی از دانش آموزان مدارس امام رضا(ع) از مناطق حاشیه نشین مشهد گرفتار یک تومور مغزی است.

توموری که برای سلامتی بیمار تهدید جدی محسوب می شد و خانواده به دلایل مختلف از درمان مادر خانواده درمانده شده بود. موضوع با معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی مطرح و برای پیدا کردن یک راه حل چارهجویی می شود.

پیگیری از نوع مسئولانه

حامد صادقی مسئول این معاونت در رابطه با روند پیگیری امور مربوط به درمان این بیمار بیشتر توضیح می دهد: علیرغم ویزیت بیمار توسط چندین متخصص در مشهد و تهران، به دلیل خطر بالای عمل این تومور، فقط چند جراح حاضر به انجام عمل با پذیرش عوارض احتمالی حین و پس از عمل از سوی خانواده بیمار شده بودند. تازه بعد از پیدا کردن جراح مجرب، ابعاد مالی عمل مطرح بود. این عمل پر خطر مستلزم پرداخت هزینه بسیار بالایی بود که از توان آنها خارج بود. خانواده بیمار پیش از این عمل، هر چه پس انداز داشتند خرج فرایند درمان کرده بودند و دیگر توانی برای پرداخت مخارج بیمارستانی و عمل جراحی نداشتند.

آن طور که این مقام مسئول در آستان قدس بیان می کند؛ در پی هماهنگی انجام شده میان معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی و بیمارستان بانک ملی تهران، به عنوان محل انجام جراحی برای تخفیف هزینه‌های بیمارستانی هم اقدام شد. ضمناً مقرر شده است که بخشی از هزینه‌ها را آستان قدس رضوی متقبل شود.

اما برای انجام عمل باید بیمار به تهران منتقل می شد و برای این منظور، با هماهنگی صورت گرفته از طرف متولیان مدارس امام رضا(ع) با شبکه خادمیاری نوجوان رضوی در تهران، زمینه بستری شدن و حضور آسوده تر این خانواده گرفتار در پایتخت مهیا شد. آقای میرزا خانی به عنوان سرپرست این شبکه خادمیاری، در وهله اول برای اسکان همراهان بیمار که بستگانی در شهر تهران نداشتند، به مدت یک هفته محل اسکان مناسب فراهم کرد.  

همچنین پیش از انجام عمل، جمعی از این خادمیاران نوجوان رضوی به همراه پرچم متبرک حرم مطهر ثامن الحجج(ع) در بیمارستان حضور پیدا کرده تا به این مادر و خانواده اش قوت قلب دهند. مادر به امید بازگشت سلامتی، با سلام و صلوات از زیر بیرق امام رئوف راهی اتاق عمل شد.

در جریان همین دیدار، خادمیاران با هدایای متبرک رضوی از کادر درمان این بخش هم قدردانی به عمل آورند. خاصه در این ماه‌هایی که خادمان عرصه سلامت به خاطر همه گیری، امکانی برای زیارت حرم و مرقد نورانی امام هشتم نداشته اند، از راه دور زائر بارگاه رضوی شدند.

متعهد، متخصص، خدوم

حتماً خیلی‌ها با نام دکتر رضا جباری به واسطه پرونده درخشان تحصیلی و درمانی وی آشنا باشند. متخصصی با بالاترین رکورد عمل جراحی مغز و اعصاب در کشورمان که بخش بزرگی از عمل‌هایش را برای بیماران بی بضاعت به صورت رایگان انجام می دهد. چند وقتی است که به خاطر همین خدمات، در قامت خادم کشیک هشتم فراشان حرم مطهر رضوی مشغول خدمت گذاری است.

اما جزئیات ماجرای پذیرش عمل کاملاً رایگان این بیمار از زبان آقای دکتر شنیدنی‌تر است: بعد از اینکه شرایط بیمار را با من در میان گذاشتند، قبول کردم که پرونده بیمار را در همین فرصت محدود حضورم در حرم رضوی ببینم. وقتی شنیدم که همزمان با من، خانواده بیمار هم برای زیارت در حرم حضور دارند تا از آقا امام هشتم طلب عنایت کنند، این همزمانی بدون برنامه‌ریزی قبلی را به نیت خیر گرفتم و عمل رایگان بیمار را قبول کردم.  

او اضافه می کند: تومور پشت اعصاب بینایی و جای حساسی بود و با اینکه قبلاً هم عمل دیگری روی یک چشم بیمار صورت گرفته بود، ولی متاسفانه نابینا شده بود. چشم دوم هم درگیر تومور شده و باید فوراً تحت عمل جراحی قرار می گرفت. به همسر بیمار گفته بودند که درمان این تومور هزینه ای بالغ بر ۷۰ میلیون تومان در پی دارد و آنها هم توان پرداخت نداشتند. من عمل را پذیرفتم و الحمدلله با موفقیت انجام شد.    

هر چند این پزشک نیک‌اندیش در طول عمر پر برکتش از این دست اعمال خیر بسیار ثبت کرده ولی وقتی از او دلیل انجام این همه کار خیر را می پرسیم بر این باور است که کار خاصی نکرده و هر چه کرده، جز وظیفه طبابت نبوده.

بازگشت مادر

پدر خانواده، صاحب سه فرزند و از قشر زحمتکش کارگر است که درآمد چندانی ندارد. برایمان تعریف می کند که سال ۹۳ همسرش دچار سردردهای پیوسته و کم بینایی از یک چشم شد و با تشخیص نامناسب و عمل ناموفق جراحی، بینایی یک چشم به مرور از دست رفت. بعد از چند سال، چشم دوم هم به تشخیص چندین متخصص، نیاز به جراحی فوری پیدا کرد که هزینه عمل جراحی از عهده پدر ساخته نبود.

او ادامه می دهد: درمانده شده بودیم و روال زندگی‌مان بهم خورده بود که بعد مطلع شدن یکی از مدیران بنیاد فرهنگی رضوی از شرایط خانوادگی ما، جریان را پیگیری کردند و با کمک دیگر متولیان آستان قدس و ارتباط دادن ما به یک جراح خیر، در محل آسایشگاه فراشان حرم مطهر خدمت آقای دکتر جباری رسیدم. بعد از دیدن پرونده و تشخیص دقیق بیماری همسرم و همین طور اطلاع از مضیقه مالی ما، بلافاصله قبول کردند که به ما کمک کنند.

صدای پدر می لرزد، وقتی می خواهد قدردان آقای دکتر و همه کسانی باشد که به نوعی دست‌شان را برای عبور از این بحران گرفته‌اند. همه آنهایی که کمک کرده‌اند که همسر جوانش نابینا و زمینگیر نشود، سه فرزندش از نعمت مادری بینا محرم نشوند و باز به سلامت سر خانه و زندگی شان برگردند. احساس خود را با بُغضی از سرِ خشنودی در چند کلمه کوتاه بیان می‌کند: «شرمنده همه هستم. امام رضا(ع) دست‌شان را بگیرد».  

این مادر دردمند، پس از سر گذراندن چهار ساعت عمل سخت و حساس، با نتایجی رضایت بخش از اتاق عمل خارج شد و پس از چند روز بهبود بالاخره امروز با مشایعت پرستاران و پرسنل خدوم بیمارستان به سلامت مرخص و همراه همسرش راهی شهر مشهد شد.

منبع: آستان نیوز

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.